Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk nie chce już zapraszać Putina

09.05.2014

Premier Donald Tusk uważa, że Rosja powinna być reprezentowana podczas 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ale niekoniecznie przez Władimira Putina.

Przedstawiciele Rosji powinni być obecni. Organizatorzy uroczystości rocznicy wyzwolenia obozu dbają o to, by przedstawiciele wszystkich narodów i poszkodowanych w tym tragicznymi miejscu byli obecni - powiedział Tusk na piątkowej konferencji prasowej.

Jak mówił, „co do tego, że należy zaprosić także Rosjan na tę rocznicę, nikt nie może mieć wątpliwości”.
Czy powinno to być zaproszenie dla prezydenta Putnia? Tutaj byłbym ostrożny i powściągliwy. Ciągle nie wiemy, w jaką stronę pójdą zdarzenia na Ukrainie i w relacjach ukraińsko-rosyjskich — podkreślił szef rządu.
Niektórzy mają nadzieję, że w najbliższym czasie pójdą w dobrą stronę i wtedy okoliczności okażą się lepsze dla wzajemnych wizyt. Niewykluczone, że pójdą w złą stronę. Wtedy byłbym bardzo powściągliwy z wystosowaniem zaproszeń dla przywódców rosyjskich — dodał premier.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że „przy wszystkich wątpliwościach, sprawy związane z historią i ofiarami II wojny światowej są odrębnym tematem”.
Bardzo dużo będzie zależało od tego, co zdarzy się do stycznia (kiedy przypada rocznica wyzwolenia obozu - PAP). Jeśli Rosja wejdzie wojskowo na Ukrainę, to i tak będziemy w zupełnie innej rzeczywistości — ocenił Sikorski w piątkowej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Jak zauważył, „tradycyjnie podczas ważnych rocznic do Oświęcimia zjeżdża pół świata”. Prezydent Bronisław Komorowski, w kontekście sprawy wizyty prezydenta Putina we Francji na tegorocznych obchodach lądowania aliantów w Normandii, mówił w czwartek, że radzi „zachować pewną powściągliwość w próbach już dzisiaj definiowania tej sytuacji”, bo „może się także i to zdarzyć, że prezydent Rosji przyjedzie na uroczystości w obozie w Auschwitz, który wyzwalali żołnierze rosyjscy”. Sugerowałbym daleko idącą powściągliwość w ocenach — powiedział prezydent.

 ansa/ wPolityce.pl

 [fot. PAP/T.Gzell]

Słowa kluczowe:

Oświęcim

,

Putin

,

Rosja Ukraina

Warto poczytać

 1. kucha 23.01.2017

  Kuchciński: Zarzuty opozycji są bezpodstawne

  Marszałek Sejmu odniósł się do wniosku PO o jego odwołanie.

 2. mid-17123059 23.01.2017

  Uczestnik awantury spod Sejmu z zarzutami

  Do warszawskiej prokuratury okręgowej, która prowadzi śledztwo dot. wydarzeń z 16 grudnia, wezwano w poniedziałek dwóch uczestników protestu.

 3. michalwojcickMSyoutubetvrepublika 23.01.2017

  Wójcik: Elektryczne opaski na alimenciarzy

  "Kosztuje to podatnika trzysta kilkadziesiąt złotych, a nie ponad trzy tysiące złotych. Wiemy dokładnie, gdzie ta osoba jest”.

 4. mid-17123042 23.01.2017

  Premier Szydło: Rozwój priorytetem rządu

  „Ekonomia ma służyć obywatelom, pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry i rozsądny”.

 5. mid-17123064 23.01.2017

  Szef MON: Polska armia nie zapomni o Mirosławcu

  - O tragedii w Mirosławcu polska armia nigdy nie zapomni – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających jej ofiary.

 6. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 7. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

 8. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook