Jedynie prawda jest ciekawa


Trzech Króli to również Boże Narodzenie dla Kościołów Wschodnich. Prezydent przekazał życzenia

06.01.2018
Cerkiewwiki
Trzech Króli to również Boże Narodzenie dla Kościołów Wschodnich. Prezydent przekazał życzenia

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę życzenia wiernym chrześcijańskich Kościołów wschodnich. Przekazał "życzenia pokoju" oraz "trwałej i głębokiej nadziei" płynącej z Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

- Z okazji Święta Bożego Narodzenia wszystkim wiernym chrześcijańskich Kościołów wschodnich życzę wiele radości, która wiąże się z rodzinnym przeżywaniem tego szczególnego czasu - napisał prezydent. Przekazał "życzenia pokoju oraz trwałej i głębokiej nadziei płynącej z Narodzenia Chrystusa w Betlejem".

Andrzej Duda podkreślił, że Święta Narodzenia Pańskiego "wprowadzają w tajemnicę wiary, w atmosferę przepełnioną poczuciem wspólnoty". - Oby w rozpoczynającym się roku zawsze towarzyszyła państwu świadomość bliskości, szczęścia w rodzinie, a także życiowego zadowolenia - wskazał.

Prezydent nawiązał też do obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Niech ten wyjątkowy rok, w którym świętujemy stulecie odzyskania niepodległości, będzie dla państwa pomyślny, pełen satysfakcji osobistej i zawodowej, stanowiąc również okazję do refleksji nad dobrem naszej wspólnej Ojczyzny - Rzeczypospolitej - napisał Andrzej Duda.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą w sobotę wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Według danych soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w tym terminie, czyli trzynaście dni po katolikach, Boże Narodzenie świętuje ponad 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju.

Wieczorem wierni zasiądą do kolacji wigilijnych. Przy składaniu życzeń będą dzielić się prosforą - pobłogosławionym chlebem, który święci się w cerkwiach. W nocy wielu prawosławnych uda się do cerkwi na kilkugodzinne uroczystości.

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak za niemiarodajne przez hierarchów Cerkwi, szacujących liczbę wiernych w Polsce na 450-500 tys. 

PAP
Fot: wikicommons

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook