Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk „bez entuzjazmu, ale za komisją ds. WSI”

25.07.2014

Premier wielokrotnie powtarzał, iż komisje śledcze nie są najlepszym "sposobem na rozwiązywanie kwestii".

Bez entuzjazmu, ale pewnie głosowałbym za powołaniem komisji śledczej ds. likwidacji WSI - powiedział w piątek premier Donald Tusk.

Na konferencji prasowej, podczas gdy w Sejmie trwała debata nad projektem uchwały autorstwa Twojego Ruchu ws. powołania takiej komisji, Donald Tusk wielokrotnie powtarzał, iż komisje śledcze nie są najlepszym "sposobem na rozwiązywanie kwestii". "Chociaż w przypadku sposobu, metod, jakich użył
Antoni Macierewicz przy rozwiązywaniu WSI, być może akurat komisja śledcza jest - niedoskonałym na pewno i budzącym wiele kontrowersji, ale być może jedynym narzędziem, żeby rozwiać do końca wątpliwości" - zaznaczył premier.

Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o badanie sensu rozwiązania Wojskowych Służb Informacyjnych. Przypomniał, że polityczną decyzję w tej sprawie wiele lat temu podjęła większość parlamentarna, a on sam był wśród tych, którzy "z przekonaniem głosowali za decyzją o rozwiązaniu WSI". "I dziś bym tak samo głosował" - dodał. "Pojawiło się natomiast bardzo wiele informacji - prawdziwych lub nie do końca prawdziwych o wykroczeniach lub wręcz przestępstwach, które popełniono w trakcie rozwiązywania tej służby i o bardzo wysokich kosztach, m.in. polskiego wywiadu" - wyjaśnił szef rządu.

"Ponieważ te pytania się wciąż pojawiają, są formułowane na nowo i z nową mocą, to może dobrze byłoby, aby ostatecznie wyjaśnić - nie, czy należało rozwiązać WSI, tylko czy ci, którzy za to się zabrali, zamiast nożyczek i śrubokręta, nie używali kafarów i młotów. Może to porównanie nie jest najszczęśliwsze, ale czy szkody poprzez ich działania bezprawne nie były większe niż korzyści. Bez entuzjazmu, ale pewnie bym głosował za powołaniem takiej komisji" - zadeklarował Tusk.    

Klub PiS - jak informował PAP poseł Witold Waszczykowski - zamierza podczas piątkowej debaty złożyć wniosek o odrzucenie projektu TR w pierwszym czytaniu. Według sekretarza klubu PO Pawła Olszewskiego, Platforma ma opowiedzieć się za skierowaniem propozycji Twojego Ruchu do dalszych prac.    
Zgodnie z propozycją TR, komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r.; komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.

Wnioskodawcy postulują, aby komisja śledcza oceniła m.in. jakość uchwalonego prawa dot. likwidacji WSI, materialne i niematerialne szkody wyrządzone osobom, których nazwiska znalazły się w raporcie z weryfikacji WSI, zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa w wyniku opublikowania informacji o pracy
wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, koszty funkcjonowania Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Macierewicza i Jana Olszewskiego, materialne i niematerialne straty ponoszone przez Polskę w wyniku opracowania raportu przez Macierewicza i jego upublicznienia przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Komisja miałaby też zbadać, czy w trakcie prac Komisji Weryfikacyjnej i tworzenia raportu przestrzegano procedur dotyczących postępowania z informacjami niejawnymi, czy treść raportu przed opublikowaniem udostępniano osobom nieupoważnionym, czy były przecieki do mediów, a także skutki opublikowania raportu w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Polski.

Sejm bezwzględną większością głosów powołuje komisję oraz wybiera i odwołuje jej skład. W skład komisji może wchodzić do 11 członków.

PAP/run

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119263 20.01.2017

  Komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

  „Jego funkcję pełni teraz jeden z zastępców” - poinformował Marszałek Senatu.

 7. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 8. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook