Jedynie prawda jest ciekawa


Tuska finisz kampanii na Monte Cassino

18.05.2014

To wyjątkowo pracowita końcówka kampanii dla Donalda Tuska. Formalnie premier nie pojechał na rocznicowe uroczystości na Monte Cassino jako szef partii, ale nie sposób nie wpisywać jego patriotycznego "zrywu" w próbę nabicia dodatkowych punktów kolegom startującym do europarlamentu.

Bitwa pod Monte Cassino jest tą szczególną w naszej pamięci, właśnie dlatego, że była ona tak naprawdę bitwą o naszą przyszłą wolność – powiedział podczas uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino premier Donald Tusk. Szef rządu uczestniczył w obchodach 70. rocznicy zdobycia klasztoru wzgórza, które w 1944 roku otworzyło aliantom drogę na Rzym. Podczas uroczystości weterani walk przekazali harcerzom obowiązek pielęgnowania tradycji i etosu żołnierzy II Korpusu Polskiego.

- Monte Cassino - zawsze kiedy Polak słyszy te słowa, serce bije mu mocniej. W języku polskim nazwa Monte Cassino zrosła się ze słowem bohaterowie. Dumny może być naród i jest dumny, kiedy ma takich bohaterów - powiedział Tusk podczas uroczystości.

Prezes Rady Ministrów dodał, że Polacy z ciągłym wzruszeniem spoglądają na groby polskich żołnierzy spoczywających we włoskiej ziemi. - Tyle się zmieniło przez te 70 lat, tyle nam Polakom zdarzyło się rzeczy dramatycznych i pięknych. Przyszły nowe pokolenia, świat jest inny, ale jednak, kiedy stajemy tu, w tym miejscu i patrzymy na ten święty dla nas cmentarz, na odbudowane opactwo, zawsze niezmiennie wzruszenie chwyta nas za gardło - podkreślił premier. Przypomniał słowa gen. Andersa, który mówił, o tych wzgórzach, „że są pełne krwi, przelanej za wolność, za zdobycie tej wolności".

Podkreślił, że bitwa o Monte Cassino pozostaje „szczególną w naszej pamięci dlatego, że była ona tak naprawdę bitwą o naszą przyszłą wolność”.

Podziękował weteranom bitwy za ich poświęcenie i bohaterstwo. - Wiem, że mogę w imieniu wszystkich Polaków - szczególnie młodych - zameldować, że tak jak Wy zażarcie i uparcie walczyliście o ten szczyt, tak to nowe pokolenie zażarcie i uparcie będzie broniło niepodległości i wolności swojej Ojczyzny, kiedy będzie taka potrzeba - powiedział premier.

Jeden z uczestników bitwy, prof. Wojciech Narębski podkreślił, że 70. jej rocznica skłania „do refleksji i zadumy”. - Oczyma wyobraźni widzimy znowu, spoczywającego tu wśród swoich żołnierzy, naszego wspaniałego dowódcę, generała Władysława Andersa, niezapomniane obrazy szturmu Karpatczyków na wzgórze 593, zwane Kalwarią – powiedział.

Podkreślił, że walcząc o Monte Cassino „polscy żołnierze oddali Bogu - ducha, bratniej ziemi włoskiej - ciało, a serca – Polsce”. Prof. Narębski wspominając walczących w bitwie Polaków wymienił m.in. artylerzystów i saperów, ułanów, żołnierzy wojsk łączności, zaopatrzeniowców oraz lekarzy i sanitariuszy. - Nie zapominamy również o naszych brytyjskich, amerykańskich i włoskich towarzyszach broni, z którymi nasz korpus wielokrotnie współdziałał w bitwie – powiedział.

Podczas uroczystości odbyła się ceremonia przekazania tradycji i etosu II Korpusu organizacjom harcerskim i Stowarzyszeniu Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino. Weterani walk przekazywali flagi poszczególnym organizacjom harcerskim i Stowarzyszeniu.

Następnie odczytany został apel poległych, w którym przywoływano imiona i nazwy dowódców, oddziały i poszczególnych żołnierzy, którzy brali udział w szturmie na Monte Cassino.

W południe odegrany został hejnał mariacki, który zabrzmiał 70 lat temu odegrany przez sygnalistę, plut. Emila Czecha oznajmiając światu polskie zwycięstwo na Monte Cassino. Odśpiewana została także pieśń „Czerwone Maki”. Na grobach gen. Andersa i jego małżonki, Ireny złożone zostały kwiaty i zapalone zostały znicze.

Uroczystości poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, którą koncelebrowali abp. Szczepan Wesoły, bp Józef Guzdek, biskup polowy WP, kapelani ordynariatu polowego oraz duchowni z Polski i Włoch.

18 maja 1944 r. oddziały II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino we Włoszech, który był wcześniej kilkakrotnie szturmowany przez wojska alianckie. W czasie walk zginęło około 1000 polskich żołnierzy, a prawie 3000 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. W 1945 r. na Monte Cassino otwarto Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają żołnierze II Korpusu Polskiego. W 1970 r. pochowano tam zmarłego w Londynie gen. Andersa, a w 2011 jego małżonkę Irenę.

Obecnie na cmentarzu znajdują się 1052 imienne groby polskich żołnierzy. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie. Na Monte Cassino spoczywa także abp Józef Gawlina, biskup polowy z czasów II wojny światowej, a po jej zakończeniu duszpasterz emigracji polskiej.

KAI, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 2. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 3. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 4. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 5. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 6. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 7. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 8. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook