Jedynie prawda jest ciekawa

Tu wciąż o AK piszą jako o bandytach

19.07.2013

Zdaniem Weroniki Sebastianowicz do zniszczenia krzyża poświęconego żołnierzowi AK Anatolowi Radziwonikowi „Olechowi" przyczyniły się władze Białorusi oraz atmosfera, jaka panuje w tym kraju.

Weronika Sebastianowicz (na zdj.), prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zniszczenie krzyża upamiętniającego poległego w 1949 roku w obławie NKWD pod wsią Raczkowszczyzna (rejon szczuczyński) ostatniego dowódcę połączonego oddziału AK Lida-Szczuczyn Anatola Radziwonika ps. „Olech". Jej zdaniem do tego aktu wandalizmu przyczyniły się władze Białorusi oraz atmosfera, jaka panuje w tym kraju.

"Ci tak zwani nieznani sprawcy to ludzie bez wiary i kultury. A krzyż poświęcony jest świętością,  której niszczenie jest świętokradztwem i nie zostaje niezauważone przez Boga. Niech ci, którzy kazali zniszczyć ten krzyż, nie łudzą się, że ujdzie im to bezkarnie. Bóg to widział i Bóg im to zapamięta" - mówi "Rzeczpospolitej" Sebastianowicz.

Prezes informuje, że złożyła w sprawie zniszczenia krzyża skargę, ale jak przyznaje "nie ma złudzeń co do efektów dochodzenia w tej sprawie".

"W życiu zresztą przeżyłam takie sytuacje niejednokrotnie. Po wojnie w Skidlu, gdzie mieszkam, z kościółka po Czetwertyńskich też zrzucono krzyż, ale ten, któremu kazano to zrobić i który zrobił to, został przez Boga ukarany. Tak samo będzie i w przypadku krzyża „Olecha", choć, prawdę mówiąc, wciąż nie mogę się pogodzić z myślą, że ktoś mógł kazać zniszczyć krzyż w państwie, które przecież nie jest już komunistyczne i deklaruje przywiązanie do wiary chrześcijańskiej" - dodaje.

Rozmówczyni "Rz" wskazuje, że akcja zniszczenia krzyża była dobrze zorganizowana, a sprawcy "mieli specjalistyczny sprzęt do ścinania, mieli też ciężarówkę, którą krzyż wywieźli". "Tak doskonale przeprowadzona operacja nie mogła być zrealizowana bez wiedzy władz, tym bardziej że władze pośrednio sprzyjały jej realizacji, wzywając właścicieli posesji, na której stał krzyż, do gminy, żeby nie było świadków zbrodni" - tłumaczy.

Zaznacza, że czczenie pamięci o AK na Białorusi jest wciąż bardzo trudne, również z racji atmosfery jaka panuje w oficjalnych mediach. "Prasa państwowa wciąż pisze o akowcach wyłącznie jako o bandytach. Fakt, że to była wojna, którą zaczynaliśmy, walcząc z faszyzmem niemieckim i dopiero potem zmuszeni zostaliśmy do obrony swoich rodzin i wsi przed władzą sowiecką, jest we wszystkich oficjalnych publikacjach na temat AK pomijany" - tłumaczy Sebastianowicz, wskazując, że dopóki żyje będzie stawiać krzyże poległym żołnierzom AK.

Cała rozmowa w "Rzeczpospolitej"

Nal,Rp.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Saryusz-Wolskiwiki 18.11.2017

  Saryusz-Wolski: Polska jest nieodłączną częścią Unii Europejskiej

  - Unia Europejska to najlepsza rzecz, jaka wydarzyła się na przestrzeni millenium, a Polska jest i pozostanie jej nieodłączną częścią -

 2. pilne20102017 18.11.2017

  Gorąco na granicy polsko-ukraińskiej. Nie wpuszczono urzędnika odpowiedzialnego za zakaz ekshumacji polskich żołnierzy!

  Jak poinformowała agencja IAR, Światosław Szeremeta jechał w delegacji zorganizowanej przez ukraińskie towarzystwo "Nadsiannia". Jak wyjaśnił, delegacja jechała dwoma autobusami do Polski w celu upamiętnienia, jak to określił, poległych ukraińskich żołnierzy

 3. PrymasPolak 18.11.2017

  Prymas: z modlitwy bierze się odwaga i zaangażowanie w życiu

  Członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej z całej Polski przybyli w sobotę z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. W skierowanej do nich homilii prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił znaczenie modlitwy, wskazując, iż właśnie z niej bierze się odwaga i zaangażowanie w życiu

 4. Afganistan18112017 18.11.2017

  Sukces kontrwywiadu. Zatrzymano przywódcę Al-Kaidy zamieszanego w zabicie Polaka w Afganistanie

  Afgańskie służby specjalne i polska Służba Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymały Ibrahima Panjabi, jednego z przywódców Al-Kaidy zamieszanego w zamordowanie Piotra Stańczaka oraz odpowiedzialnego za zamachy i działania rebelianckie Abdula Manana - poinformowało w sobotę MON

 5. KornickiYT 18.11.2017

  Zmarł legendarny pilot Dywizjonu 303

  Dowódca brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Sir Stephen Hillier powiedział PAP, że zmarły 101-letni pułkownik Franciszek Kornicki był częścią "wyjątkowej międzynarodowej grupy walecznych i heroicznych lotników, wobec których świat ma wielki dług"

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook