Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Toksyczna odwrócona hipoteka

09.10.2014

To bardzo groźna ustawa, która jeśli wejdzie w życie doprowadzi do przejęcia przez banki majątków wielu polskich rodzin - tak senatorowie PiS oceniają rządowy projekt ustawy o tzw. odwróconej hipotece. Politycy zapowiadają, że jeśli ustawa wejdzie w życie - zaskarżą ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa, jest wprowadzana pod hasłem tworzenia szans na uzyskanie dodatkowych świadczeń przez emerytów, w zamian za przeniesienie na bank praw własności do zamieszkiwanych mieszkań. Zdaniem senatorów PiS kryje się w niej jednak wiele pułapek.- To kolejny toksyczny produkt , który zostanie zaoferowany przez banki- ostrzegał na zorganizowanej w Sejmie konferencji senator Henryk Cioch.

-Według senatora Grzegorza Biereckiego z pozornych dobrodziejstw odwróconej hipoteki może zechcieć skorzystać nawet 700 tys. osób - tych którzy pobierają najniższe świadczenia emerytalne.

-Ci ludzie zmuszeni nędzą, rosnącymi cenami czynszów i innych opłat staną się łupem grup bankowych, które doprowadzą do zawarcia niekorzystnych dla nich umów. Ci ludzie pozbawią się majątków gromadzonych przez całe pokolenia- przestrzegał.

-To skandaliczna próba wywłaszczenia dużej grupy ludzi - słabo przygotowanych do obrony prawnej- mówił z kolei senator Bogdan Pęk.
Jak podkreślał, zgodnie z przygotowanym kształtem ustawy banki będą przygotowywać nie tylko treść umów, ale też przeprowadzać wyceny nieruchomości - co, pozwala przypuszczać, że będą je znacznie zaniżać.

-Odnoszę wrażenie, że rząd przygotowując tę ustawę liczył iż prawda o niej się nie przebije - mówił senator. Jak podkreślił podczas debaty sejmowej zostało wykazane, że ustawa nie gwarantuje nawet, że świadczenia dla emerytów pozbywających się mieszkań będą im wypłacane dożywotnio.

Ta ustawa jest absolutnym skandalem -- stwierdził.  Senatorowie PIS zwracali uwagę również na fakt, że starsi ludzie są często w Polsce właścicielami mieszkań usytuowanych w centrach dużych miast, co stanowi łakomy kasek dla banków i developerów.

Henryk Cioch podkreślił tez, że PiS przygotowuje alternatywne propozycje adresowane do starszych, mniej zamożnych obywateli. Jedna z nich jest wprowadzenie umów pomiędzy potencjalnymi spadkobiercami, a osobami po których mają dziedziczyć, zobowiązujące tych pierwszych do różnego rodzaju świadczeń na rzecz spadkodawców. Jak mówił tego typu rozwiązania z powodzeniem stosowane są chociażby w Niemczech, oraz wielu innych krajach zachodnich.

Senator Bierecki przypomniał też, że podczas prac nad ustawą z jej treści zniknęło ograniczenie, które zakazywało zaciągania zobowiązań w obecnej walucie.

Ta ustawa nie tylko stwarza nowe ryzyka, ale powtarza stare - mówił, nawiązując do kredytów w obcych walutach, których wartość podczas kryzysu znacznie wzrosła. Senatorowie przypomnieli też, że w 2016 roku w Polsce zniesione zostaną wszelkie ograniczenia dotyczące nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.

Ten produkt jest bardzo korzystny dla banków, a szczególnie dla grup bankowych- podkreślał senator Bierecki. Ale trudno się temu dziwić, skoro w sejmie pracowali nad nim bankowcy, w tym posłanka Skowrońska, która jest prezesem banku - dodał.

Senator zaznaczył, że sprzeciw senatorów PiS nie dotyczy samej idei odwróconej hipoteki, ale tego kształtu ustawy, której nadał mu rząd i Sejm. Jak zauważył podobne rozwiązania funkcjonują choćby w Stanach Zjednoczonych, ale w zupełnie innym otoczeniu prawnym i ekonomicznym.

Bogdan Pęk przypomniał też, że Stowarzyszenie Prawników Polskich nie zostawiło suchej nitki na rządowym projekcie.

Paradoks polega na tym, że rząd wprowadza tę ustawę pod hasłem wychodzenia na przeciw potrzebom emerytów. W istocie zaś ustawa ta doprowadzi ich do wywłaszczenia-  powiedział.

CZYTAJ TEŻ: Senator Bierecki: Odwrócona hipoteka? Rząd chce pozbawić Polaków wielopokoleniowego majątku za niewielkie pieniądze. WYWIAD

ansa

[fot.ansa]

Słowa kluczowe:

Grzegorz Bierecki

,

PiS

,

mieszkania

,

ustawa

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook