Jedynie prawda jest ciekawa


Tu wciąż o AK piszą jako o bandytach

19.07.2013

Zdaniem Weroniki Sebastianowicz do zniszczenia krzyża poświęconego żołnierzowi AK Anatolowi Radziwonikowi „Olechowi" przyczyniły się władze Białorusi oraz atmosfera, jaka panuje w tym kraju.

Weronika Sebastianowicz (na zdj.), prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zniszczenie krzyża upamiętniającego poległego w 1949 roku w obławie NKWD pod wsią Raczkowszczyzna (rejon szczuczyński) ostatniego dowódcę połączonego oddziału AK Lida-Szczuczyn Anatola Radziwonika ps. „Olech". Jej zdaniem do tego aktu wandalizmu przyczyniły się władze Białorusi oraz atmosfera, jaka panuje w tym kraju.

"Ci tak zwani nieznani sprawcy to ludzie bez wiary i kultury. A krzyż poświęcony jest świętością,  której niszczenie jest świętokradztwem i nie zostaje niezauważone przez Boga. Niech ci, którzy kazali zniszczyć ten krzyż, nie łudzą się, że ujdzie im to bezkarnie. Bóg to widział i Bóg im to zapamięta" - mówi "Rzeczpospolitej" Sebastianowicz.

Prezes informuje, że złożyła w sprawie zniszczenia krzyża skargę, ale jak przyznaje "nie ma złudzeń co do efektów dochodzenia w tej sprawie".

"W życiu zresztą przeżyłam takie sytuacje niejednokrotnie. Po wojnie w Skidlu, gdzie mieszkam, z kościółka po Czetwertyńskich też zrzucono krzyż, ale ten, któremu kazano to zrobić i który zrobił to, został przez Boga ukarany. Tak samo będzie i w przypadku krzyża „Olecha", choć, prawdę mówiąc, wciąż nie mogę się pogodzić z myślą, że ktoś mógł kazać zniszczyć krzyż w państwie, które przecież nie jest już komunistyczne i deklaruje przywiązanie do wiary chrześcijańskiej" - dodaje.

Rozmówczyni "Rz" wskazuje, że akcja zniszczenia krzyża była dobrze zorganizowana, a sprawcy "mieli specjalistyczny sprzęt do ścinania, mieli też ciężarówkę, którą krzyż wywieźli". "Tak doskonale przeprowadzona operacja nie mogła być zrealizowana bez wiedzy władz, tym bardziej że władze pośrednio sprzyjały jej realizacji, wzywając właścicieli posesji, na której stał krzyż, do gminy, żeby nie było świadków zbrodni" - tłumaczy.

Zaznacza, że czczenie pamięci o AK na Białorusi jest wciąż bardzo trudne, również z racji atmosfery jaka panuje w oficjalnych mediach. "Prasa państwowa wciąż pisze o akowcach wyłącznie jako o bandytach. Fakt, że to była wojna, którą zaczynaliśmy, walcząc z faszyzmem niemieckim i dopiero potem zmuszeni zostaliśmy do obrony swoich rodzin i wsi przed władzą sowiecką, jest we wszystkich oficjalnych publikacjach na temat AK pomijany" - tłumaczy Sebastianowicz, wskazując, że dopóki żyje będzie stawiać krzyże poległym żołnierzom AK.

Cała rozmowa w "Rzeczpospolitej"

Nal,Rp.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270jaruzelskimend 21.02.2018

  W końcu! Już wkrótce Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie!

  W czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów będzie dyskutowany projekt ustawy umożliwiającej odebranie stopni generalskich - zapowiedział w środę szef Komitetu Jacek Sasin

 2. 1270IZRAELWOJNA 21.02.2018

  Zybertowicz: konflikt izraelsko-polski jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem

  To nie my zainicjowaliśmy konflikt izraelsko-polski, który jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem - ocenił doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz

 3. 1270wolyn 20.02.2018

  Zakaz prowadzenia ekshumacji będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie

  Zakaz prowadzenia ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie dopóki nie zostanie zniesiony - uważa wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jesteśmy zdeterminowani, żeby prowadzić rozmowy ze stroną ukraińską, by wspólnie osiągnąć ten cel - dodał.

 4. 1270degradacja 20.02.2018

  "Odebranie stopni generalskich Jaruzelskiemu i Kiszczakowi to elementarna uczciwość"

  Należy odebrać stopnie generalskie m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi ze względu na elementarną uczciwość; dziś musimy młodemu pokoleniu wskazać, jakie postawy są godne, a jakie trzeba określić mianem zdrady - podkreślił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

 5. 1270pseudohist 20.02.2018

  Historyk Jan Grabowski przestrzega Tel Awiw przed dialogiem z Polską

  Polski historyk Jan Grabowski powiedział w Tel Awiwie, że przystępowanie do dialogu z Polską na temat "ustawy o Holokauście" (nowelizacji ustawy o IPN) jest ostatnią rzeczą, jaką Izrael powinien zrobić - informuje we wtorek "Haarec" w wydaniu online.

 6. ukraina20022018 20.02.2018

  Ambasador Ukrainy po spotkaniu ze Schetyną: "Nowela ustawy o IPN tworzy antypolskie nastroje"

  "Nowela ustawy o IPN tworzy antypolskie nastroje na Ukrainie; trzeba stworzyć warunki do tego, żeby nie było barier między narodami"

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook