Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk jest dumny z polskich uczniów

03.12.2013

Polscy uczniowie należą do najbardziej uzdolnionych w Europie i na świecie - powiedział premier Donald Tusk podczas ogłoszenia wyników Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów PISA. Mamy powody do dumy i satysfakcji - podkreślił.

W Polsce nastąpiła znacząca poprawa wyników gimnazjalistów we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem: umiejętności matematycznych, rozumowania w naukach przyrodniczych oraz czytania i interpretacji. Polska znalazła się w czołówce krajów Unii Europejskiej - wynika z ogłoszonych we wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyników ostatniej edycji Badania Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów PISA.

Badanie przeprowadzane jest pod auspicjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ostatnia edycja badania przeprowadzona została w 2012 r., uczestniczyły w niej 64 kraje świata.

"Polska w ostatnich latach uzyskała największy postęp na całym świecie, jeśli chodzi o ilość uczniów z najlepszymi wynikami. Jesteśmy w grupie liderów. Mieścimy się na tym sportowym podium we wszystkich trzech kategoriach, a więc i matematyka, i nauki przyrodnicze, i umiejętność czytania i interpretacji" - powiedział Tusk. Podkreślił przy tym, że Polacy zbyt często tkwią w kompleksach myśląc, że nie stać Polski na uzyskiwanie takich wyników, które są najlepsze w Europie i na świecie.

"Mamy trzy powody do dumy i satysfakcji jako Polacy" - mówił szef rządu. Wymienił przy tym młodzież szkolną, która - jak się wyraził - jest "jedną z najbardziej uzdolnionych i jedną z najlepiej przygotowanych w Europie i na świecie", a także polskich nauczycieli. "Polski nauczyciel ma powód do satysfakcji, bo nie jest nauczycielem gorszym, tylko lepszym niż średnia europejska czy średnia światowa" - mówił Tusk. Pozytywnie ocenił także gimnazja. "Tak często krytykowany system, w którym gimnazjum, jak się okazuje, odgrywa bardzo istotną rolę, przynosi dobre efekty" – powiedział premier.

"Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji. Polska szkoła potrzebuje więcej pieniędzy, polska szkoła potrzebuje jeszcze więcej opieki państwa i większego zaangażowania samorządu" - dodał Tusk. "Wielkie ukłony i gratulacje dla wszystkich gimnazjalistów. Wielkie ukłony dla nauczycieli, którzy tak dobrze prowadzili lekcje. Wielkie ukłony dla moich poprzedniczek" - powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, zwracając się do obecnych na uroczystości Katarzyny Hall i Krystyny Szumilas.

"Zapytałam ekspertów z PISA jak to się stało, że w tak krótkim czasie udało nam się osiągnąć tak dobre rezultaty. Okazało się, że ten pierwszy krok to właściwe ustawienie problemów, które będą rozwiązywane na egzaminie gimnazjalnym. Wystarczyło zmienić oczekiwania wobec tego, co chcemy osiągnąć na egzaminie, żeby nauczyciele bardzo szybko się przestawili w metodach pracy z uczniami" - zaznaczyła Kluzik-Rostkowska.

Dodała, że wynik polskich uczniów to także efekt powrotu matematyki do kanonu ważnych przedmiotów - obowiązkowych na egzaminie maturalnym, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na studia na kierunkach ścisłych.

W umiejętnościach matematycznych polscy uczniowie uzyskali w badaniu 518 punktów (wzrost o 23 punkty w stosunku do poprzedniej edycji badania z 2009 r.). Wynik o kilka punktów lepszy w UE uzyskały: Holandia (523), Estonia (521) i Finlandia (519), która zanotowała jednocześnie znaczący spadek w stosunku do badania z 2009 r. (536). Ponieważ różnice między wynikami tych czterech krajów UE są w granicach błędu statystycznego, dlatego OECD traktuje je jako równorzędne - najlepsze w krajach Unii.

Najlepiej spośród wszystkich krajów europejskich wypadł w matematyce Liechtenstein (535), wyprzedzając Szwajcarię (531). Za Polską (518) uplasowały się Belgia (515) i Niemcy (514). Średnia w tej kategorii dla 64 krajów biorących udział w badaniu wyniosła 494 punkty.

Wśród wszystkich 64 krajów biorących udział w badaniu najlepsze wyniki z matematyki uzyskały kraje lub regiony azjatyckie: Szanghaj (613), Singapur (573), Hongkong (561), Tajwan (560), Korea Południowa (554), Makao (538) i Japonia (536).

W czytaniu ze zrozumieniem polscy 15-latkowie uzyskali 518 punktów (wzrost o 18 punktów wobec 2009 r.); w UE minimalnie lepszy wynik mają uczniowie z Finlandii (524) i Irlandii (523). Te trzy wyniki również traktowane są jako równorzędne - najlepsze w Unii.

W czytaniu ze zrozumieniem najlepsze wyniki mają uczniowie z Szanghaju (570), przed uczniami z Hongkongu (545). Średni wynik wynosi 496 punktów.

W rozumowaniu w naukach przyrodniczych wynik polskich gimnazjalistów to 526 punktów (wzrost o 18 punktów wobec 2009 r.). Polscy uczniowie zajęli wśród krajów UE trzecie miejsce za Finlandią (545) i Estonią (541). Najlepsze wyniki na świecie uzyskali uczniowie z Szanghaju (580) przed Hongkongiem (555). Średni wynik wynosi 501 punktów. Poza Polską żaden inny kraj na świecie nie poprawił tak bardzo swoich wyników we wszystkich badanych obszarach; poprawili wyniki zarówno uczniowie najsłabsi, jak i najlepsi – poinformował dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych Michał Federowicz.

Badanie Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA - Programme for International Student Assessment) to najważniejsze i największe badanie edukacyjne na świecie. Sprawdza ono stopień przygotowania 15-latków do dalszej edukacji, wymagań rynku pracy i powodzenia w dorosłym życiu. Przeprowadzane jest cyklicznie co trzy lata począwszy od 2000 r. W każdej edycji badania sprawdzane są trzy umiejętności uczniów: czytanie ze zrozumieniem, rozwiązywanie zadań i problemów matematycznych oraz rozumowanie w naukach przyrodniczych.

W Polsce badanie przeprowadził zespół ekspertów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 2. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 3. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 4. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 5. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 6. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 7. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook