Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk chwali Marka Sawickiego

14.03.2014

Premier zdaje się zapomniał o skandalu, jaki zakończył się dymisją Marka Sawickiego. Obecnie to właśnie były minister rolnictwa odpowiedzialny za aferę m.in. w Elewarze jest stawiany za wzór.

Marek Sawicki, jeśli chodzi o umiejętność podejmowania szybkich i twardych decyzji, to właściwy kandydat na ministra rolnictwa” - powiedział premier Donald Tusk.

Premier poinformował, że skierował do prezydenta Bronisława Komorowskiego wniosek o odwołanie dotychczasowego ministra rolnictwa Stanisława Kalemby i powołanie na tę funkcję Sawickiego. Prezydent ma dokonać zmian w składzie rządu w poniedziałek.

Szef rządu wyjaśnił, że obecna sytuacja - związana ze skutkami wystąpienia w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń - wymaga energicznego zarządzania.

„To jest lokalny, ale bardzo poważny kryzys i potrzebuję do tego współpracowników i ludzi, którzy będą podejmowali natychmiastowe decyzje” - podkreślił premier.

Zaznaczył, że zna Sawickiego, który był już w przeszłości ministrem rolnictwa w jego rządzie, i - jak mówił - "akurat jeśli chodzi o umiejętność podejmowania szybkich i twardych decyzji", Sawicki "to właściwy kandydat".

„Będę oczekiwał od nowego ministra oraz od (wicepremiera, szefa PSL) Janusza Piechocińskiego, jako ministra gospodarki, szybkiego, wspólnego komunikatu. Mogą liczyć na moje pełne wsparcie w projektach, które mogą wspomóc polskich rolników i producentów” - zadeklarował Tusk. Jak doprecyzował, w rachubę wchodzi też pomoc finansowa dla rolników, którzy ponieśli największe straty.

Premier zapowiedział też, że w piątek o godz. 16 ma zaplanowane spotkanie z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem.

„Z całą pewnością kwestia afrykańskiego pomoru świń będzie głównym tematem rozmów” - dodał szef rządu.

Stanisław Kalemba w czwartek podał się do dymisji z funkcji ministra rolnictwa; oświadczył, że rezygnuje ze względu to, że nie jest realizowany plan działań w związku z wystąpieniem w Polsce przypadków ASF, gdyż nadwyżki trzody chlewnej nie trafiły do rezerw strategicznych państwa, prowadzonych przez Agencję Rezerw Materiałowych, podległą ministrowi gospodarki.

Donald Tusk mówił również o sprawie Ukrainy. „Cały świat powinien solidarnie wywierać presję na rzecz pokoju na Ukrainie” - oświadczył premier Donald Tusk. W jego ocenie, wydarzenia w Doniecku mogą być zapowiedzią "dramatu na jeszcze większą skalę niż do tej pory".

Szef polskiego rządu odniósł się w ten sposób do starć w Doniecku, do których doszło w czwartek między uczestnikami prorosyjskiego wiecu i zwolennikami jedności Ukrainy. Ukraińskie portale internetowe podały w piątek, że zginęły trzy osoby, a 50 zostało rannych.

„Cały świat powinien solidarnie wywierać presję na rzecz pokoju w tym regionie. (...) Chyba nie ma w tym słowa przesady, Polska jest państwem najbardziej ze wszystkich zainteresowanym pokojowym rozwiązaniem tego kryzysu” - powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z wiceprezydentem RPA Kgalemą Motlanthe.

Jak podkreślił, dla Polski ważne jest, aby "uzyskać pewien wspólny poziom porozumienia w wymiarze globalnym i ponadeuropejskim, którego celem jest pokojowe, w ramach dialogu politycznego, rozwiązanie tego kryzysu".

„Wydarzenia w Doniecku mogą być zapowiedzią dramatu na jeszcze większą skalę niż do tej pory. Otrzymujemy sygnały, że w najbliższych godzinach czy dniach może dochodzić do prowokacji na terenie Ukrainy, prowokacji na większą skalę niż ta w Doniecku” - zaznaczył Tusk.

Premier oświadczył także, że Polska uważa niedzielne referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji za nielegalne. I - jak stwierdził - "to jest m.in. powód, dla którego wspólnota międzynarodowa zdecydowała się nie wysyłać swoich obserwatorów".

„Chcielibyśmy, aby wszystkie rozstrzygnięcia między Ukrainą a Rosją, także te, które dotyczą Krymu, nie były przeprowadzane metodą faktów dokonanych, wbrew prawu, i także przyszłość Krymu musi być wynikiem dialogu między Ukrainą a Rosją z udziałem wspólnoty międzynarodowej, a nie aktem tak czy inaczej rozumianej przemocy” - powiedział Tusk.

Z kolei zdaniem wiceprezydenta RPA podstawowym zadaniem narodów, które kochają pokój, powinno być podjęcie próby rozwiązania konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą.

„Trzeba docenić działania zmierzające do deeskalacji napięcia po to, by wszystkie strony mogły następnie usiąść przy okrągłym stole i znaleźć pokojowe rozwiązanie tego konfliktu. Koncepcja, że można wytoczyć wojnę, by zakończyć inną wojnę, jest złudna” - powiedział Motlanthe.

MSZ Federacji Rosyjskiej komentując czwartkowe wydarzenia w Doniecku w wydanym oświadczeniu pokreśliło, że "Rosja poczuwa się do odpowiedzialności za życie rodaków i współobywateli na Ukrainie i zastrzega też sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę". Rosyjskie MSZ przypomniało, że Moskwa niejednokrotnie oświadczała, iż "ci, którzy objęli władzę w Kijowie, powinni rozbroić bojówkarzy, zapewnić bezpieczeństwo ludności i zagwarantować słuszne prawo ludzi do organizowania wieców".

Z kolei w piątek zastępca sekretarza generalnego ONZ Ivan Szimonović ocenił, że na wschodzie Ukrainy nie dochodzi do masowych naruszeń praw ludności rosyjskojęzycznej. Jak mówił w Kijowie, poszczególne incydenty nie mają systemowego charakteru; wyraził też zaniepokojenie doniesieniami z Doniecka.

Szef rządu odniósł się również do startu Michała Kamińskiego z list PO do PE. Zadeklarował, że Platforma jest otwarta także dla tych, którzy w przeszłości uważali się za jej przeciwników. Zapraszam dzisiaj wszystkich gotowych do wspierania PO - powiedział Tusk.

W czwartek zarząd PO zdecydował, że Kamiński - polityk związany w przeszłości z ZCHN, AWS i PiS - będzie otwierał europejską listę PO w okręgu lubelskim.

W piątek Tusk odpowiadał na pytanie, czy wybaczył Kamińskiemu krytyczne słowa pod adresem PO wielokrotnie wypowiadane w przeszłości.

„Nie pierwszy raz Platforma Obywatelska jest otwarta dla wszystkich, którzy rozumieją, że w chwilach poważnych, krytycznych hasło „wszystkie ręce na pokład” ma naprawdę głęboki sens” - podkreślił Tusk.

Mówił, że - jako lider partii - w PO współpracuje zarówno z ludźmi prawicy, jak i lewicy, którzy "w pewnym momencie uznali, że silna, centrowa, odpowiedzialna formacja polityczna, jest Polsce bardzo, bardzo potrzebna".

„I że - mówiąc wprost - dla Polski szczególnie w kontekście kryzysu ukraińskiego, rząd Platformy i jej silna pozycja, jako ugrupowania umiarkowanego i centrowego, to jest najbezpieczniejszy wariant, najbezpieczniejszy wybór” - zaznaczył.

Jak dodał, cieszy się bardzo, że jego formacja ma "moc przyciągania zarówno z lewej, jak i z prawej strony".

„Będę dalej budował Platformę w taki sposób, aby była otwarta także dla tych, którzy kilka lat temu uważali, że są naszymi przeciwnikami” - zapewnił premier.

Tusk zwrócił uwagę, że "pewną drogę" do PO odbyli też: szef MSZ Radosław Sikorski, którego nazwał "jednym z najwybitniejszych polityków i dyplomatów europejskich" oraz liderka stołecznej listy PO do PE związana niegdyś z lewicą b. unijna komisarz Danuta Huebner.

„Każdy z nas odbywa pewną drogę - cieszę się, że spotykamy się z takimi ludźmi, także jak Michał Kamiński, którzy zmieniają opinię na temat Platformy i chcą nam pomóc utrzymać stabilność polityczną” - dodał szef rządu.

Zadeklarował, że bardzo chce wygrać wybory do PE, ponieważ - jak ocenił - "stawka jest większa niż kiedykolwiek". "Polska rządzona dzisiaj przez radykałów narażona byłaby na bardzo poważne ryzyka. I dlatego zapraszam dzisiaj wszystkich gotowych do współpracy. Tak, jak zapraszałem opozycję do rozmowy na temat Ukrainy, tak będę zapraszał wszystkich gotowych do wspierania Platformy" - podkreślił Tusk.

Jak dodał, wierzy głęboko, że Kamiński "tak, jak gorliwie potrafił uderzyć Platformę wtedy, kiedy prezentował konkurencyjne ugrupowanie, z jeszcze większą energią będzie wspierał to, co ma sens".

TK,PAP
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

Donald Tusk

,

Polska

,

polityka

,

rząd

,

PiS

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook