Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: Juncker najlepszym kandydatem na szefa KE

25.04.2014

Europa musi wyjść z kryzysu ukraińskiego silniejsza, bardziej niezależna, także energetycznie, a sposobem na rozsądne budowanie siły Europy jest unia energetyczna - mówił na szczycie EPP w Poznaniu premier Donald Tusk.

Premier podkreślił także, że biorący udział w piątkowym spotkaniu Jean-Claude Juncker - kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej - jest najlepszym kandydatem do objęcia tej funkcji. Tusk wskazywał także, że tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są być może najważniejszymi wyborami do PE od początku jego istnienia.

Według Tuska dziś Europa przechodzi swego rodzaju "stress test" w wymiarze politycznym. "Jeśli szukamy odpowiedzi, co zrobić wobec kryzysu ukraińskiego, wobec agresji, której świadkami jesteśmy na Ukrainie, to tak naprawdę zastanawiamy się, jacy my jesteśmy, jacy my Europejczycy (...) wyjdziemy z tego kryzysu. I nie może być tu wątpliwości: Europa z tego kryzysu, szukając różnych rozwiązań, musi wyjść silniejsza, bardziej niezależna, zdolna do różnych wyborów, także jeśli chodzi o źródła energii" - oświadczył szef rządu.

Zdaniem premiera kryzys ukraiński jest "zwiastunem sytuacji, która będzie miała charakter permanentny. "Bo dziś Europa, dziś wszyscy Europejczycy otworzyli szeroko oczy i zrozumieli że to, co jest naszym dobrem, dziedzictwem, za które jesteśmy odpowiedzialni, czyli względnie zamożna Europa, żyjąca w spokoju, Europa bezpieczna, nie jest dana raz na zawsze" - ocenił.

"A Europa bezpieczna to musi być Europa silna. Nie agresywna, silna poprzez wewnętrzną solidarność" - zaznaczył premier. Jego zdaniem ta solidarność zawsze podlega "stress testowi" w jeden sposób. "To jest jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Na tym polega solidarność" - zaznaczył Tusk.

Dlatego - podkreślił - będzie namawiał wszystkich do podjęcia tematu unii energetycznej. "Kiedy przekonuję moich europejskich partnerów do potrzeby budowy kolejnego wymiaru integracji - jakim powinna być unia energetyczna - mówię to z przekonaniem, bo wierzę, że jest to kolejny wymiar tej solidarności, która rodziła się m.in. tu w Poznaniu i w innych polskich miastach. Bo może być pokojową, pozytywną odpowiedzią na to, co dzieje się za wschodnimi granicami Polski i całej UE" - powiedział szef rządu.

Jak dodał, rozumie tych, którzy mówią dziś: "bądźmy ostrożni, nie twórzmy jeszcze większego napięcia". "I równocześnie wszyscy mamy przecież wewnętrzny imperatyw, wewnętrzną potrzebę okazania skutecznej - tak jak nam się to kiedyś udało - solidarności z tymi, którzy dziś ulegają przemocy i mogą stać się tej przemocy ofiarami w jeszcze większym stopniu" - zauważył Tusk.

"Unia energetyczna jest jednym ze sposobów spokojnego, stanowczego, rozsądnego, pozytywnego działania, nieangażującego Europę w jakiś niepotrzebny, ryzykowny konflikt, a raczej takiego sposobu, który będzie budował siłę Europy, z którą każdy będzie musiał się liczyć" - powiedział premier.

Podkreślił, że m.in. od niezależności energetycznej będzie zależała "zdolność prowadzenia samodzielnej polityki Unii Europejskiej". Premier dodał, że unia energetyczna będzie kolejnym przejawem naszej zdolności do budowania solidarnej Europy. "I będzie prawdopodobnie lepszą, skuteczniejszą odpowiedzią na kryzys ukraiński niż sankcje, pohukiwania, twarda dyplomacja" - ocenił. Dodał, że trzeba używać wszystkich narzędzi. "Ale prawdziwie niezależna energetycznie Europa to naprawdę najlepsza odpowiedź na te wyzwania, przed jakimi stanęliśmy w ostatnich kilku miesiącach" - powiedział Tusk.

"I dlatego jesteśmy przekonani, że Jean-Claude Juncker, który to rozumie jak mało kto w Europie, jest naprawdę najlepszym kandydatem na szefa KE, jakiego mogliśmy sobie wymarzyć" - oświadczył. 

Tusk podkreślał, że Juncker to najbardziej doświadczony europejski polityk wśród tych, którzy są obecnie aktywni na europejskiej scenie politycznej. "W tej kampanii będzie się liczyła prawda, rzetelność, jednoznaczność poglądów. Jean-Claude jest człowiekiem, który w takim kontekście będzie najbardziej przekonującym kandydatem na szefa KE" - ocenił premier.

"Dobrze się stało, że nasza polityczna rodzina, chrześcijańscy demokraci, ludowcy postanowiła, by na czele tej kampanii stanął ktoś, kto symbolizuje Unię Europejską w jej najlepszym wymiarze" - powiedział premier. Jak mówił, właśnie Juncker uosabia unijną solidarność. "Jest z całą pewnością postacią numer jeden, jeśli chodzi o gwarantów europejskiej solidarności" - przekonywał Tusk.

"Mówimy o sobie, że jesteśmy europejską chrześcijańską demokracją. Za kilkadziesiąt godzin będziemy przeżywali - my, Polacy szczególnie mocno, ale przecież wszyscy europejscy chrześcijanie także - kanonizację Jana Pawła II. Chcę powiedzieć, że te wybory do PE to także konsekwencja wielkiej misji publicznej, bo także wielką misję publiczną zrealizował Jan Paweł II tu w Polsce i na całym świecie" - mówił premier.

Podkreślił, że to Jan Paweł II pokazał, iż solidarność może być skutecznym sposobem współżycia narodów, społeczeństw w tym bardzo skonfliktowanym świecie, że solidarność może być "najlepszą nie tylko ze względów etycznych, ale także ze względu na skuteczność, odpowiedzią na ślepą agresję, przemoc".

Nawiązał również do polskiej Solidarności. "Kiedy powstawała Solidarność, te 10 mln ludzi, którzy zbuntowali się przeciwko dyktatowi opartemu na przemocy, na ślepej sile, to wydawało się, że staramy się zrealizować marzenie, które jest poza zasięgiem kogokolwiek na naszej ziemi, że ludzie, którzy wyrzekają się przemocy w sposób świadomy nie mają szansy w konfrontacji w ustrojami, państwami, które na przemoc stawiają w pierwszym rzędzie" - mówił premier.

Jak dodał, po latach okazało się, że to właśnie solidarność jest "jedyną praktyczną metodą i udało się to uzyskać bez najmniejszego przejawu przemocy czy agresji ze strony tego wielkiego ruchu". "Dziś w Europie powinniśmy o tym wymiarze solidarności przypominać" - powtórzył Tusk.

W Poznaniu odbywa się w piątek szczyt regionalnych przywódców politycznych Europejskiej Partii Ludowej, którzy debatują o przyszłości UE. W spotkaniu bierze udział m.in. kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Liderzy Europejskiej Partii Ludowej rozmawiają o najważniejszych wyzwaniach stojących przed UE.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook