Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk kolejny raz mówi o finansowaniu partii

19.06.2013

Premier Donald Tusk zapowiedział, że zlecił szefowi klubu PO Rafałowi Grupińskiemu przygotowanie projektu ustawy ws. zakazu finansowana partii z budżetu. Czy jest to faktyczna chęć zmian, czy tylko chwilowa zmiana tematu mająca na celu odwróceniu oczu od realnych problemów?

Donald Tusk dawno już nie był tak bezradny, jak w czasie dzisiejszego występu przed kamerami w Sejmie. Dawno już tak jednoznacznie nie wykręcał się od odpowiedzi na trudne pytania (inna sprawa, że dawno już nie padały one tak licznie).

Szefowi rządu udało się jedno – po miażdżących dla jego partii publikacjach dotyczących co najmniej niewłaściwego wydawania publicznych pieniędzy przez PO – narzucił temat debaty publicznej. Powrót do zakazu finansowania partii z budżetu państwa jest sprawą, o której dyskutuje się dziś najgłośniej. Choć nie oznacza to wcale korzyści dla PO. Bo wszystko wskazuje na to, że Platforma nie znajdzie w parlamencie większości wystarczającej do przeprowadzenia zmian.

"W sprawie finansowania partii będę proponował, a przewodniczący Grupiński zobowiązał się przygotować jak najszybciej, projekt ustawy, który będzie eliminował finansowanie partii politycznych z budżetu" - powiedział Tusk dziennikarzom w Sejmie po spotkaniu z marszałek Sejmu Ewą Kopacz i szefem klubu PO.

Poinformował, że zapoznał się już z tym projektem, ale - jego zdaniem - wymaga on pewnych poprawek.

Premier podkreślił, że każdy model finansowania partii politycznych ma swoje wady i zalety, ale - jak ocenił - w Polsce najmniej akceptowany jest model finansowania "z kieszeni podatnika". "Jestem przekonany, że partie polityczne mogą spokojnie utrzymywać się ze wsparcia swoich członków i sympatyków" - uważa szef rządu.

Jak dodał, wsparcie ze strony członków i sympatyków musi być przejrzyste, rejestrowane i kontrolowane społeczne, a także przez instytucje państwowe, takie jak Państwowa Komisja Wyborcza.

Zdaniem premiera, gdyby jakaś osoba w danej partii przyjęła "pieniądze niepewne, anonimowe, niesprawdzone", to powinna podlegać sankcjom karnym.

Tusk przypomniał, że to nie jest pierwszy raz, gdy Platforma próbuje ustawowo zlikwidować finansowanie partii z budżetu. Jak jednak zauważył, PO nie znalazła dotychczas w Sejmie wystarczającej większości, aby przeprowadzić takie zmiany.

"Pomiędzy takimi próbami (Platformy), prawie wszyscy liderzy partyjni mówią, że brzydzą się pieniędzmi i że nie chcą finansowania z budżetu państwa. Kiedy przychodzi do chwili próby, okazuje się, że znajdują tysiące wykrętów czy sposobów, żeby wytłumaczyć, że jednak te pieniądze są potrzebne" - mówił szef rządu.

Premier zapewniał też, że nie ma drugiego polityka tak konsekwentnie przeciwnego finansowaniu partii z budżetu.

Jak podkreślił, nie ma też złudzeń, że za każdym razem, kiedy chce wyeliminować finansowanie partii politycznych z budżetu państwa, pojawia się "wrzawa" i epitety przedstawiające go, jako "wcielonego diabła, w każdej możliwej konfiguracji". "Ci ludzie nie mają odwagi powiedzieć, że chcą dalej finansować partie polityczne z budżetu państwa" - ocenił Tusk.

Premier zaznaczył, że chciałbym, aby stanowiska poszczególnych ugrupowań ws. finansowania partii były "jasne, klarowne i proste". "Ta kwestia jest naprawdę do bardzo prostego wyjaśnienia i rozstrzygnięcia. Czy jesteś za finansowaniem partii politycznej z kieszeni podatnika przymusowo, czyli przez ustawowy obowiązek finansowania z budżetu, czy przeciw. Możemy to przegłosować jedną decyzją" - oświadczył Tusk.

Szef rządu był pytany także o wypowiedzi polityków PSL, którzy zarzucali, że propozycja Platformy w sprawie finansowania partii to "zamach na demokrację" i proponowali m.in., by minister finansów Jan Rostowski umorzył dług PSL. "Nie sądzę, aby dla kasy z budżetu państwa ktoś byłby gotowy wywracać koalicję. Ja wiem, że dla pieniędzy niektórzy są gotowi zabić, ale myślałem, że nie tu w Sejmie" - zaznaczył Tusk.

"Gdyby minister finansów w Polsce umarzał każdemu dług, tylko dlatego, że ten ktoś ma udział we władzy, to moim zdaniem powinien pójść siedzieć. Minister finansów w moim rządzie nie będzie umarzał długów instytucjom, przedsiębiorstwom, żadnemu dłużnikowi, tylko dlatego, że on jest silny czy dlatego, że ma jakieś znaczenie w polityce" – podkreślił.

Ludowcy spłacają w ratach kilkumilionowy dług wobec Skarbu Państwa. Sprawa dotyczy kampanii wyborczej do parlamentu w 2001 r. Komitet wyborczy PSL zebrał wówczas na potrzeby kampanii 9,4 mln zł; jednak środki były gromadzone nie na specjalnym koncie wyborczym, a na rachunku partyjnym. PKW odrzuciła w 2001 r. sprawozdanie komitetu wyborczego Stronnictwa i zwróciła się o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa pieniędzy pozyskanych z naruszeniem przepisów ordynacji wyborczej.

Tusk pytany był też o wypowiedź Janusza Palikota (RP), który, odnosząc się do stanowiska PO w sprawie finansowania partii, nazwał premiera "politycznym szulerem".

"Janusz Palikot jest w trudnej sytuacji, bo stał się obrońcą, także ku mojemu zaskoczeniu, finansowania partii z budżetu państwa czy z kieszeni podatnika" - zaznaczył szef rządu.

Według premiera nie od dziś Palikot stara się impertynencjami, wyzwiskami "przykryć" istotę swojego myślenia, w tym przypadku jest to chęć utrzymania przez szefa RP "kasy z budżetu państwa". Ruch Palikota w środę po raz trzeci złożył w sejmie projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych, dający możliwość finansowania partii z odpisu podatkowego.

Zdaniem Tuska propozycja RP "jest dokładnie w tym samym stopniu finansowaniem partii z kieszeni podatnika czy z budżetu". "Będzie mniej z podatku w budżecie, to de facto, tak jakby budżet finansował te partie" - dodał.

PAP, znp, lz

[fot: PAP/Bartłomiej Zborowski]


Warto poczytać

 1. Cv2FmcNUIAIK1Zo 28.10.2016

  Nowoczesna chce zmian w świadczeniach rodzinnych

  "Mamy drastyczną rozbieżność pomiędzy wysokością zasiłków dla tych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi od dzieciństwa, a osobami, które nabyły ją w dorosłości”.

 2. mid-16a28043 28.10.2016

  PZPN wybierze nowego prezesa

  Faworytem jest obecny szef związku Zbigniew Boniek, ale emocji na sali nie zabraknie. Przede wszystkim za sprawą systemu głosowania.

 3. 97295a38901449428e2f1852eeb3b085-1 28.10.2016

  Dworczyk chwali śledztwo ws. Caracali

  "Wszystkim nam zależy, żeby państwo polskie było traktowane poważnie, żeby ta sprawa (przetargu) nie była rozgrywana ani wewnętrznie, ani zewnętrznie”.

 4. 507ba5160b1b4c849dd5d64cb74ab9c6 28.10.2016

  Amerykanie mogą pomóc ws. Łączewskiego

  „Nie ma na pewno jeszcze informacji ze Stanów z Twittera z głównej siedziby, ale zdaje się, że poważnie to potraktowali”.

 5. helikopterwikicaracalSI 28.10.2016

  Jest śledztwo ws. Caracali

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na śmigłowce Caracal dla polskiej armii – poinformował rzecznik prokuratury prok. Michał Dziekański.

 6. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 7. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 8. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook