Jedynie prawda jest ciekawa


Trump wywołał międzynarodowy skandal. Poszło o słowa o "gównianych państwach"

13.01.2018
trump13012018
Trump wywołał międzynarodowy skandal. Poszło o słowa o "gównianych państwach"

Donald Trump jest znany z ciętego języka i niejednokrotnie jego komentarze, zazwyczaj pisane na jego oficjalnym koncie na Twitterze, wpakowały go w kłopoty. Jednak ostatni moment szczerości przyćmił wszystkie poprzednie – Trump bowiem miał wypowiedzieć się w nieprzychylny sposób o Haiti, Salwadorze i państwach Afryki.

Do zdarzenia miało dojść podczas spotkania z czołowymi politykami obu partii, które odbywało się w Gabinecie Owalnym. Podczas spotkania prezydent i politycy negocjowali szczegóły nowej polityki imigracyjnej. Gdy padła propozycja pomocy finansowej dla imigrantów z Salwadoru, Haiti i państw Afryki Trump miał spytać, w wolnym tłumaczeniu, „Dlaczego przyjmujemy ludzi z takich gównianych państw, a nie z np. Norwegii?”.

Gdy o sprawie dowiedziały się media wybuchła burza. Politycy lewicy nie szczędzą mu słów krytyki, a nawet wzywają do usunięcia go z urzędu, argumentując, że jego słowa dowodzą, że nie nadaje się do jego piastowania. Także część polityków prawicy, jak Paul Ryan, uważają, że słowa te były niewłaściwe i krzywdzące. 

Rupert Colville, rzecznik prasowy ds. praw człowieka przy ONZ nazwał Trumpa rasistą i oskarżył go o otwarcie bram dla najgorszych cech ludzkości – rasizmu i ksenofobii. Rząd Haiti od razu wezwał Robina Diallo, charge d'affairs ambasady USA, do złożenia wyjaśnień. Hugo Martinez, minister spraw zagranicznych Salwadoru, wezwał rząd USA do potwierdzenia lub zaprzeczenia że takie słowa padły i przypomniał, że wielu mieszkańców jego państwa pomagało w odbudowie Nowego Orleanu po huraganie Katrina. Unia Afrykańska natomiast przypomniała, tradycyjnie, że wielu Afrykanów trafiło do USA jako niewolnicy. 

Sam Trump twierdzi, że takie zdarzenie nie miało miejsca. Według niego spotkanie za zamkniętymi drzwiami było napięte i nerwowe, ale nigdy nie użył podobnego określenia. Zdementował również jakoby kazał pozbyć się imigrantów z Haiti. Według niego całą sprawę wymyślił któryś z obecnych na spotkaniu polityków Demokratów, a upublicznienie jej przez Washington Post było klasycznym fake newsem. Stwierdził również, że w przyszłości będzie musiał zacząć nagrywać własne spotkania. 

Jakby nie było naprawdę, nikt nie zadał oczywistego w tej sytuacji pytania. Skoro Salwador i Haiti, jedne z najbiedniejszych i najniebezpieczniejszych państw na świecie, są takie cudowne jak twierdzi lewica, to czemu protestowali, gdy Trump umożliwił deportację nielegalnych imigrantów z powrotem do nich? 

Wiktor Młynarz.

Warto poczytać

 1. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 2. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 3. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 4. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 5. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 6. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 7. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 8. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook