Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Trumna płk. "Łupaszki" w Warszawie

23.04.2016

Trumna mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” została wniesiona przez motocyklistów Rajdu Katyńskiego do kościoła św. Krzyża w Warszawie. O 12:00 odprawiona zostanie Msza św. Do 19:00 będzie trwało czuwanie przy trumnie legendarnego żołnierza AK.

Główne uroczystości pogrzebowe z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się 24 kwietnia w Warszawie. Rozpoczną się o godz. 14.30 mszą w koście pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Następnie trumna zostanie odprowadzona do rodzinnego grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pułkownik, zgodnie z wolą jego zmarłej w 2012 r. córki Barbary, spocznie w tej samej mogile.

W czwartek w łódzkiej archikatedrze była wystawiona trumna ze szczątkami „Łupaszki”. Hołd żołnierzowi AK oddała szkolna młodzież, organizacje patriotyczne oraz mieszkańcy Łodzi. Warte honorową przy trumnie pełnili harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele szkół, żołnierze, straż miejska, leśnicy i przedstawiciele licznych organizacji patriotycznych. 

"Traktujemy „Łupaszkę” jako symbol wszystkich Żołnierzy Wyklętych, dlatego nasza obecność wynika z tego, że chcemy upamiętnić tych, którzy oddawali życie za prawdę" - mówił dla „Naszego Dziennika” hm. Paweł Joachimiak ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Łódź. 

"Wydarzenie jest dla nas o tyle istotne, ponieważ dużo naszych instruktorów jest bezpośrednio zaangażowanych przywracanie prawdy historii, kultywowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych. ZHR był realizatorem projektu „Ostatni Świadkowie”, który polegał na tym, że odwiedziliśmy Żołnierzy Wyklętych i przeprowadziliśmy z nimi wywiady wideo, po to żeby przyszłe pokolenia czy nasi młodsi harcerze mogli bezpośrednio z tych materiałów dowiedzieć się prawdy. Uważamy, że to jest bardziej autentyczne, bliższe niż podręczniki historii" - podkreślił harcerz. 

Przed łódzką katedrą była eksponowana wystawa szczecińskiego oddziału IPN zatytułowana „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Wystawa przedstawiała wszystkiego zidentyfikowane ofiary reżimu komunistycznego, odnalezione na powązkowskiej Łączce.

Na uroczystościach był obecny Robert Wit Wyrostkiewicz, prezes Mazowieckiego Stwoarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl”

"Widać, że ludzie przez całą Msze Świętą i podczas osobistego czuwania bardzo przezywali pożegnanie najsłynniejszego chyba Żołnierza Wyklętego, jaki był „Łupaszko”. Już po Eucharystii, kiedy trumnę wyprowadzono z Kościoła, spontanicznie żegnali swego bohatera oklaskami, co się wcześniej dotąd nie zdarzało" - mówił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Wyrostkiewicz. 

kk/Nasz Dziennik/Twitter

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook