Jedynie prawda jest ciekawa


Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

24.05.2018
1270duda01
Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta przypomniała, że 24 maja 2015 r. - podczas II tury wyborów - Andrzej Duda uzyskał poparcie 51,55 proc. głosujących. Ceremonia zaprzysiężenia prezydenta Dudy odbyła się 6 sierpnia 2015 r.

Przypominając jego działania w tym czasie, Kancelaria Prezydenta zaznaczyła w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, że w ubiegłym tygodniu Andrzej Duda jako pierwszy w historii prezydent RP prowadził w Nowym Jorku debatę wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Miało to związek z tym, że na początku roku Polska objęła niestałe członkostwo w tym gremium a 1 maja nasz kraj rozpoczął miesięczne przewodnictwo w nim.

KPRP zaznaczyła, że w ramach realizacji polityki zagranicznej za prezydentury Andrzeja Dudy wznowiono Inicjatywę Trójmorza, która łączy dwanaście państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Głównym celem tej inicjatywy jest poprawa infrastruktury komunikacyjnej, współpraca energetyczna i gospodarcza.

Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta, przed niemal rokiem w warszawskim szczycie Inicjatywy Trójmorza wziął udział prezydent USA Donald Trump, który złożył wówczas zapewnienia, że Amerykanie respektują Artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Przypomniano też, że dwa lata temu prezydent Duda gościł poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamę, który wraz z 17 prezydentami i 21 premierami wziął udział w warszawskim szczycie NATO.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że od początku kadencji prezydent Andrzej Duda zgłosił dwadzieścia dwie inicjatywy ustawodawcze. "W życie weszły przepisy przywracające niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podwyższone zostały kary za przestępstwa, w wyniku których ucierpieli małoletni, a podróżujące po Polsce dzieci o polskich korzeniach uzyskały ulgi komunikacyjne, jak ich rówieśnicy na stałe mieszkający w kraju" - przypomniała KPRP.

Ponadto, zaznaczyła Kancelaria Prezydenta, by zwiększyć dostęp do telefonicznych numerów alarmowych, wprowadzone zostały kary za umyślne ich blokowanie, a osoby, które przez pomyłkę przelały pieniądze na niewłaściwe konto bankowe mogą teraz domagać się zwrotu tej sumy przed sądem. Ponadto dzięki zmianom ustawowym zaproponowanym przez prezydenta zmniejszono obciążenia mikro, małych i średnich przedsiębiorców, ograniczając nakładanie na nich kolejnych obowiązków majątkowych. Do Sejmu trafił też prezydencki projekt noweli Kodeksu pracy, który ma ułatwić pracownikom realizację uprawnień pracowniczych.

Jak zaznaczyła prezydencka kancelaria, również z inicjatywy prezydenta obowiązują kompromisowe przepisy dotyczące Krajowej Rady Sądowniczej i Sądu Najwyższego, a obywatele zyskali możliwość składania tzw. skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenie sądu. Jedna z ostatnich inicjatyw ustawodawczych Andrzeja Dudy to ustanowienie dnia 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.

KPRP zwróciła uwagę, że zgodnie z sondażem CBOS prezydent Andrzej Duda cieszy się 70 proc. zaufaniem, i - jak podkreślił ten ośrodek - pozostaje "niekwestionowanym liderem rankingu społecznego zaufania". (PAP)

autor": Marzena Kozłowska


Warto poczytać

 1. polska20062018 20.06.2018

  Komentarz po bramce Krychowiaka podbija Internet. Niesamowite emocje!

  Są takie wypowiedzi, pytania i monologi komentatorów sportowych, które wszyscy pamiętamy wyjątkowo długo.

 2. lgbt20062018 20.06.2018

  Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję. Czy w Polsce można wpisać rodziców tej samej płci w akcie urodzenia dziecka?

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do ksiąg stanu cywilnego brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Utrzymał tym samym wyrok uznający, iż w Polsce nie można w takim akcie wpisać rodziców tej samej płci.

 3. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 4. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 5. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 6. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 7. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 8. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook