Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Trumna płk. "Łupaszki" w Warszawie

23.04.2016

Trumna mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” została wniesiona przez motocyklistów Rajdu Katyńskiego do kościoła św. Krzyża w Warszawie. O 12:00 odprawiona zostanie Msza św. Do 19:00 będzie trwało czuwanie przy trumnie legendarnego żołnierza AK.

Główne uroczystości pogrzebowe z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się 24 kwietnia w Warszawie. Rozpoczną się o godz. 14.30 mszą w koście pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Następnie trumna zostanie odprowadzona do rodzinnego grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pułkownik, zgodnie z wolą jego zmarłej w 2012 r. córki Barbary, spocznie w tej samej mogile.

W czwartek w łódzkiej archikatedrze była wystawiona trumna ze szczątkami „Łupaszki”. Hołd żołnierzowi AK oddała szkolna młodzież, organizacje patriotyczne oraz mieszkańcy Łodzi. Warte honorową przy trumnie pełnili harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele szkół, żołnierze, straż miejska, leśnicy i przedstawiciele licznych organizacji patriotycznych. 

"Traktujemy „Łupaszkę” jako symbol wszystkich Żołnierzy Wyklętych, dlatego nasza obecność wynika z tego, że chcemy upamiętnić tych, którzy oddawali życie za prawdę" - mówił dla „Naszego Dziennika” hm. Paweł Joachimiak ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Łódź. 

"Wydarzenie jest dla nas o tyle istotne, ponieważ dużo naszych instruktorów jest bezpośrednio zaangażowanych przywracanie prawdy historii, kultywowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych. ZHR był realizatorem projektu „Ostatni Świadkowie”, który polegał na tym, że odwiedziliśmy Żołnierzy Wyklętych i przeprowadziliśmy z nimi wywiady wideo, po to żeby przyszłe pokolenia czy nasi młodsi harcerze mogli bezpośrednio z tych materiałów dowiedzieć się prawdy. Uważamy, że to jest bardziej autentyczne, bliższe niż podręczniki historii" - podkreślił harcerz. 

Przed łódzką katedrą była eksponowana wystawa szczecińskiego oddziału IPN zatytułowana „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Wystawa przedstawiała wszystkiego zidentyfikowane ofiary reżimu komunistycznego, odnalezione na powązkowskiej Łączce.

Na uroczystościach był obecny Robert Wit Wyrostkiewicz, prezes Mazowieckiego Stwoarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl”

"Widać, że ludzie przez całą Msze Świętą i podczas osobistego czuwania bardzo przezywali pożegnanie najsłynniejszego chyba Żołnierza Wyklętego, jaki był „Łupaszko”. Już po Eucharystii, kiedy trumnę wyprowadzono z Kościoła, spontanicznie żegnali swego bohatera oklaskami, co się wcześniej dotąd nie zdarzało" - mówił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Wyrostkiewicz. 

kk/Nasz Dziennik/Twitter

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook