Jedynie prawda jest ciekawa


Trzaskowski obiecuje "zieloną stolicę Europy". Tymczasem za rządów HGW masowo wycinano drzewa

14.05.2018
Trzaskowskidrzewa
Trzaskowski obiecuje "zieloną stolicę Europy". Tymczasem za rządów HGW masowo wycinano drzewa

Nowe parki, zazielenienie ulic i skwerów - to jeden z priorytetów Rafała Trzaskowskiego. Tymczasem za rządów obecnej prezydent Warszawy w stolicy dochodziło do masowej wycinki drzew - miało ich zniknąć nawet 150 tysięcy!

Trzaskowski w poniedziałek na konferencji prasowej przedstawił swój program dotyczący zieleni w stolicy. - Moim celem jest to, żeby Warszawa była najbardziej zieloną stolicą Europy - oświadczył.

- Chcemy zbudować w Warszawie sieć zielonych korytarzy, która będzie miała prawie 100 km. Tak, żeby było można przejść Warszawę, właściwie nie wychodząc z terenów zielonych - powiedział kandydat PO i Nowoczesnej.

Trzaskowski zaproponował "zazielenienie" warszawskich ulic i budowę skwerów, które pomogą w tym, żeby Warszawa była jak najbardziej zielona. Kandydat PO i Nowoczesnej zapowiedział też budowę parków i skwerów na terenach, gdzie obecnie znajdują się nieużytki. W tym kontekście mówił o parku między mostami: Gdańskim a Grota-Roweckiego.

Zaproponował również, że o zazielenienie skwerów będą mogły zabiegać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe; granty z ratusza będą wynosiły do 50 tys. zł.

Trzaskowski mówił również, że jego celem jest zazielenienie warszawskich placów. Proponuje przeniesienie miejsc parkingowych do parkingów podziemnych, a na samych placach pojawiłaby się zieleń. W tym kontekście wymienił plac Bankowy, na którym odbywała się jego konferencja.

- To jest jeden z najważniejszych priorytetów, to w Warszawie nie było robione, mimo zapowiedzi i w tej chwili musi się dokonać prawdziwa rewolucja - podkreślił Trzaskowski. Wyjaśnił, że chodzi mu o zamianę "chaosu parkingowego" na podziemne parkingi.

Trzaskowski podkreślił, że zieleń jest ważna, "bo wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie, pomaga walczyć ze smogiem i wycisza hałas".

Czy jednak wyborcy mają powody, by uwierzyć kandydatowi PO? To przecież za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, której szefem sztabu wyborczego w 2010 roku był Trzaskowski, dochodziło do masowej wycinki drzew. - Niewiele osób o tym mówi, ale w Warszawie za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, na przestrzeni ostatnich lat wycięto 240 tysięcy drzew[…]. I nie było wtedy larum ze strony ekologów czy innych, którzy mają na ustach hasła ochrony środowiska – tłumaczył w ubiegłym roku na antenie Radia Maryja poseł Wojciech Skurkiewicz.

Sprawie wycinki drzew przyjrzał się również portal wawalove.wp.pl. Z informacji jaką uzyskała jedna z działaczek organizacji ekologicznych wynika, że w latach 2009-2015 w Warszawie wycięto 157 523 drzewa! - Jak obliczono, to w sumie aż 17 Parków Łazienkowskich. Liczba ta była tak naprawdę jeszcze większa, bowiem np. usuwania drzew owocowych nikt nigdy w stolicy nie liczył i wciąż nie liczy - czytamy na wawalove.wp.pl

Również ilość nasadzeń wzbudza wątpliwości ekologów - nawet jeśli policzyć ilość drzew zasadzonych przez miasto i inwestorów, ich liczba wynosi zaledwie 107 tysięcy. - Większość z nich to młodziutkie patyki, które nie produkują tlenu, nie oczyszczają wody i powietrza, nie użyźniają gleby, nie obniżają temperatury latem, nie dają schronienia zwierzętom. Wiele z nich od razu po posadzeniu usycha. Żeby zobaczyć jak miasto pielęgnuje posadzone drzewa – wystarczy się przejść po “zrewitalizowanej” Świętokrzyskiej - alarmuje Miasto Jest Nasze.

kh/radiomaryja/wawalove/miastojestnasze.org/pap
Fot: PAP/Tomasz Gzell/ pixabay

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 5. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 6. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 7. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 8. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook