Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Trwa Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

28.11.2015

Przemawiali hierarchowie Kościołów chrześcijańskich z Pakistanu, Egiptu i Iraku.

O prześladowaniach religijnych wobec chrześcijan oraz niestabilnym podłożu politycznym, społecznym i ekonomicznym na Bliskim Wschodzie mówili w sobotę w Krakowie hierarchowie Kościołów chrześcijańskich z Pakistanu, Egiptu i Iraku. Byli oni gośćmi Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan. Organizatorem dwudniowego spotkania jest Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

O trudnej sytuacji chrześcijan w Pakistanie, kraju o niestabilnej sytuacji politycznej i ekonomicznej, doświadczonego w ostatnich latach przez terroryzm i nastroje antychrześcijańskie mówił abp Joseph Coutts, arcybiskup Karaczi.

Nastroje swoich współbraci w Pakistanie określił, cytując fragment 2. Listu św. Pawła do Koryntian: „Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu; żyjemy w niedostatku, lecz nie rozpaczamy; znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy”.

„Jako chrześcijanie w społeczeństwie zdominowanym przez islam będziemy nadal dawać świadectwo poprzez naszą posługę miłości wobec każdego. Nie jesteśmy tymi, którzy zabierają życie, gdyż jako chrześcijanie wolimy dawać życie innymi” – podkreślił abp Coutts.

Arcybiskup Karaczi zaapelował też do uczestników kongresu o modlitwę za Kościół w Pakistanie. - Módlcie się za nas, aby nasza wiara nie podupadła, a nadzieja nie zanikła – powiedział. I dodał, że tak jak Kościół w Polsce, który dał światu Jana Pawła II, z okresu prześladowań przez władze wyszedł wzmocniony, tak też stanie się z Kościołem w Pakistanie.

Bp Kyrillos Kamal William Samaan z Kościoła obrządku koptyjskiego, biskup Asjutu mówił o wpływie tzw. arabskiej wiosny na sytuację chrześcijan w Egipcie.

Jak poinformował, chrześcijańscy Koptowie stanowią 10-20 proc. z 90 mln obywateli tego kraju, jednak nie są traktowani na równi z pozostałą częścią społeczeństwa. Choć sytuacja polityczna po zamieszkach i zmianie władzy kilka lat temu ustabilizowała się, chrześcijanie doświadczają dyskryminacji na płaszczyźnie ekonomicznej i życia publicznego.

W czasie przewrotu z 2011 r., który doprowadził do upadki reżimu Hosni Mubaraka, zawiązała się nawet swoista unia między egipskimi chrześcijanami i muzułmanami, których wspólnym celem była zmiana porządku społeczno-politycznego, ale dziś nie ma już po niej śladu. Mieszkańcy są wręcz dzieleni w dostępie do praw obywatelskich według przynależności religijnej. Problemem są m.in. porwania i zaginięcia koptyjskich kobiet i dziewcząt, na co władze pozostają obojętne, tłumacząc się brakiem dowodów na wykrycie tego procederu.

Bp Samaan argumentował, że koptom należą się konstytucyjnie większe prawa niż te, które są im przyznawane w rzeczywistości. W szczególności chodzi o lepszy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i edukacji, także dla dziewcząt, działalności handlowej oraz prawo do uczestniczenia w życiu publicznym i tworzenia prawa. To wszystko dodałoby im pewności siebie i uczyniłoby mniej podatnymi na religijną dyskryminację w społeczeństwie, w którym wszystkie grupy powinny mieć równe prawa.

O. Andrzej Halemba z departamentu ds. Bliskiego Wschodu w Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który wielokrotnie odwiedzał tereny, na których żyją prześladowani chrześcijanie zaznaczył, że wyznawcy Chrystusa w takich krajach jak Pakistan, Egipt czy Irak i Syria „zmagają się ze swoją wiarą i są z niej dumni”. – To wielki przykład także dla nas, Europejczyków, którzy może swojej wiary tak bardzo sobie nie cenią – dodał.

Jego zdaniem, od tego jaka będzie sytuacja polityczna, ekonomiczna i religijna w Egipcie, zależy przyszłość całego Bliskiego Wschodu. - Chrześcijanie mają prawo do bycia obywatelami tych krajów, a my potrzebujemy waszej wiary – powiedział o. Halemba.

„Gdy spotykam dzieci, młodzieży i starszych, wszyscy oni pytają mnie: ojcze, kiedy wrócimy do naszych domów? Gdzie są prawa człowieka? Gdzie jest Europa, Stany Zjednoczone, ONZ? Co oni dla nas zrobili?” – rozpoczął swoje wystąpienie bp Shlemon Warduni z Iraku, biskup kurialny Chaldejskiego Patriarchatu Babilonu.

Iracki hierarcha zaznaczył, że chrześcijanie powinni dziś być ponownie – choć nie są – „jedno”, tak jak uczył tego Jezus Chrystus. – Jeśli chrześcijanie potrafią być jednym sercem i jedną siłą, potrafią czynić cuda – mówił bp Warduni.

Chaldejski biskup podkreślił, że przywracanie chrześcijanom praw na Bliskim Wschodzie trzeba zacząć od zagwarantowania wolności wszystkim mieszkańcom zagrożonych terenów na równi. – Jest to nasze prawo do bycia chrześcijanami, muzułmanami, albo nawet do niewyznawania żadnej wiary, ale chodzi przede wszystkim o wolność – tłumaczył.

- I to jest problem – kontynuował – że nie możemy swobodnie wyrażać tego, co chcemy. To jest sprzeczne z prawami człowieka. Nawet w Koranie zapisano: „Ty masz swoją religię, ja mam swoją”. Nie ma obowiązku wyznawać żadnej religii. W naszej konstytucji jest zapis o wolności sumienia, ale w rzeczywistości nie jest on przestrzegany – mówił iracki biskup.

Społeczeństwo irackie żyło na bogatych w niestniejące już kultury Sumerów, Babilończyków i Asyryjczyków przez tysiące lat razem – mówił bp Warduni. Teraz tereny te opanowało Państwo Islamskie (ISIS), które stosuje terror, niewolnictwo, przemoc. Słabością tego społeczeństwa jest anarchia i brak jedności, a dżihadyści to wykorzystują. A ponieważ dotarli ze swoją ideologią także do Europy, co pokazały zamachy w Paryżu, zatem powstrzymanie ISIS jest także sprawą Europejczyków.

Kościół chaldejski kurczy się, wiele diecezji na pograniczu Iraku, Syrii i Turcji przestało istnieć. „Nasz Kościół to Kościół męczenników, a jego wyznawcy czują, że nie ma teraz nikogo, kto by ich bronił. Żyją w poczuciu ciągłego niebezpieczeństwa. Każdy dzień niesie ze sobą nowe niepewności” – mówił bp Warduni.

„Proszę, zróbcie coś, by zapanował pokój – apelował załamanym głosem chaldejski biskup. – Jeśli panuje pokój, możemy rozmawiać, możemy dalej działać, ale teraz jesteśmy zniewoleni” – tłumaczył. Jak stwierdził, istnieje „szatański spisek wyrugowania chrześcijan z Bliskiego Wschodu” i jeśli zostanie to osiągnięte, będzie katastrofą dla całego świata.

Celem Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan, który odbywa się w Krakowie, jest wypracowanie kierunków działań prawnych i politycznych, mogących wpłynąć na ograniczenie prześladowań chrześcijan.

W czasie obrad głos zabierali specjaliści z zakresu prawa międzynarodowego, polityki zagranicznej, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i wysocy przedstawiciele Kościoła Bliskiego Wschodu.

Inicjatorem Kongresu jest eurodeputowany prof. Ryszard Legutko a organizatorami Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Papieskiego Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

mly/KAI

fot. [Jan Lorek]

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook