Jedynie prawda jest ciekawa


Trumna płk. "Łupaszki" w Warszawie

23.04.2016

Trumna mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” została wniesiona przez motocyklistów Rajdu Katyńskiego do kościoła św. Krzyża w Warszawie. O 12:00 odprawiona zostanie Msza św. Do 19:00 będzie trwało czuwanie przy trumnie legendarnego żołnierza AK.

Główne uroczystości pogrzebowe z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się 24 kwietnia w Warszawie. Rozpoczną się o godz. 14.30 mszą w koście pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Następnie trumna zostanie odprowadzona do rodzinnego grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pułkownik, zgodnie z wolą jego zmarłej w 2012 r. córki Barbary, spocznie w tej samej mogile.

W czwartek w łódzkiej archikatedrze była wystawiona trumna ze szczątkami „Łupaszki”. Hołd żołnierzowi AK oddała szkolna młodzież, organizacje patriotyczne oraz mieszkańcy Łodzi. Warte honorową przy trumnie pełnili harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele szkół, żołnierze, straż miejska, leśnicy i przedstawiciele licznych organizacji patriotycznych. 

"Traktujemy „Łupaszkę” jako symbol wszystkich Żołnierzy Wyklętych, dlatego nasza obecność wynika z tego, że chcemy upamiętnić tych, którzy oddawali życie za prawdę" - mówił dla „Naszego Dziennika” hm. Paweł Joachimiak ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Łódź. 

"Wydarzenie jest dla nas o tyle istotne, ponieważ dużo naszych instruktorów jest bezpośrednio zaangażowanych przywracanie prawdy historii, kultywowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych. ZHR był realizatorem projektu „Ostatni Świadkowie”, który polegał na tym, że odwiedziliśmy Żołnierzy Wyklętych i przeprowadziliśmy z nimi wywiady wideo, po to żeby przyszłe pokolenia czy nasi młodsi harcerze mogli bezpośrednio z tych materiałów dowiedzieć się prawdy. Uważamy, że to jest bardziej autentyczne, bliższe niż podręczniki historii" - podkreślił harcerz. 

Przed łódzką katedrą była eksponowana wystawa szczecińskiego oddziału IPN zatytułowana „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Wystawa przedstawiała wszystkiego zidentyfikowane ofiary reżimu komunistycznego, odnalezione na powązkowskiej Łączce.

Na uroczystościach był obecny Robert Wit Wyrostkiewicz, prezes Mazowieckiego Stwoarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl”

"Widać, że ludzie przez całą Msze Świętą i podczas osobistego czuwania bardzo przezywali pożegnanie najsłynniejszego chyba Żołnierza Wyklętego, jaki był „Łupaszko”. Już po Eucharystii, kiedy trumnę wyprowadzono z Kościoła, spontanicznie żegnali swego bohatera oklaskami, co się wcześniej dotąd nie zdarzało" - mówił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Wyrostkiewicz. 

kk/Nasz Dziennik/Twitter

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 2. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 3. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 4. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 7. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook