Jedynie prawda jest ciekawa


TSUE: „Definicja małżonków obejmuje osoby tej samej płci”. MSZ tłumaczy, co to oznacza dla Polski

06.06.2018
comanrainbow06060218
TSUE: „Definicja małżonków obejmuje osoby tej samej płci”. MSZ tłumaczy, co to oznacza dla Polski

Ogromne kontrowersje wzbudził wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie określanej w mediach jako „C-673/16 Coman”. Homoseksualna para, która zgłosiła się do trybunału chciała, aby ustalono jednoznaczną wykładnię dyrektywy, która reguluje prawa obywateli UE i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich. W ocenie wielu ekspertów, m. in. dra Jerzego Kwaśniewskiego, prezesa Ordo Iuris, wyrok TSUE w praktyce zrównał związek dwóch mężczyzn z małżeństwem.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości oznacza, że w kwestii prawa do przemieszczania się, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały traktować związki tej samej płci na równi z małżeństwami. Taka wykładania dyrektywy i jej późniejsze konsekwencje prawne stawiają oczywiście niezwykle trudne zadanie przed wieloma urzędami i instytucjami państw członkowskich, które muszą teraz odnieść się do nowej sytuacji. Zapytaliśmy urzędników ministerstwa spraw zagranicznych o to, co sprawa „C-673/16 Coman” oznacza dla Polski.

– Trybunał Sprawiedliwości w wyroku w sprawie C-673/16 Coman uznał, że obywatel państwa trzeciego, z którym obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej (tej samej płci) zawarł legalne małżeństwo zgodnie z ustawodawstwem jednego z państw członkowskich, ma prawo do legalnego pobytu na terytorium państwa członkowskiego będącego państwem pochodzenia obywatela Unii Europejskiej, jako członek jego rodzinytłumaczy Artur Lompart, dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ.

Według mecenasa Jerzego Kwaśniewskiego, wyrok TSUE narzuca definicję "małżonków" obejmującą osoby tej samej płci. Zdaniem prezesa Ordo Iuris, wyrok ten stanowi „oczywiste przekroczenie kompetencji UE” i „uderza też w porządek konstytucyjny PL oraz prawa szeregu państw członkowskich UE”.

Jak odpowiadają na to urzędnicy MSZ? 

Zgodnie z wydanym wyrokiem państwo członkowskie nie może zatem odmówić uznania – ale wyłącznie do celów przyznania prawa pobytu obywatelowi państwa nienależącego do Unii – małżeństwa zawartego legalnie przez  niego z obywatelem Unii tej samej płci w innym państwie członkowskim – odpowiadają. Jak podkreśla Artur Lompart, uznanie przez Trybunał osoby tej samej płci za współmałżonka nastąpiło jednie na potrzeby przyznania prawa pobytu obywatelowi państwa trzeciego:

Trybunał jednoznacznie stwierdził, powołując się na ustalone orzecznictwo, że kwestie stanu cywilnego i wiążące się z nim normy dotyczące małżeństw są materią należącą do wyłącznej kompetencji państw członkowskich i prawo Unii tej kompetencji nie narusza – informuje MSZ i przypomina, że wyrok nie oznacza, by państwo członkowskie było zobowiązane do wprowadzenia w swoim prawie krajowym instytucji małżeństwa osób tej samej płci.

Urzędnicy przypominają też, że Polska brała udział w postępowaniu w sprawie C-673/16 Coman zarówno w fazie pisemnej i ustnej.

– W postępowaniu Polska prezentowała stanowisko, w którym podkreślano, że Unia Europejska nie ma kompetencji do przyjmowania środków z zakresu prawa rodzinnego materialnego, w tym także do definiowania instytucji małżeństwa. W tym aspekcie Polska wskazywała na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości potwierdzające, że kwestie stanu cywilnego należą do kompetencji państw członkowskich i pozostają poza kompetencją Unii Europejskiej – przypominają urzędnicy.

Instytucję i definicję małżeństwa wciąż reguluje polski porządek prawny, a wyrok TSUE w opisywanej tu sprawie nie narusza kompetencji państw członkowskich. Ma wpływ jedynie na fakt umożliwienia legalnego pobytu i wjazdu na terytorium Polski partnerowi tej samej płci, który pochodzi spoza UE. Ciężko jednak nie odnosić wrażenia, iż orzeczenie TSUE jest kolejnym krokiem na drodze do erozji tradycyjnie rozumianej instytucji małżeństwa.

ac


Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 6. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 7. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook