Jedynie prawda jest ciekawa


Trwa walka od odszkodowania od Niemców za zbrodnie wojenne. Wyciekł raport

02.01.2018
arbeit02012017
Trwa walka od odszkodowania od Niemców za zbrodnie wojenne. Wyciekł raport

Według portalu internetowego tvp.info, Biuro Analiz Sejmowych przygotowało analizę dotyczącą „działań prawnych związanych z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych” przez 21 krajów, które padły ofiarą niemieckich zbrodni. Z analizy wynika wprost, iż niektóre państwa uzyskały realne środki finansowe, w innych, jak np. w Czechach działa specjalny fundusz, w którym do 2027 roku planowane są wydatki w wysokości 35 milionów euro.

– Praktyka międzynarodowa wskazuje, że temat odszkodowań za straty materialne i osobowe po II wojnie światowej dla wielu krajów do dnia dzisiejszego jest prawnie i politycznie otwarty – mówi w tvp.info Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

To właśnie Mularczyk jest szefem zespołu parlamentarnego, który przygotował ekspertyzę dotyczącą odszkodowań wojennych w innych państwach. Podobne do polskich starania podejmowane były m. in. przez Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Czarnogórę, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Holandię, Irlandię, Izrael, Litwę, Łotwę, Macedonię, Norwegię, Słowację, Węgry, Wielką Brytanię i Włochy.

Polscy parlamentarzyści skierowali zapytania do instytucji w tych państwach, aby sprawdzić jakie działania podjęto, aby oszacować straty wynikające z działań wojennych. Z analizy wynika jednoznacznie, iż temat dochodzenia odszkodowań za niemieckie zbrodnie w wielu państwach wciąż jest sprawą otwartą.

Portal TVP.info dotarł do raportu, który szczegółowo precyzuje jak wyglądała sprawa walki o odszkodowania w innych państwach, m. in. w Holandii.

–  Podczas konferencji w Paryżu w 1945 roku rząd Holandii zażądał od Niemiec 25,75 mld guldenów holenderskich, co stanowi równowartość 11,68 mld euro, w ramach reparacji wojennych i 6 mld guldenów (2,72 mld euro) kredytu finansowego. Alianci odrzucili te żądania, obawiając się zbytniego obciążenia zniszczonej wojną gospodarki RFN i konieczności stawienia czoła zagrożeniu ze strony państw bloku wschodniego – czytamy w serwisie TVP.info.

–  W tej sytuacji w dniu 23 kwietnia 1949 roku Holandia zajęła 69 km kwadratowych przygranicznych niemieckich terenów zamieszkałych przez 10 tys. osób (Plan Bakkera Schuta). Na mocy porozumienia zawartego między rządami Holandii i Niemiec w dniu 8 kwietnia 1960 roku Holandia zwróciła zajęte tereny w zamian za reparacje wojenne wynoszące 280 mln guldenów. Łącznie, w okresie od zakończenia II wojny światowej do zakończenia zimnej wojny, Holandia uzyskała od Niemiec jako reparacje wojenne 2 mld guldenów. Wypłaty te odbywały się na podstawie porozumień dwustronnych – precyzuje raport przygotowany przez BAS.

Analiza precyzuje szczegółowe ustalenia i opisuje długoletnią walkę o odszkodowania, która wciąż trwa w wielu państwach. 

Warto poczytać

 1. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 2. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 3. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 4. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 5. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 6. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 7. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 8. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook