Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk i Kaczyński rozmawiali z Cameronem

08.01.2014

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Donald Tusk rozmawiali z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem o zapomogach przyznawanych dzieciom polskich emigrantów. Jarosław Kaczyński odbył swoją rozmowę jako pierwszy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie telefonicznej z brytyjskim premierem Davidem Cameronem przekazał, że PiS nie zgadza się z jego zapowiedziami dotyczącymi zmian w zasadach przyznawania zapomogi na dzieci dla imigrantów, w tym polskich - podało w środę biuro prasowe partii.

"Jarosław Kaczyński podkreślił, że nie do zaakceptowania dla nas jest sytuacja piętnowania Polaków, którzy są jedną z grup imigracyjnych w Wielkiej Brytanii. Takie wypowiedzi podyktowane, jak się wydaje, bieżącą, wewnętrzną polityką brytyjską nie powinny mieć miejsca" - napisano w komunikacie biura prasowego PiS, przekazanym w środę PAP.

Według biura prasowego PiS, brytyjski premier zapewnił Kaczyńskiego, że "nigdy nie było jego intencją stygmatyzowanie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii" i podkreślił, że "jest pełen uznania dla pracy Polaków w Wielkiej Brytanii i ich wkładu w rozwój brytyjskiej gospodarki". "Premier Cameron podkreślił, że proponowane przez niego rozwiązania mają charakter systemowy i mają na celu uregulowanie zasad świadczeń społecznych w Anglii. Jednocześnie poinformował, że liczy na owocną współpracę z Prawem i Sprawiedliwością w ramach grupy EKR w Parlamencie Europejskim" - podkreślono w komunikacie PiS.

W niedzielę premier Cameron zasygnalizował, że prawo do zapomogi dla imigrantów na dzieci, które pozostały w kraju ojczystym, będzie jednym z punktów negocjacyjnych Londynu z Brukselą w sprawie nowego statusu członkowskiego W. Brytanii w UE. Wskazał przy tym na polskie dzieci. Z zapomogi przewidzianej w prawie unijnym korzysta w Wielkiej Brytanii 25 659 polskich dzieci, co czyni je największą grupą wśród beneficjentów.

Premier Donald Tusk również rozmawiał z Davidem Cameronem:

To była otwarta i szczera wymiana poglądów. Premier Cameron tłumaczył, iż nie było intencją jego wcześniejszych wypowiedzi stygmatyzowanie Polaków, którzy pracują w Wielkiej Brytanii – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami minister Piotr Serafin. Premier Tusk podkreślił w rozmowie telefonicznej, że niezależnie od intencji nie możemy zaakceptować wymowy i efektów jakie tego rodzaju wypowiedzi mają.

Premier Tusk dodał, że Polska uznaje prawo każdego rządu do podejmowania decyzji dotyczących systemu zabezpieczenia społecznego, ale decyzje te nie mogą stygmatyzować żadnej grupy narodowej i muszą respektować prawo europejskie.

Premier Tusk zadeklarował gotowość do dyskusji o ewidentnych nadużyciach, które mogą się zdarzyć w systemach zabezpieczenia społecznego. Zaznaczył natomiast, że nie może się zgodzić z tym, że nadużyciem jest korzystanie z zasiłków (w tym na dzieci) przez tych, którzy uczciwie pracują i płacą podatki w Wielkiej Brytanii.

Premier Cameron przekazał prośbę rządu brytyjskiego o udzielenie wsparcia w sprawach istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa – powiedział minister Serafin.

Omawiano także kwestie związane z gazem łupkowym. Premier Cameron dziękował za zaangażowanie rządu premiera Tuska w pracach na poziomie europejskim nad inicjatywami legislacyjnymi, które dotyczą gazu łupkowego. – Dzięki wspólnej pracy Polski i Wielkiej Brytanii prawdopodobieństwo niekorzystnych rozwiązań na poziomie europejskim dotyczących gazu łupkowego zostało wyeliminowane – podkreślił minister Serafin.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony brytyjskiej.

PAP, KPRM, lw, lz

[fot: PiS]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook