Jedynie prawda jest ciekawa


Trzy zarzuty korupcyjne, zarzut ujawnienia tajemnicy państwowej i plagiatu dla sekretarza generalnego PO!

21.12.2017
Gawlowski2112017
Trzy zarzuty korupcyjne, zarzut ujawnienia tajemnicy państwowej i plagiatu dla sekretarza generalnego PO!

Według TVP Info prokuratura postawi Stanisławowi Gawłowskiemu, którego mieszkanie przeszukuje CBA pięć zarzutów - trzy mają mieć charakter korupcyjny, a pozostałe dwa dot. ujawnienia tajemnicy państwowej oraz plagiatu pracy doktorskiej.

Jeden z zarzutów ma wynikać z zeznań zatrzymanego w 2014 r. przez ABW wiceszefa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Łukasza L. - podało TVP Info. L. miał powiedzieć o łapówce dla Gawłowskiego - dwóch drogich zegarkach Tag Heuer - Carrera 16. Według TVP Info miało to być odwdzięczenie się za zatwierdzenie nominacji L. w 2011 roku, gdy Gawłowski był nadzorującym IMGW wiceministrem środowiska.

TVP Info podała, że ABW nie chciała badać tego wątku, gdyż - jak zasugerowano - był on zbyt ważnym politykiem PO, ale L. skontaktował się z CBA, które podjęło ten wątek, a "sprawa nabrała rozpędu jednak dopiero po zmianie władzy".

Inny zarzut ma dotyczyć przyjęcia przez Gawłowskiego 200 tys. zł korzyści majątkowej oraz podżegania innych do przyjęcia takiej korzyści - informuje stacja.

Śledczy uważają też - według portalu TVP Info - że był on patronem układu, który doprowadził do nieprawidłowości związanych z inwestycjami Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Grupa przestępcza miała tam wyłudzać środki europejskie na inwestycje środowiskowe, a zlecenia na prace trafiać do zaprzyjaźnionych firm. Przestępcy mieli też czerpać zyski z wzrostu cen nieruchomości, które dzięki inwestycjom nieraz kilkukrotnie zwiększały swoją wartość - podało TVP Info.

Według stacji zarzut ujawnienia tajemnic dotyczy otrzymanego przez wiceministra raportu ABW, który miał przekazać osobom w nim opisywanym. Co do plagiatu prokuratura w Łodzi w maju 2017 r. skierowała wniosek o uchylenie mu immunitetu, a teraz dołączono tę sprawę do innych zarzutów. Według śledczych praca "nie tylko zawierała liczne zapożyczenia, ale w dodatku była napisana niesamodzielnie" - podała TVP Info.

PAP
Fot: PAP/Marcin Bielecki

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 8. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook