Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: Juncker najlepszym kandydatem na szefa KE

25.04.2014

Europa musi wyjść z kryzysu ukraińskiego silniejsza, bardziej niezależna, także energetycznie, a sposobem na rozsądne budowanie siły Europy jest unia energetyczna - mówił na szczycie EPP w Poznaniu premier Donald Tusk.

Premier podkreślił także, że biorący udział w piątkowym spotkaniu Jean-Claude Juncker - kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej - jest najlepszym kandydatem do objęcia tej funkcji. Tusk wskazywał także, że tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są być może najważniejszymi wyborami do PE od początku jego istnienia.

Według Tuska dziś Europa przechodzi swego rodzaju "stress test" w wymiarze politycznym. "Jeśli szukamy odpowiedzi, co zrobić wobec kryzysu ukraińskiego, wobec agresji, której świadkami jesteśmy na Ukrainie, to tak naprawdę zastanawiamy się, jacy my jesteśmy, jacy my Europejczycy (...) wyjdziemy z tego kryzysu. I nie może być tu wątpliwości: Europa z tego kryzysu, szukając różnych rozwiązań, musi wyjść silniejsza, bardziej niezależna, zdolna do różnych wyborów, także jeśli chodzi o źródła energii" - oświadczył szef rządu.

Zdaniem premiera kryzys ukraiński jest "zwiastunem sytuacji, która będzie miała charakter permanentny. "Bo dziś Europa, dziś wszyscy Europejczycy otworzyli szeroko oczy i zrozumieli że to, co jest naszym dobrem, dziedzictwem, za które jesteśmy odpowiedzialni, czyli względnie zamożna Europa, żyjąca w spokoju, Europa bezpieczna, nie jest dana raz na zawsze" - ocenił.

"A Europa bezpieczna to musi być Europa silna. Nie agresywna, silna poprzez wewnętrzną solidarność" - zaznaczył premier. Jego zdaniem ta solidarność zawsze podlega "stress testowi" w jeden sposób. "To jest jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Na tym polega solidarność" - zaznaczył Tusk.

Dlatego - podkreślił - będzie namawiał wszystkich do podjęcia tematu unii energetycznej. "Kiedy przekonuję moich europejskich partnerów do potrzeby budowy kolejnego wymiaru integracji - jakim powinna być unia energetyczna - mówię to z przekonaniem, bo wierzę, że jest to kolejny wymiar tej solidarności, która rodziła się m.in. tu w Poznaniu i w innych polskich miastach. Bo może być pokojową, pozytywną odpowiedzią na to, co dzieje się za wschodnimi granicami Polski i całej UE" - powiedział szef rządu.

Jak dodał, rozumie tych, którzy mówią dziś: "bądźmy ostrożni, nie twórzmy jeszcze większego napięcia". "I równocześnie wszyscy mamy przecież wewnętrzny imperatyw, wewnętrzną potrzebę okazania skutecznej - tak jak nam się to kiedyś udało - solidarności z tymi, którzy dziś ulegają przemocy i mogą stać się tej przemocy ofiarami w jeszcze większym stopniu" - zauważył Tusk.

"Unia energetyczna jest jednym ze sposobów spokojnego, stanowczego, rozsądnego, pozytywnego działania, nieangażującego Europę w jakiś niepotrzebny, ryzykowny konflikt, a raczej takiego sposobu, który będzie budował siłę Europy, z którą każdy będzie musiał się liczyć" - powiedział premier.

Podkreślił, że m.in. od niezależności energetycznej będzie zależała "zdolność prowadzenia samodzielnej polityki Unii Europejskiej". Premier dodał, że unia energetyczna będzie kolejnym przejawem naszej zdolności do budowania solidarnej Europy. "I będzie prawdopodobnie lepszą, skuteczniejszą odpowiedzią na kryzys ukraiński niż sankcje, pohukiwania, twarda dyplomacja" - ocenił. Dodał, że trzeba używać wszystkich narzędzi. "Ale prawdziwie niezależna energetycznie Europa to naprawdę najlepsza odpowiedź na te wyzwania, przed jakimi stanęliśmy w ostatnich kilku miesiącach" - powiedział Tusk.

"I dlatego jesteśmy przekonani, że Jean-Claude Juncker, który to rozumie jak mało kto w Europie, jest naprawdę najlepszym kandydatem na szefa KE, jakiego mogliśmy sobie wymarzyć" - oświadczył. 

Tusk podkreślał, że Juncker to najbardziej doświadczony europejski polityk wśród tych, którzy są obecnie aktywni na europejskiej scenie politycznej. "W tej kampanii będzie się liczyła prawda, rzetelność, jednoznaczność poglądów. Jean-Claude jest człowiekiem, który w takim kontekście będzie najbardziej przekonującym kandydatem na szefa KE" - ocenił premier.

"Dobrze się stało, że nasza polityczna rodzina, chrześcijańscy demokraci, ludowcy postanowiła, by na czele tej kampanii stanął ktoś, kto symbolizuje Unię Europejską w jej najlepszym wymiarze" - powiedział premier. Jak mówił, właśnie Juncker uosabia unijną solidarność. "Jest z całą pewnością postacią numer jeden, jeśli chodzi o gwarantów europejskiej solidarności" - przekonywał Tusk.

"Mówimy o sobie, że jesteśmy europejską chrześcijańską demokracją. Za kilkadziesiąt godzin będziemy przeżywali - my, Polacy szczególnie mocno, ale przecież wszyscy europejscy chrześcijanie także - kanonizację Jana Pawła II. Chcę powiedzieć, że te wybory do PE to także konsekwencja wielkiej misji publicznej, bo także wielką misję publiczną zrealizował Jan Paweł II tu w Polsce i na całym świecie" - mówił premier.

Podkreślił, że to Jan Paweł II pokazał, iż solidarność może być skutecznym sposobem współżycia narodów, społeczeństw w tym bardzo skonfliktowanym świecie, że solidarność może być "najlepszą nie tylko ze względów etycznych, ale także ze względu na skuteczność, odpowiedzią na ślepą agresję, przemoc".

Nawiązał również do polskiej Solidarności. "Kiedy powstawała Solidarność, te 10 mln ludzi, którzy zbuntowali się przeciwko dyktatowi opartemu na przemocy, na ślepej sile, to wydawało się, że staramy się zrealizować marzenie, które jest poza zasięgiem kogokolwiek na naszej ziemi, że ludzie, którzy wyrzekają się przemocy w sposób świadomy nie mają szansy w konfrontacji w ustrojami, państwami, które na przemoc stawiają w pierwszym rzędzie" - mówił premier.

Jak dodał, po latach okazało się, że to właśnie solidarność jest "jedyną praktyczną metodą i udało się to uzyskać bez najmniejszego przejawu przemocy czy agresji ze strony tego wielkiego ruchu". "Dziś w Europie powinniśmy o tym wymiarze solidarności przypominać" - powtórzył Tusk.

W Poznaniu odbywa się w piątek szczyt regionalnych przywódców politycznych Europejskiej Partii Ludowej, którzy debatują o przyszłości UE. W spotkaniu bierze udział m.in. kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Liderzy Europejskiej Partii Ludowej rozmawiają o najważniejszych wyzwaniach stojących przed UE.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 2. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 3. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 4. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 5. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 6. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 7. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 8. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook