Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk i Kaczyński rozmawiali z Cameronem

08.01.2014

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Donald Tusk rozmawiali z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem o zapomogach przyznawanych dzieciom polskich emigrantów. Jarosław Kaczyński odbył swoją rozmowę jako pierwszy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie telefonicznej z brytyjskim premierem Davidem Cameronem przekazał, że PiS nie zgadza się z jego zapowiedziami dotyczącymi zmian w zasadach przyznawania zapomogi na dzieci dla imigrantów, w tym polskich - podało w środę biuro prasowe partii.

"Jarosław Kaczyński podkreślił, że nie do zaakceptowania dla nas jest sytuacja piętnowania Polaków, którzy są jedną z grup imigracyjnych w Wielkiej Brytanii. Takie wypowiedzi podyktowane, jak się wydaje, bieżącą, wewnętrzną polityką brytyjską nie powinny mieć miejsca" - napisano w komunikacie biura prasowego PiS, przekazanym w środę PAP.

Według biura prasowego PiS, brytyjski premier zapewnił Kaczyńskiego, że "nigdy nie było jego intencją stygmatyzowanie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii" i podkreślił, że "jest pełen uznania dla pracy Polaków w Wielkiej Brytanii i ich wkładu w rozwój brytyjskiej gospodarki". "Premier Cameron podkreślił, że proponowane przez niego rozwiązania mają charakter systemowy i mają na celu uregulowanie zasad świadczeń społecznych w Anglii. Jednocześnie poinformował, że liczy na owocną współpracę z Prawem i Sprawiedliwością w ramach grupy EKR w Parlamencie Europejskim" - podkreślono w komunikacie PiS.

W niedzielę premier Cameron zasygnalizował, że prawo do zapomogi dla imigrantów na dzieci, które pozostały w kraju ojczystym, będzie jednym z punktów negocjacyjnych Londynu z Brukselą w sprawie nowego statusu członkowskiego W. Brytanii w UE. Wskazał przy tym na polskie dzieci. Z zapomogi przewidzianej w prawie unijnym korzysta w Wielkiej Brytanii 25 659 polskich dzieci, co czyni je największą grupą wśród beneficjentów.

Premier Donald Tusk również rozmawiał z Davidem Cameronem:

To była otwarta i szczera wymiana poglądów. Premier Cameron tłumaczył, iż nie było intencją jego wcześniejszych wypowiedzi stygmatyzowanie Polaków, którzy pracują w Wielkiej Brytanii – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami minister Piotr Serafin. Premier Tusk podkreślił w rozmowie telefonicznej, że niezależnie od intencji nie możemy zaakceptować wymowy i efektów jakie tego rodzaju wypowiedzi mają.

Premier Tusk dodał, że Polska uznaje prawo każdego rządu do podejmowania decyzji dotyczących systemu zabezpieczenia społecznego, ale decyzje te nie mogą stygmatyzować żadnej grupy narodowej i muszą respektować prawo europejskie.

Premier Tusk zadeklarował gotowość do dyskusji o ewidentnych nadużyciach, które mogą się zdarzyć w systemach zabezpieczenia społecznego. Zaznaczył natomiast, że nie może się zgodzić z tym, że nadużyciem jest korzystanie z zasiłków (w tym na dzieci) przez tych, którzy uczciwie pracują i płacą podatki w Wielkiej Brytanii.

Premier Cameron przekazał prośbę rządu brytyjskiego o udzielenie wsparcia w sprawach istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa – powiedział minister Serafin.

Omawiano także kwestie związane z gazem łupkowym. Premier Cameron dziękował za zaangażowanie rządu premiera Tuska w pracach na poziomie europejskim nad inicjatywami legislacyjnymi, które dotyczą gazu łupkowego. – Dzięki wspólnej pracy Polski i Wielkiej Brytanii prawdopodobieństwo niekorzystnych rozwiązań na poziomie europejskim dotyczących gazu łupkowego zostało wyeliminowane – podkreślił minister Serafin.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony brytyjskiej.

PAP, KPRM, lw, lz

[fot: PiS]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 4. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 5. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 6. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 7. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook