Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Trumna płk. "Łupaszki" w Warszawie

23.04.2016

Trumna mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” została wniesiona przez motocyklistów Rajdu Katyńskiego do kościoła św. Krzyża w Warszawie. O 12:00 odprawiona zostanie Msza św. Do 19:00 będzie trwało czuwanie przy trumnie legendarnego żołnierza AK.

Główne uroczystości pogrzebowe z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się 24 kwietnia w Warszawie. Rozpoczną się o godz. 14.30 mszą w koście pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Następnie trumna zostanie odprowadzona do rodzinnego grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pułkownik, zgodnie z wolą jego zmarłej w 2012 r. córki Barbary, spocznie w tej samej mogile.

W czwartek w łódzkiej archikatedrze była wystawiona trumna ze szczątkami „Łupaszki”. Hołd żołnierzowi AK oddała szkolna młodzież, organizacje patriotyczne oraz mieszkańcy Łodzi. Warte honorową przy trumnie pełnili harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele szkół, żołnierze, straż miejska, leśnicy i przedstawiciele licznych organizacji patriotycznych. 

"Traktujemy „Łupaszkę” jako symbol wszystkich Żołnierzy Wyklętych, dlatego nasza obecność wynika z tego, że chcemy upamiętnić tych, którzy oddawali życie za prawdę" - mówił dla „Naszego Dziennika” hm. Paweł Joachimiak ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Łódź. 

"Wydarzenie jest dla nas o tyle istotne, ponieważ dużo naszych instruktorów jest bezpośrednio zaangażowanych przywracanie prawdy historii, kultywowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych. ZHR był realizatorem projektu „Ostatni Świadkowie”, który polegał na tym, że odwiedziliśmy Żołnierzy Wyklętych i przeprowadziliśmy z nimi wywiady wideo, po to żeby przyszłe pokolenia czy nasi młodsi harcerze mogli bezpośrednio z tych materiałów dowiedzieć się prawdy. Uważamy, że to jest bardziej autentyczne, bliższe niż podręczniki historii" - podkreślił harcerz. 

Przed łódzką katedrą była eksponowana wystawa szczecińskiego oddziału IPN zatytułowana „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Wystawa przedstawiała wszystkiego zidentyfikowane ofiary reżimu komunistycznego, odnalezione na powązkowskiej Łączce.

Na uroczystościach był obecny Robert Wit Wyrostkiewicz, prezes Mazowieckiego Stwoarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl”

"Widać, że ludzie przez całą Msze Świętą i podczas osobistego czuwania bardzo przezywali pożegnanie najsłynniejszego chyba Żołnierza Wyklętego, jaki był „Łupaszko”. Już po Eucharystii, kiedy trumnę wyprowadzono z Kościoła, spontanicznie żegnali swego bohatera oklaskami, co się wcześniej dotąd nie zdarzało" - mówił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Wyrostkiewicz. 

kk/Nasz Dziennik/Twitter

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 2. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 3. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 4. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 5. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 6. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 7. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 8. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook