Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk: Kongres Kobiet to największe lobby

10.05.2014

Kongres Kobiet staje się jednym z najbardziej skutecznych lobby w polskim życiu publicznym - ocenił premier Donald Tusk w sobotnim wystąpieniu na Kongresie. W jego opinii szanse na realizację kolejnych postulatów Kongresu rosną z czasem.

Sobota jest drugim i ostatnim dniem VI Kongresu Kobiet.

Premier powiedział, że choć co roku jest gościem Kongresu, to za każdym razem ma coraz większą tremę. "Ponieważ wbrew pozorom dobrze pamiętam to, o co wam chodzi, o czym dyskutujecie z roku na rok coraz ambitniej i coraz skuteczniej, ponieważ Kongres Kobiet już dawno przestał być forum dyskusji, a stał się jednym z najskuteczniejszych lobby w polskim życiu publicznym" – powiedział Tusk.

Zwrócił uwagę, że dzięki Kongresowi wiele rzeczy udało się zmienić w ciągu kilku lat. "Ciągle nie jesteście zadowolone, bo wielu spraw nie udało się załatwić. To jest to wystarczający powód, by Kongres Kobiet trwał" - podkreślił szef rządu.

Tusk zaznaczył, że nie ze wszystkimi postulatami zgadza się w 100 proc., ale jest to - jak mówił - kwestia różnicy poglądów, a nie różnicy płci.

"W przygniatającej większości przypadków miałyście panie rację, nawet jeśli nie wszyscy faceci mieli wystarczająco duży refleks, żeby w odpowiednim czasie te racje zrozumieć" – podkreślił. "Na pewno możemy mieć wspólną satysfakcję, że jednak raz do roku jakąś kwestię możemy uznać za załatwioną dzięki przede wszystkim kobietom w Sejmie" - zaznaczył, wskazując na projekt ustawy wprowadzającej "suwak", czyli umieszczanie na listach wyborczych kobiet i mężczyzn na przemian.

Tusk powiedział, że ta kwestia "praktycznie jest rozstrzygnięta". Prace nad projektem kończy sejmowa komisja.

Pytany o kwestie związków partnerskich Tusk przypomniał, że parlament już się zajmował projektem w tej sprawie i w głosowaniu odrzucił go. "Postęp jest bardzo wyraźny, ale prawdopodobnie będziemy potrzebowali jeszcze trochę czasu na znalezienie większości w parlamencie" - mówił Tusk. "Jednak fala wywołana kilka lat temu podnosi się coraz wyżej i czuję, że może zmyć niektórych polityków" - mówił szef rządu.

"Większość nie pojawi się tylko dlatego, że ktoś głośniej na mnie nakrzyczy. Trzeba jeszcze wygrać wybory" - dodał, odpowiadając na okrzyki z sali.

"Wasza siła rośnie" - powiedział, zwracając się do uczestniczek Kongresu i wyraził przekonanie, że z czasem osiągną one wyznaczone cele, "jeśli nie po dobroci, to innymi metodami". "Pamiętajcie, że w wielu sprawach macie we mnie sojusznika" - dodał.

Premier zjawił się na scenie po ogłoszeniu laureatki nagrody Kongresu Kobiet, którą w tym roku została Danuta Huebner, w kongresowym Gabinecie Cieni pełniąca funkcję premiera. Wręczył jej kwiaty i pogratulował, podkreślając, że jest z niej bardzo dumny. "Coraz bardziej też się jej boję" - żartował.

"Coraz częściej słyszę, nie tylko raz do roku na tej sali, że czas na zmianę formuły i że ktoś powinien się przenieść być może do gabinetu cieni, a ktoś powinien z gabinetu cieni przenieść się do rządu. Ten scenariusz może się zdarzyć jeszcze za naszego życia" - mówił.

Huebner odczytała premierowi postulaty będące efektem obrad. "Wiele z tych postulatów powtarza się od pierwszego Kongresu, ale co roku dajemy panu szansę" - powiedziała.

Wśród postulatów znalazły się m.in. wprowadzenie "suwaka" na listach wyborczych, szybka ratyfikacja Konwencji Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, równa płaca za tę samą pracę, poprawa ściągalności alimentów, uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, przywrócenie praw do kontrolowania własnej rozrodczości w tym prawa do edukacji seksualnej od szkoły podstawowej, pełne wdrożenie unijnej dyrektywy o prawach pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Premier dostał tablicę z argumentami przemawiającymi za konwencją. "Gdyby pan jeszcze musiał kogoś przekonywać" - powiedziała Huebner.

PAP, lz 

[fot: PAP/Leszek Szymanski]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook