Jedynie prawda jest ciekawa


Trwa walka od odszkodowania od Niemców za zbrodnie wojenne. Wyciekł raport

02.01.2018
arbeit02012017
Trwa walka od odszkodowania od Niemców za zbrodnie wojenne. Wyciekł raport

Według portalu internetowego tvp.info, Biuro Analiz Sejmowych przygotowało analizę dotyczącą „działań prawnych związanych z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych” przez 21 krajów, które padły ofiarą niemieckich zbrodni. Z analizy wynika wprost, iż niektóre państwa uzyskały realne środki finansowe, w innych, jak np. w Czechach działa specjalny fundusz, w którym do 2027 roku planowane są wydatki w wysokości 35 milionów euro.

– Praktyka międzynarodowa wskazuje, że temat odszkodowań za straty materialne i osobowe po II wojnie światowej dla wielu krajów do dnia dzisiejszego jest prawnie i politycznie otwarty – mówi w tvp.info Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

To właśnie Mularczyk jest szefem zespołu parlamentarnego, który przygotował ekspertyzę dotyczącą odszkodowań wojennych w innych państwach. Podobne do polskich starania podejmowane były m. in. przez Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Czarnogórę, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Holandię, Irlandię, Izrael, Litwę, Łotwę, Macedonię, Norwegię, Słowację, Węgry, Wielką Brytanię i Włochy.

Polscy parlamentarzyści skierowali zapytania do instytucji w tych państwach, aby sprawdzić jakie działania podjęto, aby oszacować straty wynikające z działań wojennych. Z analizy wynika jednoznacznie, iż temat dochodzenia odszkodowań za niemieckie zbrodnie w wielu państwach wciąż jest sprawą otwartą.

Portal TVP.info dotarł do raportu, który szczegółowo precyzuje jak wyglądała sprawa walki o odszkodowania w innych państwach, m. in. w Holandii.

–  Podczas konferencji w Paryżu w 1945 roku rząd Holandii zażądał od Niemiec 25,75 mld guldenów holenderskich, co stanowi równowartość 11,68 mld euro, w ramach reparacji wojennych i 6 mld guldenów (2,72 mld euro) kredytu finansowego. Alianci odrzucili te żądania, obawiając się zbytniego obciążenia zniszczonej wojną gospodarki RFN i konieczności stawienia czoła zagrożeniu ze strony państw bloku wschodniego – czytamy w serwisie TVP.info.

–  W tej sytuacji w dniu 23 kwietnia 1949 roku Holandia zajęła 69 km kwadratowych przygranicznych niemieckich terenów zamieszkałych przez 10 tys. osób (Plan Bakkera Schuta). Na mocy porozumienia zawartego między rządami Holandii i Niemiec w dniu 8 kwietnia 1960 roku Holandia zwróciła zajęte tereny w zamian za reparacje wojenne wynoszące 280 mln guldenów. Łącznie, w okresie od zakończenia II wojny światowej do zakończenia zimnej wojny, Holandia uzyskała od Niemiec jako reparacje wojenne 2 mld guldenów. Wypłaty te odbywały się na podstawie porozumień dwustronnych – precyzuje raport przygotowany przez BAS.

Analiza precyzuje szczegółowe ustalenia i opisuje długoletnią walkę o odszkodowania, która wciąż trwa w wielu państwach. 

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook