Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk: Jesteśmy gotowi bronić granic

10.03.2014

Okoliczności nie pozwalają nam się dzisiaj szczególnie radować: złożyło się nie pierwszy raz w naszej historii, że sytuacja w pobliżu naszych granic każe nam być skupionym i skoncentrowanym – powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Siemirowicach.

Polski premier w towarzystwie ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka odbyli wizytę w Nadbrzeżnym Dywizjonie Rakietowym Marynarki Wojennej w Siemirowicach (woj. pomorskie) z okazji 15 rocznica przystąpienia Polski do NATO.

„To świadomość, że coraz lepiej jesteśmy przygotowani – dzięki inwestycjom i myśli technicznej – do obrony naszych granic. (…) Okoliczności nie pozwalają nam się dzisiaj szczególnie radować: złożyło się nie pierwszy raz w naszej historii, że sytuacja w pobliżu naszych granic każe nam być skupionym i skoncentrowanym... „- mówił Tusk, podkreślając, że "rocznica przystąpienia do NATO to dobry moment, by potwierdzić, że Polska jest bardzo solidnym członkiem tego sojuszu". Premier tłumaczył również, że pozycję Polski w NATO umocnił udział polskich wojsk w misjach w Iraku i Afganistanie.

Sojusz Północnoatlantycki to najbezpieczniejszy alians, w jakim Polska uczestniczyła. Ale to tylko jeden z trzech filarów naszego bezpieczeństwa: druga sprawa, jaką chciałem podkreślić to sprzęt i modernizacja armii. Tym wszystkim, którzy – co zrozumiałe – mówią, że szkoda pieniędzy, chcę powiedzieć, że potrzeb mamy wiele, ale najważniejszą potrzebą zawsze i wszędzie będzie bezpieczeństwo. Te inwestycje w ciągu 7 lat to wzrost o 25%, najwięcej ze wszystkich uczestników NATO. Te pieniądze są też inwestowane tu w Polskę, w polskie technologie i przedsiębiorstwa - mówił premier, nazywając plany swojego gabinetu "koncepcją polonizacji przemysłu zbrojeniowego".

Tusk mówił też o coraz lepszej kondycji polskiego żołnierza.

To dla nas bardzo ważna lekcja historyczna, cieszę się, że mogę o tym powiedzieć w sercu Kaszub. Tylko ten może liczyć na wsparcie sojuszników, kto potrafi sam możliwie długo się obronić. Nie jesteśmy tu po to, by prężyć muskuły, ale doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że świat jest w stanie pomagać tym, którzy są w stanie sami sobie pogadać. I jest trzeci filar: oprócz NATO i jakości żołnierzy. To pozycja polityczna Polski. To, jak jesteśmy traktowani w Europie. Dzisiaj Polska odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o kształtowanie polityki europejskiej, szczególnie jej wymiaru wschodniego. Polska ma obowiązek wezwać inne kraje Europy, by potraktowały poważnie sprawy za naszą wschodnią granicą - mówił premier, podkreślając wątek energetycznej polityki Rosji.

Tusk skrytykował też postawę Niemców:

„Uzależnienie Niemców od gazu rosyjskiego może uzależniać resztę Europy od Rosji. Także ze względu na zbyt wygórowane ambicje środowiskowe. Będę rozmawiał o tym, w jaki sposób Niemcy są w stanie korygować pewne działania dotyczące gospodarki, by zależność od gazu rosyjskiego nie paraliżowała Europy” - tłumaczył szef rządu, dodając, że poruszy tę sprawę w rozmowach z kanclerz Merkel. Niemiecka polityk ma przyjechać do Polski w tym tygodniu.

Podczas konferencji wrócił również temat samolotów F-16, które pojawiły się w Polsce:

„Zwróciliśmy się do USA, by przyspieszyły i zwiększyły ćwiczenia sił powietrznych. Odpowiedź była bardzo szybka, już w środę otrzymaliśmy informację, że są do tego pozytywnie nastawieni. Tak jak poinformowaliśmy: od wczoraj do czwartku będą przybywały poszczególne komponenty. Szczegóły pozostawmy wojskowym” - tłumaczył minister Siemoniak.

I dodawał:

„Te dwanaście samolotów i 300 żołnierzy to minimum, rozważamy też inne opcje. To była nasza prośba i doceniamy, że to była tak szybka reakcja”.

Z kolei premier podkreślał to, że na dziś nie grozi nam niebezpieczeństwo porównywalne do tego, co dzieje się na Ukrainie:

Polska będąc sojusznikiem NATO, jest państwem suwerennym: samoloty lądują wtedy, gdy my tego chcemy. Ze strony amerykańskiego sojusznika nie było takiej sytuacji, byśmy musieli przyjmować samoloty wbrew naszej woli. Uspokajam i proszę, by mimo powagi sytuacji na Ukrainie, trzymać się zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za to, co się dzieje. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Zmienia się jednak sytuacja geopolityczna i może się zmienić niekorzystnie. Dobrze by było, by wszyscy bez wyjątku dawali Polakom poczucie bezpieczeństwa” - mówił Tusk, zapewniając o pomocy dla Ukraińców.

Zapowiedział też, że w tym tygodniu poda nazwisko nowego szefa kampanii do PE. Odniósł się również do postulatów o jak najszybsze wejście do strefy euro:

„Jedyną blokadą są niefortunne zapisy w konstytucji. Proszę te pytania kierować do tych, którzy zapisali w konstytucji sformułowania, które każą nam czekać na większość, która pozwoli na zmiany w konstytucji. Wejdziemy do strefy euro, gdy to będzie w pełni bezpieczne dla Polski. Nie uważam za przygotowane te głosy, że trzeba wejść jutro, bo będziemy bezpieczniejsi. Nie jesteśmy przygotowani, a kryzys ukraiński nie ma nic wspólnego z problemami europejskiej waluty” - zakończył premier.

wP, lz

[fot: premier.gov]

Słowa kluczowe:

obrona

,

Tomasz Siemoniak

Warto poczytać

 1. mid-17117278 17.01.2017

  Rozłam w KOD stał się faktem

  "Zarząd podjął uchwałę, wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia KOD Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego Zarządu".

 2. MAT0971 17.01.2017

  Skandaliczny apel opozycji! Domagano się "interwencji z zewnątrz"

  "16 grudnia, gdy zaczynała się „okupacja Sejmu”, posłowie PO i Nowoczesnej mieli już przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji".

 3. MCz14122016003 17.01.2017

  Grabiec: PiS robi zamach na samorząd

  "Zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczące zmian w samorządowej ordynacji wyborczej traktujemy jako zamach na samorząd".

 4. gronkus 17.01.2017

  PiS chce ograniczyć kadencję samorządowców

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż chciałby aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad.

 5. Zrzut-ekranu-2017-01-17-o-122242 17.01.2017

  Mazurek: Jesteśmy za leczniczą marihuaną

  "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach".

 6. jaru2 17.01.2017

  Grabiec: Kaczyński to wytrawny polityk

  -Pod względem taktyki potrafi zawsze z dużego zamieszania wyjść obronną ręką- stwierdził rzecznik PO.

 7. mid-17117039 17.01.2017

  Premier inauguruje "Rok Nowych Zadań"

  "Nowy rok jest dobrym momentem, aby wyznaczyć nowe kierunki działań" - mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji inaugurującej we wtorek akcję „Rok Nowych Zadań”.

 8. kuku2 17.01.2017

  Nie będzie śledztwa przeciwko Rzeplińskiemu

  Sprawa dotyczy wyznaczenie w marcu 2016 r. przez ówczesnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego "niezgodnego z przepisami" składu do zbadania noweli ustawy o TK.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook