Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk nie chce już zapraszać Putina

09.05.2014

Premier Donald Tusk uważa, że Rosja powinna być reprezentowana podczas 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ale niekoniecznie przez Władimira Putina.

Przedstawiciele Rosji powinni być obecni. Organizatorzy uroczystości rocznicy wyzwolenia obozu dbają o to, by przedstawiciele wszystkich narodów i poszkodowanych w tym tragicznymi miejscu byli obecni - powiedział Tusk na piątkowej konferencji prasowej.

Jak mówił, „co do tego, że należy zaprosić także Rosjan na tę rocznicę, nikt nie może mieć wątpliwości”.
Czy powinno to być zaproszenie dla prezydenta Putnia? Tutaj byłbym ostrożny i powściągliwy. Ciągle nie wiemy, w jaką stronę pójdą zdarzenia na Ukrainie i w relacjach ukraińsko-rosyjskich — podkreślił szef rządu.
Niektórzy mają nadzieję, że w najbliższym czasie pójdą w dobrą stronę i wtedy okoliczności okażą się lepsze dla wzajemnych wizyt. Niewykluczone, że pójdą w złą stronę. Wtedy byłbym bardzo powściągliwy z wystosowaniem zaproszeń dla przywódców rosyjskich — dodał premier.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że „przy wszystkich wątpliwościach, sprawy związane z historią i ofiarami II wojny światowej są odrębnym tematem”.
Bardzo dużo będzie zależało od tego, co zdarzy się do stycznia (kiedy przypada rocznica wyzwolenia obozu - PAP). Jeśli Rosja wejdzie wojskowo na Ukrainę, to i tak będziemy w zupełnie innej rzeczywistości — ocenił Sikorski w piątkowej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Jak zauważył, „tradycyjnie podczas ważnych rocznic do Oświęcimia zjeżdża pół świata”. Prezydent Bronisław Komorowski, w kontekście sprawy wizyty prezydenta Putina we Francji na tegorocznych obchodach lądowania aliantów w Normandii, mówił w czwartek, że radzi „zachować pewną powściągliwość w próbach już dzisiaj definiowania tej sytuacji”, bo „może się także i to zdarzyć, że prezydent Rosji przyjedzie na uroczystości w obozie w Auschwitz, który wyzwalali żołnierze rosyjscy”. Sugerowałbym daleko idącą powściągliwość w ocenach — powiedział prezydent.

 ansa/ wPolityce.pl

 [fot. PAP/T.Gzell]

Słowa kluczowe:

Oświęcim

,

Putin

,

Rosja Ukraina

Warto poczytać

 1. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 2. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 3. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 4. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 5. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 6. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 7. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 8. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook