Jedynie prawda jest ciekawa


Tuska finisz kampanii na Monte Cassino

18.05.2014

To wyjątkowo pracowita końcówka kampanii dla Donalda Tuska. Formalnie premier nie pojechał na rocznicowe uroczystości na Monte Cassino jako szef partii, ale nie sposób nie wpisywać jego patriotycznego "zrywu" w próbę nabicia dodatkowych punktów kolegom startującym do europarlamentu.

Bitwa pod Monte Cassino jest tą szczególną w naszej pamięci, właśnie dlatego, że była ona tak naprawdę bitwą o naszą przyszłą wolność – powiedział podczas uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino premier Donald Tusk. Szef rządu uczestniczył w obchodach 70. rocznicy zdobycia klasztoru wzgórza, które w 1944 roku otworzyło aliantom drogę na Rzym. Podczas uroczystości weterani walk przekazali harcerzom obowiązek pielęgnowania tradycji i etosu żołnierzy II Korpusu Polskiego.

- Monte Cassino - zawsze kiedy Polak słyszy te słowa, serce bije mu mocniej. W języku polskim nazwa Monte Cassino zrosła się ze słowem bohaterowie. Dumny może być naród i jest dumny, kiedy ma takich bohaterów - powiedział Tusk podczas uroczystości.

Prezes Rady Ministrów dodał, że Polacy z ciągłym wzruszeniem spoglądają na groby polskich żołnierzy spoczywających we włoskiej ziemi. - Tyle się zmieniło przez te 70 lat, tyle nam Polakom zdarzyło się rzeczy dramatycznych i pięknych. Przyszły nowe pokolenia, świat jest inny, ale jednak, kiedy stajemy tu, w tym miejscu i patrzymy na ten święty dla nas cmentarz, na odbudowane opactwo, zawsze niezmiennie wzruszenie chwyta nas za gardło - podkreślił premier. Przypomniał słowa gen. Andersa, który mówił, o tych wzgórzach, „że są pełne krwi, przelanej za wolność, za zdobycie tej wolności".

Podkreślił, że bitwa o Monte Cassino pozostaje „szczególną w naszej pamięci dlatego, że była ona tak naprawdę bitwą o naszą przyszłą wolność”.

Podziękował weteranom bitwy za ich poświęcenie i bohaterstwo. - Wiem, że mogę w imieniu wszystkich Polaków - szczególnie młodych - zameldować, że tak jak Wy zażarcie i uparcie walczyliście o ten szczyt, tak to nowe pokolenie zażarcie i uparcie będzie broniło niepodległości i wolności swojej Ojczyzny, kiedy będzie taka potrzeba - powiedział premier.

Jeden z uczestników bitwy, prof. Wojciech Narębski podkreślił, że 70. jej rocznica skłania „do refleksji i zadumy”. - Oczyma wyobraźni widzimy znowu, spoczywającego tu wśród swoich żołnierzy, naszego wspaniałego dowódcę, generała Władysława Andersa, niezapomniane obrazy szturmu Karpatczyków na wzgórze 593, zwane Kalwarią – powiedział.

Podkreślił, że walcząc o Monte Cassino „polscy żołnierze oddali Bogu - ducha, bratniej ziemi włoskiej - ciało, a serca – Polsce”. Prof. Narębski wspominając walczących w bitwie Polaków wymienił m.in. artylerzystów i saperów, ułanów, żołnierzy wojsk łączności, zaopatrzeniowców oraz lekarzy i sanitariuszy. - Nie zapominamy również o naszych brytyjskich, amerykańskich i włoskich towarzyszach broni, z którymi nasz korpus wielokrotnie współdziałał w bitwie – powiedział.

Podczas uroczystości odbyła się ceremonia przekazania tradycji i etosu II Korpusu organizacjom harcerskim i Stowarzyszeniu Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino. Weterani walk przekazywali flagi poszczególnym organizacjom harcerskim i Stowarzyszeniu.

Następnie odczytany został apel poległych, w którym przywoływano imiona i nazwy dowódców, oddziały i poszczególnych żołnierzy, którzy brali udział w szturmie na Monte Cassino.

W południe odegrany został hejnał mariacki, który zabrzmiał 70 lat temu odegrany przez sygnalistę, plut. Emila Czecha oznajmiając światu polskie zwycięstwo na Monte Cassino. Odśpiewana została także pieśń „Czerwone Maki”. Na grobach gen. Andersa i jego małżonki, Ireny złożone zostały kwiaty i zapalone zostały znicze.

Uroczystości poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, którą koncelebrowali abp. Szczepan Wesoły, bp Józef Guzdek, biskup polowy WP, kapelani ordynariatu polowego oraz duchowni z Polski i Włoch.

18 maja 1944 r. oddziały II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino we Włoszech, który był wcześniej kilkakrotnie szturmowany przez wojska alianckie. W czasie walk zginęło około 1000 polskich żołnierzy, a prawie 3000 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. W 1945 r. na Monte Cassino otwarto Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają żołnierze II Korpusu Polskiego. W 1970 r. pochowano tam zmarłego w Londynie gen. Andersa, a w 2011 jego małżonkę Irenę.

Obecnie na cmentarzu znajdują się 1052 imienne groby polskich żołnierzy. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie. Na Monte Cassino spoczywa także abp Józef Gawlina, biskup polowy z czasów II wojny światowej, a po jej zakończeniu duszpasterz emigracji polskiej.

KAI, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook