Jedynie prawda jest ciekawa

Trwa Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

28.11.2015

Przemawiali hierarchowie Kościołów chrześcijańskich z Pakistanu, Egiptu i Iraku.

O prześladowaniach religijnych wobec chrześcijan oraz niestabilnym podłożu politycznym, społecznym i ekonomicznym na Bliskim Wschodzie mówili w sobotę w Krakowie hierarchowie Kościołów chrześcijańskich z Pakistanu, Egiptu i Iraku. Byli oni gośćmi Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan. Organizatorem dwudniowego spotkania jest Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

O trudnej sytuacji chrześcijan w Pakistanie, kraju o niestabilnej sytuacji politycznej i ekonomicznej, doświadczonego w ostatnich latach przez terroryzm i nastroje antychrześcijańskie mówił abp Joseph Coutts, arcybiskup Karaczi.

Nastroje swoich współbraci w Pakistanie określił, cytując fragment 2. Listu św. Pawła do Koryntian: „Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu; żyjemy w niedostatku, lecz nie rozpaczamy; znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy”.

„Jako chrześcijanie w społeczeństwie zdominowanym przez islam będziemy nadal dawać świadectwo poprzez naszą posługę miłości wobec każdego. Nie jesteśmy tymi, którzy zabierają życie, gdyż jako chrześcijanie wolimy dawać życie innymi” – podkreślił abp Coutts.

Arcybiskup Karaczi zaapelował też do uczestników kongresu o modlitwę za Kościół w Pakistanie. - Módlcie się za nas, aby nasza wiara nie podupadła, a nadzieja nie zanikła – powiedział. I dodał, że tak jak Kościół w Polsce, który dał światu Jana Pawła II, z okresu prześladowań przez władze wyszedł wzmocniony, tak też stanie się z Kościołem w Pakistanie.

Bp Kyrillos Kamal William Samaan z Kościoła obrządku koptyjskiego, biskup Asjutu mówił o wpływie tzw. arabskiej wiosny na sytuację chrześcijan w Egipcie.

Jak poinformował, chrześcijańscy Koptowie stanowią 10-20 proc. z 90 mln obywateli tego kraju, jednak nie są traktowani na równi z pozostałą częścią społeczeństwa. Choć sytuacja polityczna po zamieszkach i zmianie władzy kilka lat temu ustabilizowała się, chrześcijanie doświadczają dyskryminacji na płaszczyźnie ekonomicznej i życia publicznego.

W czasie przewrotu z 2011 r., który doprowadził do upadki reżimu Hosni Mubaraka, zawiązała się nawet swoista unia między egipskimi chrześcijanami i muzułmanami, których wspólnym celem była zmiana porządku społeczno-politycznego, ale dziś nie ma już po niej śladu. Mieszkańcy są wręcz dzieleni w dostępie do praw obywatelskich według przynależności religijnej. Problemem są m.in. porwania i zaginięcia koptyjskich kobiet i dziewcząt, na co władze pozostają obojętne, tłumacząc się brakiem dowodów na wykrycie tego procederu.

Bp Samaan argumentował, że koptom należą się konstytucyjnie większe prawa niż te, które są im przyznawane w rzeczywistości. W szczególności chodzi o lepszy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i edukacji, także dla dziewcząt, działalności handlowej oraz prawo do uczestniczenia w życiu publicznym i tworzenia prawa. To wszystko dodałoby im pewności siebie i uczyniłoby mniej podatnymi na religijną dyskryminację w społeczeństwie, w którym wszystkie grupy powinny mieć równe prawa.

O. Andrzej Halemba z departamentu ds. Bliskiego Wschodu w Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który wielokrotnie odwiedzał tereny, na których żyją prześladowani chrześcijanie zaznaczył, że wyznawcy Chrystusa w takich krajach jak Pakistan, Egipt czy Irak i Syria „zmagają się ze swoją wiarą i są z niej dumni”. – To wielki przykład także dla nas, Europejczyków, którzy może swojej wiary tak bardzo sobie nie cenią – dodał.

Jego zdaniem, od tego jaka będzie sytuacja polityczna, ekonomiczna i religijna w Egipcie, zależy przyszłość całego Bliskiego Wschodu. - Chrześcijanie mają prawo do bycia obywatelami tych krajów, a my potrzebujemy waszej wiary – powiedział o. Halemba.

„Gdy spotykam dzieci, młodzieży i starszych, wszyscy oni pytają mnie: ojcze, kiedy wrócimy do naszych domów? Gdzie są prawa człowieka? Gdzie jest Europa, Stany Zjednoczone, ONZ? Co oni dla nas zrobili?” – rozpoczął swoje wystąpienie bp Shlemon Warduni z Iraku, biskup kurialny Chaldejskiego Patriarchatu Babilonu.

Iracki hierarcha zaznaczył, że chrześcijanie powinni dziś być ponownie – choć nie są – „jedno”, tak jak uczył tego Jezus Chrystus. – Jeśli chrześcijanie potrafią być jednym sercem i jedną siłą, potrafią czynić cuda – mówił bp Warduni.

Chaldejski biskup podkreślił, że przywracanie chrześcijanom praw na Bliskim Wschodzie trzeba zacząć od zagwarantowania wolności wszystkim mieszkańcom zagrożonych terenów na równi. – Jest to nasze prawo do bycia chrześcijanami, muzułmanami, albo nawet do niewyznawania żadnej wiary, ale chodzi przede wszystkim o wolność – tłumaczył.

- I to jest problem – kontynuował – że nie możemy swobodnie wyrażać tego, co chcemy. To jest sprzeczne z prawami człowieka. Nawet w Koranie zapisano: „Ty masz swoją religię, ja mam swoją”. Nie ma obowiązku wyznawać żadnej religii. W naszej konstytucji jest zapis o wolności sumienia, ale w rzeczywistości nie jest on przestrzegany – mówił iracki biskup.

Społeczeństwo irackie żyło na bogatych w niestniejące już kultury Sumerów, Babilończyków i Asyryjczyków przez tysiące lat razem – mówił bp Warduni. Teraz tereny te opanowało Państwo Islamskie (ISIS), które stosuje terror, niewolnictwo, przemoc. Słabością tego społeczeństwa jest anarchia i brak jedności, a dżihadyści to wykorzystują. A ponieważ dotarli ze swoją ideologią także do Europy, co pokazały zamachy w Paryżu, zatem powstrzymanie ISIS jest także sprawą Europejczyków.

Kościół chaldejski kurczy się, wiele diecezji na pograniczu Iraku, Syrii i Turcji przestało istnieć. „Nasz Kościół to Kościół męczenników, a jego wyznawcy czują, że nie ma teraz nikogo, kto by ich bronił. Żyją w poczuciu ciągłego niebezpieczeństwa. Każdy dzień niesie ze sobą nowe niepewności” – mówił bp Warduni.

„Proszę, zróbcie coś, by zapanował pokój – apelował załamanym głosem chaldejski biskup. – Jeśli panuje pokój, możemy rozmawiać, możemy dalej działać, ale teraz jesteśmy zniewoleni” – tłumaczył. Jak stwierdził, istnieje „szatański spisek wyrugowania chrześcijan z Bliskiego Wschodu” i jeśli zostanie to osiągnięte, będzie katastrofą dla całego świata.

Celem Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan, który odbywa się w Krakowie, jest wypracowanie kierunków działań prawnych i politycznych, mogących wpłynąć na ograniczenie prześladowań chrześcijan.

W czasie obrad głos zabierali specjaliści z zakresu prawa międzynarodowego, polityki zagranicznej, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i wysocy przedstawiciele Kościoła Bliskiego Wschodu.

Inicjatorem Kongresu jest eurodeputowany prof. Ryszard Legutko a organizatorami Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Papieskiego Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

mly/KAI

fot. [Jan Lorek]

Warto poczytać

 1. PalacKultury 21.09.2017

  Mazurek: Gronkiewicz-Waltz złamała prawo i została słusznie ukarana

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo, nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną; została słusznie ukarana - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 2. Szydlo21092017 21.09.2017

  Szydło: liczę na prawdziwą reformę sądownictwa

  Mam nadzieję, że prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN, będą zakładały prawdziwą reformę sądownictwa, bo tego oczekują Polacy - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło.

 3. Grupinskiwiki 21.09.2017

  Farbowany konserwatysta. Poseł PO chce wprowadzenia związków partnerskich!

  Jeśli Platforma Obywatelska wróci do władzy, to będę dążył do tego, żeby "jak najszybciej" wprowadzić związki partnerskie - zapowiedział poseł PO Rafał Grupiński. Dodał, że jego ugrupowanie zmieni także podstawy programowe, po przeprowadzonej przez szefową MEN reformie edukacji.

 4. HGW09082017 21.09.2017

  Urząd Skarbowy wszedł na konto Gronkiewicz-Waltz!

  Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do komisji weryfikacyjnej. Chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach.

 5. GryglasNSZ 20.09.2017

  Nowoczesna udzieliła nagany posłowi za oddanie szacunku żołnierzom Polskiego Podziemia. "To sprzeczne z ideami i programem naszej partii"

  Posłowi Zbigniewowi Gryglasowi udzielono nagany za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej, w szczególności takich, które mogą być odbierane za przejaw przyzwalania na zachowania nacjonalistyczne i ksenofobiczne”

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook