Jedynie prawda jest ciekawa


Trump wywołał międzynarodowy skandal. Poszło o słowa o "gównianych państwach"

13.01.2018
trump13012018
Trump wywołał międzynarodowy skandal. Poszło o słowa o "gównianych państwach"

Donald Trump jest znany z ciętego języka i niejednokrotnie jego komentarze, zazwyczaj pisane na jego oficjalnym koncie na Twitterze, wpakowały go w kłopoty. Jednak ostatni moment szczerości przyćmił wszystkie poprzednie – Trump bowiem miał wypowiedzieć się w nieprzychylny sposób o Haiti, Salwadorze i państwach Afryki.

Do zdarzenia miało dojść podczas spotkania z czołowymi politykami obu partii, które odbywało się w Gabinecie Owalnym. Podczas spotkania prezydent i politycy negocjowali szczegóły nowej polityki imigracyjnej. Gdy padła propozycja pomocy finansowej dla imigrantów z Salwadoru, Haiti i państw Afryki Trump miał spytać, w wolnym tłumaczeniu, „Dlaczego przyjmujemy ludzi z takich gównianych państw, a nie z np. Norwegii?”.

Gdy o sprawie dowiedziały się media wybuchła burza. Politycy lewicy nie szczędzą mu słów krytyki, a nawet wzywają do usunięcia go z urzędu, argumentując, że jego słowa dowodzą, że nie nadaje się do jego piastowania. Także część polityków prawicy, jak Paul Ryan, uważają, że słowa te były niewłaściwe i krzywdzące. 

Rupert Colville, rzecznik prasowy ds. praw człowieka przy ONZ nazwał Trumpa rasistą i oskarżył go o otwarcie bram dla najgorszych cech ludzkości – rasizmu i ksenofobii. Rząd Haiti od razu wezwał Robina Diallo, charge d'affairs ambasady USA, do złożenia wyjaśnień. Hugo Martinez, minister spraw zagranicznych Salwadoru, wezwał rząd USA do potwierdzenia lub zaprzeczenia że takie słowa padły i przypomniał, że wielu mieszkańców jego państwa pomagało w odbudowie Nowego Orleanu po huraganie Katrina. Unia Afrykańska natomiast przypomniała, tradycyjnie, że wielu Afrykanów trafiło do USA jako niewolnicy. 

Sam Trump twierdzi, że takie zdarzenie nie miało miejsca. Według niego spotkanie za zamkniętymi drzwiami było napięte i nerwowe, ale nigdy nie użył podobnego określenia. Zdementował również jakoby kazał pozbyć się imigrantów z Haiti. Według niego całą sprawę wymyślił któryś z obecnych na spotkaniu polityków Demokratów, a upublicznienie jej przez Washington Post było klasycznym fake newsem. Stwierdził również, że w przyszłości będzie musiał zacząć nagrywać własne spotkania. 

Jakby nie było naprawdę, nikt nie zadał oczywistego w tej sytuacji pytania. Skoro Salwador i Haiti, jedne z najbiedniejszych i najniebezpieczniejszych państw na świecie, są takie cudowne jak twierdzi lewica, to czemu protestowali, gdy Trump umożliwił deportację nielegalnych imigrantów z powrotem do nich? 

Wiktor Młynarz.

Warto poczytać

 1. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 2. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 5. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 6. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 7. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook