Jedynie prawda jest ciekawa


Trump wywołał międzynarodowy skandal. Poszło o słowa o "gównianych państwach"

13.01.2018
trump13012018
Trump wywołał międzynarodowy skandal. Poszło o słowa o "gównianych państwach"

Donald Trump jest znany z ciętego języka i niejednokrotnie jego komentarze, zazwyczaj pisane na jego oficjalnym koncie na Twitterze, wpakowały go w kłopoty. Jednak ostatni moment szczerości przyćmił wszystkie poprzednie – Trump bowiem miał wypowiedzieć się w nieprzychylny sposób o Haiti, Salwadorze i państwach Afryki.

Do zdarzenia miało dojść podczas spotkania z czołowymi politykami obu partii, które odbywało się w Gabinecie Owalnym. Podczas spotkania prezydent i politycy negocjowali szczegóły nowej polityki imigracyjnej. Gdy padła propozycja pomocy finansowej dla imigrantów z Salwadoru, Haiti i państw Afryki Trump miał spytać, w wolnym tłumaczeniu, „Dlaczego przyjmujemy ludzi z takich gównianych państw, a nie z np. Norwegii?”.

Gdy o sprawie dowiedziały się media wybuchła burza. Politycy lewicy nie szczędzą mu słów krytyki, a nawet wzywają do usunięcia go z urzędu, argumentując, że jego słowa dowodzą, że nie nadaje się do jego piastowania. Także część polityków prawicy, jak Paul Ryan, uważają, że słowa te były niewłaściwe i krzywdzące. 

Rupert Colville, rzecznik prasowy ds. praw człowieka przy ONZ nazwał Trumpa rasistą i oskarżył go o otwarcie bram dla najgorszych cech ludzkości – rasizmu i ksenofobii. Rząd Haiti od razu wezwał Robina Diallo, charge d'affairs ambasady USA, do złożenia wyjaśnień. Hugo Martinez, minister spraw zagranicznych Salwadoru, wezwał rząd USA do potwierdzenia lub zaprzeczenia że takie słowa padły i przypomniał, że wielu mieszkańców jego państwa pomagało w odbudowie Nowego Orleanu po huraganie Katrina. Unia Afrykańska natomiast przypomniała, tradycyjnie, że wielu Afrykanów trafiło do USA jako niewolnicy. 

Sam Trump twierdzi, że takie zdarzenie nie miało miejsca. Według niego spotkanie za zamkniętymi drzwiami było napięte i nerwowe, ale nigdy nie użył podobnego określenia. Zdementował również jakoby kazał pozbyć się imigrantów z Haiti. Według niego całą sprawę wymyślił któryś z obecnych na spotkaniu polityków Demokratów, a upublicznienie jej przez Washington Post było klasycznym fake newsem. Stwierdził również, że w przyszłości będzie musiał zacząć nagrywać własne spotkania. 

Jakby nie było naprawdę, nikt nie zadał oczywistego w tej sytuacji pytania. Skoro Salwador i Haiti, jedne z najbiedniejszych i najniebezpieczniejszych państw na świecie, są takie cudowne jak twierdzi lewica, to czemu protestowali, gdy Trump umożliwił deportację nielegalnych imigrantów z powrotem do nich? 

Wiktor Młynarz.

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook