Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk „bez entuzjazmu, ale za komisją ds. WSI”

25.07.2014

Premier wielokrotnie powtarzał, iż komisje śledcze nie są najlepszym "sposobem na rozwiązywanie kwestii".

Bez entuzjazmu, ale pewnie głosowałbym za powołaniem komisji śledczej ds. likwidacji WSI - powiedział w piątek premier Donald Tusk.

Na konferencji prasowej, podczas gdy w Sejmie trwała debata nad projektem uchwały autorstwa Twojego Ruchu ws. powołania takiej komisji, Donald Tusk wielokrotnie powtarzał, iż komisje śledcze nie są najlepszym "sposobem na rozwiązywanie kwestii". "Chociaż w przypadku sposobu, metod, jakich użył
Antoni Macierewicz przy rozwiązywaniu WSI, być może akurat komisja śledcza jest - niedoskonałym na pewno i budzącym wiele kontrowersji, ale być może jedynym narzędziem, żeby rozwiać do końca wątpliwości" - zaznaczył premier.

Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o badanie sensu rozwiązania Wojskowych Służb Informacyjnych. Przypomniał, że polityczną decyzję w tej sprawie wiele lat temu podjęła większość parlamentarna, a on sam był wśród tych, którzy "z przekonaniem głosowali za decyzją o rozwiązaniu WSI". "I dziś bym tak samo głosował" - dodał. "Pojawiło się natomiast bardzo wiele informacji - prawdziwych lub nie do końca prawdziwych o wykroczeniach lub wręcz przestępstwach, które popełniono w trakcie rozwiązywania tej służby i o bardzo wysokich kosztach, m.in. polskiego wywiadu" - wyjaśnił szef rządu.

"Ponieważ te pytania się wciąż pojawiają, są formułowane na nowo i z nową mocą, to może dobrze byłoby, aby ostatecznie wyjaśnić - nie, czy należało rozwiązać WSI, tylko czy ci, którzy za to się zabrali, zamiast nożyczek i śrubokręta, nie używali kafarów i młotów. Może to porównanie nie jest najszczęśliwsze, ale czy szkody poprzez ich działania bezprawne nie były większe niż korzyści. Bez entuzjazmu, ale pewnie bym głosował za powołaniem takiej komisji" - zadeklarował Tusk.    

Klub PiS - jak informował PAP poseł Witold Waszczykowski - zamierza podczas piątkowej debaty złożyć wniosek o odrzucenie projektu TR w pierwszym czytaniu. Według sekretarza klubu PO Pawła Olszewskiego, Platforma ma opowiedzieć się za skierowaniem propozycji Twojego Ruchu do dalszych prac.    
Zgodnie z propozycją TR, komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r.; komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.

Wnioskodawcy postulują, aby komisja śledcza oceniła m.in. jakość uchwalonego prawa dot. likwidacji WSI, materialne i niematerialne szkody wyrządzone osobom, których nazwiska znalazły się w raporcie z weryfikacji WSI, zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa w wyniku opublikowania informacji o pracy
wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, koszty funkcjonowania Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Macierewicza i Jana Olszewskiego, materialne i niematerialne straty ponoszone przez Polskę w wyniku opracowania raportu przez Macierewicza i jego upublicznienia przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Komisja miałaby też zbadać, czy w trakcie prac Komisji Weryfikacyjnej i tworzenia raportu przestrzegano procedur dotyczących postępowania z informacjami niejawnymi, czy treść raportu przed opublikowaniem udostępniano osobom nieupoważnionym, czy były przecieki do mediów, a także skutki opublikowania raportu w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Polski.

Sejm bezwzględną większością głosów powołuje komisję oraz wybiera i odwołuje jej skład. W skład komisji może wchodzić do 11 członków.

PAP/run

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 5. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 6. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook