Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk atakuje politykę zagraniczną PiS

08.12.2016

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykował politykę zagraniczną prowadzoną przez rząd w Warszawie, oceniając, że prowadzi ona do dryfowania Polski w stronę peryferii.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykował politykę zagraniczną prowadzoną przez rząd w Warszawie, oceniając, że prowadzi ona do dryfowania Polski w stronę peryferii. Jego zdaniem lansowana przez PiS idea "międzymorza" wynika ze złej oceny możliwości kraju.

"To, co najważniejsze i co mnie najbardziej niepokoi, to dryfowanie Polski w tym układzie geopolitycznym znowu w stronę peryferii, w stronę samotności" - powiedział Tusk w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla Onet.pl.

Jego zdaniem przez ostatni rok, odkąd władzę w Polsce sprawuje PiS, zmarnowano potencjał odgrywania większej roli w Europie, który wynikał z zacieśniania relacji z Francją i Niemcami.

"Zmarnowanie tego w ciągu roku, ta antyeuropejska czy nie do końca europejska polityka i retoryka to coś, co w dzisiejszym niestabilnym świecie, może nie za miesiąc, ale za rok, może doprowadzić do dezintegracji. Polska ponosi współodpowiedzialność, w najlepszym tego słowa znaczeniu, za całość Europy" - przekonywał były premier.

Jak zaznaczył, groźna dla kraju jest zła ocena własnych możliwości i sił. "Na przykład idea międzymorza lansowana przez polityków PiS, a więc Polska, która - położona między Rosją a Niemcami, a precyzyjniej właściwie między Rosją a UE - wybuduje jakiś wyśniony pas od morza do morza, który okaże się spełnieniem tych mocarstwowych wizji... W polityce, jeśli ktoś przesadzi z oceną swoich możliwości, może doprowadzić do katastrofy" - powiedział Tusk.

Podkreślił, że w interesie Polski jest silna Europa. "Bez mocnej Europy i z Polską poza tą Europą nie mamy większych szans na przetrwanie. Taka jest brutalna prawda. W takim miejscu przyszło nam żyć. Po raz pierwszy mamy realną szansę, by na dziesięciolecia, być może na wieki, zakotwiczyć bezpiecznie Polskę. Każdy, kto to naraża na szwank, a uważam, że dziś wielu w Polsce naraża to na szwank, nie wie, co czyni. A jeśli wie, co czyni, to będzie przeklęty" - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej.

Jak zaznaczył, nie trzeba być historykiem, żeby pamiętać, jak kruche okazały się liberalne demokracje w Europie w XX wieku. Zwrócił uwagę, że zbudowanie tego typu demokracji to trudne zadanie, natomiast ich zniszczenie już nie.

Tusk nawoływał, by nie histeryzować z powodu sprawowania władzy przez PiS, ale też nie wierzyć w cuda dotyczące potencjalnych zmian na scenie politycznej. "Chciałbym, żeby wszyscy, którzy czują, że zrobiło się +duszno+ w Polsce politycznie, uwierzyli (...), że nic nie jest definitywne. Najgorszą reakcją jest histeria, brak cierpliwości albo wiara w cuda czy zdarzenia zewnętrze" - mówił.

Zapewniał, że chciałby, by w Polsce działo się jak najlepiej niezależnie od tego, kto jest u władzy. Podkreślał, że nie warto wierzyć, że "ktoś przyjedzie i sprawę załatwi". "Często słyszę: +Panie Tusk, wracaj pan, posprzątaj pan+, a to przecież nie o to chodzi. Nie ma takich prostych manewrów czy recept" - tłumaczył był lider PO.

Tusk skrytykował też podejście PiS do sprawy katastrofy smoleńskiej. "To, co PiS robi w sprawie Smoleńska od lat, właściwie od prawie pierwszych dni po katastrofie do dziś włącznie, jest dewastujące dla życia publicznego, dla zbiorowego umysłu Polaków, dla tego, co mogłoby być takim potencjałem pozytywnym, łączącym Polaków" - ocenił.

Jego zdaniem wiadomo kto jest odpowiedzialny za to, że Smoleńsk - jedna z najstraszliwszych tragedii w historii politycznej Polski - stał się też "dramatem politycznym, wyreżyserowanym i realizowanym przez jedną stronę".

"Szanuję i respektuję poczucie traumy i straty u wszystkich, którzy stracili bliskich, ale łatwo rozróżniam to, co jest żalem i bólem, od tego, co jest taką nieustanną, cyniczną, polityczną grą" - powiedział były premier. W jego ocenie "wmówienie kilkunastu procentom Polaków, że Smoleńsk to zamach", za który odpowiadają polskie elity, z nim na czele, "cementuje część prawicowej radykalnej wspólnoty w Polsce".

Tusk odniósł się też do afery Amber Gold. Jak przekonywał, sprawa ta została dokładnie prześwietlona, jeszcze w czasie, gdy był premierem. Jego zdaniem komisja śledcza będzie robiła z tego "spektakl".

[fot. PAP/EPA]

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. Harwitch27052018 27.05.2018

  Maski opadają. Po słowach Hartwich nie ma już wątpliwości, że jednym z jej celów jest odsunięcie od władzy PiS

  Z jednej strony zapewnienia, że protest nie jest polityczny, z drugiej wypowiedzi świadczące o tym, że niektórzy z rodziców chcieliby włączyć się w partyjne rozgrywki. Tym razem nie uniknęła tego także Iwona Hartwich, która przyznała, że liczy na koniec rządów PiS

 2. NiepelnosprawniSejm270520181 27.05.2018

  Niepełnosprawni opuścili budynek Sejmu

  Po 40 dniach walki o życie naszych niepełnosprawnych dzieci, ciągłej walki, ciągłych upokorzeń ze strony obecnego rządu zawieszamy protest - oświadczyła podczas niedzielnej konferencji prasowej Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych

 3. Jaki27052018 27.05.2018

  Jaki skrytykował Trzaskowskiego: nie potrafi zdefiniować, czy stoi po stronie miasta, czy handlarzy roszczeniami

  Rafał Trzaskowski (PO) nie potrafi zdefiniować czy stoi po stronie miasta, czy po stronie interesów handlarzy roszczeniami; cieszę się, że mieszkańcy Warszawy mają jasne spojrzenie na te sprawy - powiedział w niedzielę Patryk Jaki, wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy

 4. ProtestSejm14052018 27.05.2018

  "Najważniejsze, że wygrała sprawa". Minister podsumował zakończenie protestu niepełnosprawnych

  Najważniejsze, że wygrała sprawa - wiedza społeczna o problemach osób niepełnosprawnych w Polsce zwiększyła się w społeczeństwie; rząd spełnił też wszystkie postulaty protestujących - powiedział w sobotę wiceminister kultury Jarosław Sellin

 5. Pawlowiczwiki1 27.05.2018

  Pawłowicz do Scheuring-Wielgus: jesteś jak Mengele. Przesadziła?

  Krystyna Pawłowicz znów zaszokowała. Tym razem na swoim profilu na Twitterze posłanka PiS porównała Joannę Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej do Josefa Mengele - znanego jako "Anioł Śmierci" hitlerowskiego zbrodniarza z Auschwitz

 6. NieplnosprawniSejm27052018 27.05.2018

  Rząd nie zostawi niepełnosprawnych samym sobie. Padła ważna deklaracja

  Ewentualny koniec protestu nie kończy naszych działań na rzecz niepełnosprawnych - powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek

 7. protestsej2705 27.05.2018

  To już jest koniec. Po 40 dniach niepełnosprawni zakończą protest w Sejmie

  Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie; decyzja została podjęta jednomyślnie - poinformowała w niedzielę Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Dodała, że oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane podczas konferencji prasowej o 14.30

 8. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook