Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk nie rozumie internetu

07.02.2012

Premier Donald Tusk zaprosił zainteresowane środowiska, aby porozmawiać o umowie ACTA. W większości jego zaproszenie zostało zbojkotowane, natomiast uczestnicy debaty stwierdzili zgodnie, że premier nie rozumie internetu.

Tak stwierdził m. in. radca prawny Aleksander Zioło, który brał udział w protestach przeciw wprowadzeniu umowy ACTA. Zwrócił uwagę, że polskie przepisy dotyczące prawa autorskiego pochodzą z 1994 roku, a więc z epoki przedinternetowej w Polsce.

Jakub Śpiewak z fundacji Kidprotect.pl żałował z kolei, że na debacie nie pojawili się przedstawiciele środowisk najostrzej krytykujących ACTA. Jego zdaniem, zabrakło merytorycznych uwag tych organizacji.

Debatę z Tuskiem zbojkotowały najważniejsze organizacje walczące o wolność w Internecie. Według nich, nieodpowiednia była przede wszystkim forma zaproszenia na to zwołane naprędce spotkanie. Organizacje chcą także, aby rząd najpierw opublikował dokumenty w sprawie umowy i domagają się informacji, jak przebiegały negocjacje i jakie było stanowisko polskiego rządu.

Wśród organizacji, które zbojkotowały poniedziałkową debatę z premierem były m. in. Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Fundacja Nowoczesna Polska.

Polskie Radio/TLa

[fot.premier.gov.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook