Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: Jesteśmy gotowi bronić granic

10.03.2014

Okoliczności nie pozwalają nam się dzisiaj szczególnie radować: złożyło się nie pierwszy raz w naszej historii, że sytuacja w pobliżu naszych granic każe nam być skupionym i skoncentrowanym – powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Siemirowicach.

Polski premier w towarzystwie ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka odbyli wizytę w Nadbrzeżnym Dywizjonie Rakietowym Marynarki Wojennej w Siemirowicach (woj. pomorskie) z okazji 15 rocznica przystąpienia Polski do NATO.

„To świadomość, że coraz lepiej jesteśmy przygotowani – dzięki inwestycjom i myśli technicznej – do obrony naszych granic. (…) Okoliczności nie pozwalają nam się dzisiaj szczególnie radować: złożyło się nie pierwszy raz w naszej historii, że sytuacja w pobliżu naszych granic każe nam być skupionym i skoncentrowanym... „- mówił Tusk, podkreślając, że "rocznica przystąpienia do NATO to dobry moment, by potwierdzić, że Polska jest bardzo solidnym członkiem tego sojuszu". Premier tłumaczył również, że pozycję Polski w NATO umocnił udział polskich wojsk w misjach w Iraku i Afganistanie.

Sojusz Północnoatlantycki to najbezpieczniejszy alians, w jakim Polska uczestniczyła. Ale to tylko jeden z trzech filarów naszego bezpieczeństwa: druga sprawa, jaką chciałem podkreślić to sprzęt i modernizacja armii. Tym wszystkim, którzy – co zrozumiałe – mówią, że szkoda pieniędzy, chcę powiedzieć, że potrzeb mamy wiele, ale najważniejszą potrzebą zawsze i wszędzie będzie bezpieczeństwo. Te inwestycje w ciągu 7 lat to wzrost o 25%, najwięcej ze wszystkich uczestników NATO. Te pieniądze są też inwestowane tu w Polskę, w polskie technologie i przedsiębiorstwa - mówił premier, nazywając plany swojego gabinetu "koncepcją polonizacji przemysłu zbrojeniowego".

Tusk mówił też o coraz lepszej kondycji polskiego żołnierza.

To dla nas bardzo ważna lekcja historyczna, cieszę się, że mogę o tym powiedzieć w sercu Kaszub. Tylko ten może liczyć na wsparcie sojuszników, kto potrafi sam możliwie długo się obronić. Nie jesteśmy tu po to, by prężyć muskuły, ale doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że świat jest w stanie pomagać tym, którzy są w stanie sami sobie pogadać. I jest trzeci filar: oprócz NATO i jakości żołnierzy. To pozycja polityczna Polski. To, jak jesteśmy traktowani w Europie. Dzisiaj Polska odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o kształtowanie polityki europejskiej, szczególnie jej wymiaru wschodniego. Polska ma obowiązek wezwać inne kraje Europy, by potraktowały poważnie sprawy za naszą wschodnią granicą - mówił premier, podkreślając wątek energetycznej polityki Rosji.

Tusk skrytykował też postawę Niemców:

„Uzależnienie Niemców od gazu rosyjskiego może uzależniać resztę Europy od Rosji. Także ze względu na zbyt wygórowane ambicje środowiskowe. Będę rozmawiał o tym, w jaki sposób Niemcy są w stanie korygować pewne działania dotyczące gospodarki, by zależność od gazu rosyjskiego nie paraliżowała Europy” - tłumaczył szef rządu, dodając, że poruszy tę sprawę w rozmowach z kanclerz Merkel. Niemiecka polityk ma przyjechać do Polski w tym tygodniu.

Podczas konferencji wrócił również temat samolotów F-16, które pojawiły się w Polsce:

„Zwróciliśmy się do USA, by przyspieszyły i zwiększyły ćwiczenia sił powietrznych. Odpowiedź była bardzo szybka, już w środę otrzymaliśmy informację, że są do tego pozytywnie nastawieni. Tak jak poinformowaliśmy: od wczoraj do czwartku będą przybywały poszczególne komponenty. Szczegóły pozostawmy wojskowym” - tłumaczył minister Siemoniak.

I dodawał:

„Te dwanaście samolotów i 300 żołnierzy to minimum, rozważamy też inne opcje. To była nasza prośba i doceniamy, że to była tak szybka reakcja”.

Z kolei premier podkreślał to, że na dziś nie grozi nam niebezpieczeństwo porównywalne do tego, co dzieje się na Ukrainie:

Polska będąc sojusznikiem NATO, jest państwem suwerennym: samoloty lądują wtedy, gdy my tego chcemy. Ze strony amerykańskiego sojusznika nie było takiej sytuacji, byśmy musieli przyjmować samoloty wbrew naszej woli. Uspokajam i proszę, by mimo powagi sytuacji na Ukrainie, trzymać się zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za to, co się dzieje. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Zmienia się jednak sytuacja geopolityczna i może się zmienić niekorzystnie. Dobrze by było, by wszyscy bez wyjątku dawali Polakom poczucie bezpieczeństwa” - mówił Tusk, zapewniając o pomocy dla Ukraińców.

Zapowiedział też, że w tym tygodniu poda nazwisko nowego szefa kampanii do PE. Odniósł się również do postulatów o jak najszybsze wejście do strefy euro:

„Jedyną blokadą są niefortunne zapisy w konstytucji. Proszę te pytania kierować do tych, którzy zapisali w konstytucji sformułowania, które każą nam czekać na większość, która pozwoli na zmiany w konstytucji. Wejdziemy do strefy euro, gdy to będzie w pełni bezpieczne dla Polski. Nie uważam za przygotowane te głosy, że trzeba wejść jutro, bo będziemy bezpieczniejsi. Nie jesteśmy przygotowani, a kryzys ukraiński nie ma nic wspólnego z problemami europejskiej waluty” - zakończył premier.

wP, lz

[fot: premier.gov]

Warto poczytać

 1. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 2. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 3. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 4. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 5. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 6. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 7. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

 8. 1270sudy 21.03.2018

  Gersdorf: prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów SN

  - Jest prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego; wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - powiedziała w środę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook