Jedynie prawda jest ciekawa

Trzaskowski ujawnia: wszyscy w Krakowie wiedzieli, że jestem warszawiakiem

03.11.2017
Trzaskowski02112017
Trzaskowski ujawnia: wszyscy w Krakowie wiedzieli, że jestem warszawiakiem

Nikt w PO nie walczy z Nowoczesną, a na pewno nie ja - powiedział w piątek kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski (PO). Jak dodał, jeżeli będzie taka wola Pawła Rabieja (Nowoczesna) zaprosi go do współpracy. "Ja chcę współpracować z Nowoczesną" - zadeklarował poseł.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oświadczył w czwartek, że chciałby żeby Rafał Trzaskowski był kandydatem PO i całej zjednoczonej opozycji w wyborach na prezydenta m.st. Warszawy. Wcześniej Nowoczesna zapowiedziała, że jej kandydatem na to stanowisko będzie członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Paweł Rabiej.

Trzaskowski pytany w radiu Zet, czy jego kandydatura wychodzi na złość PiS, czy Nowoczesnej podkreślił, że chce walczyć z PiS, a nie z Nowoczesną. - Nikt w PO nie walczy z Nowoczesną, a na pewno nie ja - oświadczył.

Dopytywany po co w takim razie jego kandydatura powiedział, że Nowoczesna ma swojego kandydata na prezydenta Warszawy. - A po drugie ile można stać z opuszczonymi rękami jak z lewej i prawej (strony) pojawiają się ciosy - zaznaczył poseł.

Na sugestię, że trzeba było się wcześniej dogadać z liderem Nowoczesnej Ryszardem Petru i stworzyć zjednoczoną opozycję Trzaskowski powiedział: "Próbowaliśmy, ale jeżeli Nowoczesna mówi, że ma swojego kandydata, jeżeli Ryszard Petru zaczyna mówić językiem Prawa i Sprawiedliwości, że tak naprawdę Platforma nie może wystawić kandydata, bo on będzie obciążeniem, to trudno w tym momencie stać w kącie".

- Ja zawsze będę szukał porozumienia z Nowoczesną - oświadczył. - Niech się uderzy w pierś ten, który zaczął, a nie my. My chcemy się bić z PiS, a nie z Nowoczesną. Z Nowoczesną chcemy się dogadać. Ja mogę same dobre rzeczy o Nowoczesnej panu powiedzieć - podkreślił polityk PO.

Na pytanie, czy to oznacza koniec zjednoczonej opozycji Trzaskowski odparł, że nie. - To jest dopiero początek - zaznaczył.

Poseł powiedział też, że zaprosi do współpracy kandydata Nowoczesnej na prezydenta stolicy Pawła Rabieja. Dopytywany, czy zaproponuje mu, że stanowisko wiceprezydenta Warszawy powiedział: "Ja proponuję mu przede wszystkim rozmowę. Oczywiście, że jeżeli będzie taka wola Pawła Rabieja. Ja chcę współpracować z Nowoczesną".

Na pytanie jak ocenia działania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz powiedział, że trudno jednoznacznie ją ocenić przy aferze reprywatyzacyjnej. - Ja uważam, że to jest kwestia paru miesięcy, gdzie reprywatyzacja przysłania ocenę Hanny Gronkiewicz-Waltz, bo za parę miesięcy ludzie zrobią parę kroków do tyłu i ocenią, myślę, pozytywnie, a za parę lat to już w ogóle bardzo pozytywnie Gronkiewicz-Waltz - podkreślił poseł PO.

Według niego afera reprywatyzacyjna przysłania pewien dorobek prezydent Warszawy. - I dlatego trudno jednym zdaniem tak jednoznacznie ją ocenić. Ale jestem absolutnie przekonany, że Gronkiewicz-Waltz będzie dobrze oceniana jako prezydent tego miasta - dodał Trzaskowski. Podkreślił jednocześnie, że "przyklejanie" go do Hanny Gronkiewicz-Waltz i do reprywatyzacji jest "po prostu śmieszne".

Na uwagę, że w 2010 roku był szefem kampanii wyborczej obecnej prezydent stolicy Trzaskowski odparł, że wtedy nie było jeszcze reprywatyzacji. - Ja nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za reprywatyzację, ale ja przede wszystkim chcę zmiany - oświadczył.

Trzaskowski był także pytany o to, że dwa lata temu startował w wyborach parlamentarnych jako lider listy wyborczej PO w okręgu krakowskim, a dziś startuje na prezydenta Warszawy.

- Jako warszawiak musiałem się uwiarygodnić w Krakowie. Fakt faktem, że mój ojciec, dziad i pradziad to są krakusy. Natomiast cała rodzina mojej matki oraz ja urodzony na Powiślu i mieszkający całe życie na Starówce jestem warszawiakiem - podkreślił poseł.

Dodał, że nigdy tego nie ukrywał. - Wszystkie spoty w Krakowie były z przymrużeniem oka, bo wszyscy w Krakowie wiedzieli, że jestem warszawiakiem - mówił Trzaskowski.

PAP

Warto poczytać

 1. kaczynski17112017 17.11.2017

  "Zakaz hodowli zwierząt futerkowych to kwestia stosunku do zwierząt, kwestia serca i litości"

  Prezes PiS: zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce to droga do europeizacji

 2. DudaSzydlo 17.11.2017

  Pracę prezydenta oceniamy wysoko, rządu - nieco niżej

  52 proc. badanych dobrze ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy; źle - 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Bardziej podzieleni respondenci są w kwestii oceny pracy rządu Beaty Szydło - 44 proc. ostrzega ją dobrze; dokładnie tyle samo jest zdania przeciwnego

 3. Bonieckiwpolityce 17.11.2017

  Co się dzieje z księdzem Bonieckim? Wzbudza kolejne kontrowersje

  - Jestem przerażona postawą księdza. Ludzi nie wolno nam potępiać, ale grzech jak najbardziej, więc dlaczego ksiądz tego nie robi? Odczytuje to jako pochwała grzechu i robienie sobie z Pana Boga polewkę - piszą internauci

 4. SzydloGuy-1 17.11.2017

  Mocne przesłanie Szydło do zachodnich polityków: nie zgodzę się, żeby obywatele mojego kraju byli szkalowani

  Polska premier odniosła się do skandalicznych słów Guy'a Verhofstadt'a. - 60 tysięcy ludzi, którzy w Warszawie wyszli na piękną, biało-czerwoną manifestację, żeby uczcić Święto Niepodległości, nie może być nazywanych przez nikogo - i dotyczy to nie tylko Polski, ale każdego innego kraju - faszystami

 5. Dzieci1 17.11.2017

  Możesz zrezygnować z ulgi podatkowej na dziecko. Zobacz kiedy się to opłaci

  Rodziny z jednym dzieckiem, które po skorzystaniu z ulgi rodzinnej przekroczyły próg dochodowy i straciły prawo do "500 plus", mogą skorygować swój wniosek o świadczenie - zapewnił wiceminister RPiPS Bartosz Marczuk. Zaznaczył, że w tej sytuacji należy zrezygnować z ulgi

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook