Jedynie prawda jest ciekawa


Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

20.05.2018
Woronicza17a
Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy.

W ubiegłą niedzielę Andrzej Halicki (PO), Adam Struzik (PSL) oraz Piotr Misiło (N) w ramach protestu opuścili TVP Info, gdzie w programie "Woronicza 17" prowadzonym przez Michała Rachonia byli pytani o doniesienia Polskiego Radia Szczecin ws. apartamentu posła PO Stanisława Gawłowskiego wynajmowanego agencji towarzyskiej.

W miniony poniedziałek politycy PO, Nowoczesnej i PSL zażądali zmiany prowadzącego program "Woronicza 17" w TVP Info Michała Rachonia. Według nich jest on "obrzydliwym technologiem propagandy", który nie jest i nigdy nie był dziennikarzem.

We wtorek Telewizyjna Agencja Informacyjna oceniła w wydanym komunikacie, że domaganie się zmiany prowadzącego "Woronicza 17", "to pierwsza tak brutalna, otwarcie przeprowadzona próba ingerencji politycznej w pracę dziennikarzy w Polsce".

W niedzielę politycy PO, PSL i Nowoczesnej nie pojawili się w audycji "Woronicza 17"; w porze emisji programu zorganizowali konferencję prasową pod pomnikiem Wolnego Słowa w Warszawie, gdzie w czasach PRL mieścił się Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

- Nie ma demokracji, nie ma wolnych wyborów i prawdziwej wolności wypowiadania się, bez rzetelnej informacji, bez mediów, które pełnią służebną rolę wobec obywateli - powiedział Halicki.

Jego zdaniem "od dłuższego czasu" w programie "Woronicza 17" organizowane są "seanse nienawiści", podczas których mówi się "wyłącznie źle o opozycji oraz publikuje się tendencyjne, niesprawdzone materiały mające ją szkalować". - Jeżeli chodzi o Telewizję Polską, programy TVP Info, w tego rodzaju formule, uczestniczyć nie będziemy - oświadczył Halicki.

Pasławska dodała, że w programie "Woronicza 17" pomija się tematy niekorzystne dla władzy. Jak zaznaczyła bojkot niedzielnej audycji to protest przeciwko takiej formule jej prowadzenia. Według posłanki, Telewizja Polska, jako medium publiczne, powinna prezentować zdanie wszystkich opcji politycznych, a nie tylko partii rządzącej.

Mirosław Suchoń (Nowoczesna) podkreślił, że posłowie opozycji, swoją obecnością w programie TVP Info, nie chcą "legitymizować propagandy", która - jego zdaniem - w "Woronicza 17" "jest ważniejsza niż rzeczywiste problemy".

Politycy byli pytani, czy "bojkot" programu "Woronicza 17" oznacza, że przedstawiciele PO, PSL i Nowoczesnej przestaną też brać udział w innych audycjach TVP.

- Mamy Zarząd Krajowy w środę; wtedy będę mógł precyzyjnie odpowiedzieć co PO będzie proponować w najbliższych tygodniach - odparł Halicki. Również Suchoń powiedział, że władze Nowoczesnej w najbliższym tygodniu "będą w tym temacie podejmowały decyzje".

Pasławska odparła, że PSL zwraca uwagę "na charakter prowadzenia tego konkretnego programu". - My generalnie do większości programów publicystycznych prowadzonych w Telewizji Publicznej nie jesteśmy zapraszani - dodała.

O nieobecności polityków PO, PSL i Nowoczesnej w programie "Woronicza 17" informował w niedzielę europoseł Ryszard Czarnecki (PiS). - Opozycja się nie zjawiła, poza Kukiz 15 - napisał na Twitterze. W jego ocenie to "demonstracja, która tylko buduje Rachonia". - Wszyscy przypomną jego niewygodne pytania sprzed tygodnia - dodał europoseł.


W niedzielnym wydaniu "Woronicza 17" - poza Czarneckim - uczestniczyli: doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska, Jarosław Porwich z koła Wolni i Solidarni oraz poseł Kukiz'15 Jerzy Jachnik.

Później do programu dołączył również polityk SLD Jerzy Wenderlich. - Zmiany na scenie politycznej, SLD ma w sondażach więcej niż PSL i Nowoczesna razem wzięte, a więc reagujemy na bieżąco - powitał Wenderlicha prowadzący.

Polskie Radio Szczecin podało w ubiegłą niedzielę na swojej e-stronie, że w szczecińskim apartamencie posła Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego świadczą usługi prostytutki. Jak poinformowało Radio Szczecin, udało się rozgłośni ustalić nieoficjalnie z trzech niezależnych źródeł, kto jest właścicielem nieruchomości.

Gawłowski w poniedziałek oświadczył, że nie miał żadnej wiedzy, aby w wynajmowanym mieszkaniu świadczone były przez najemcę usługi "wątpliwe moralnie". Oświadczenie odczytał dziennikarzom pełnomocnik posła PO, Rafał Wiechecki, po widzeniu z nim w Areszcie Śledczym w Szczecinie. 

PAP

Warto poczytać

 1. pawel-chruszcz-25062018 25.06.2018

  Ustalono nowe fakty w sprawie śmierci Pawła Chruszcza

  W śledztwie w sprawie śmierci Pawła Chruszcza nie znaleziono jak dotąd niczego, co mogłoby świadczyć, że ktoś zabił radnego albo nakłaniał go, żeby targnął się na życie - ustaliła Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do śledztwa

 2. tupolew-25062018 25.06.2018

  Pilne! Rada Europy wzywa Rosję do zwrócenia wraku Tupolewa

  Komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uchwaliła w poniedziałek rezolucję skierowaną do Rosji, w celu niezwłocznego zwrócenia wraku samolotu TU-154M oraz wszystkich materiałów z samolotem związanych

 3. frasyniuk-25062018 25.06.2018

  Frasyniuk stanie przed sądem!

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Władysławowi Frasyniukowi ws. naruszenia nietykalności cielesnej dwóch umundurowanych policjantów na służbie. Poinformował o tym w poniedziałek PAP rzecznik tej prokuratury prok. Łukasz Łapczyński

 4. duda-25062018 25.06.2018

  CBOS: Prezydent i rząd cieszą się zaufaniem społecznym,w przeciwieństwie do opozycji

  W czerwcu na czele rankingu zaufania pozostaje prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 69 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS

 5. polska-vs-kolumbia-fani-25062018 25.06.2018

  Tę scenę pokazują media na całym świecie. Do zapłakanego polskiego kibica podszedł Kolumbijczyk

  Mecz Polski z Kolumbią nie będzie miło wspominany przez polskich sympatyków, którzy byli zrozpaczeni z powodu porażki. Próby pocieszenia Polaków podjęli się fani Kolumbii

 6. kaczynski-vs-sikorski-25062018 25.06.2018

  Klęska Sikorskiego, triumf Kaczyńskiego. Prezes PiS wygrywa w sądzie

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego za swe wypowiedzi przypisujące mu "zdradę dyplomatyczną" w związku z działaniami po katastrofie smoleńskiej

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook