Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Toksyczna odwrócona hipoteka

09.10.2014

To bardzo groźna ustawa, która jeśli wejdzie w życie doprowadzi do przejęcia przez banki majątków wielu polskich rodzin - tak senatorowie PiS oceniają rządowy projekt ustawy o tzw. odwróconej hipotece. Politycy zapowiadają, że jeśli ustawa wejdzie w życie - zaskarżą ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa, jest wprowadzana pod hasłem tworzenia szans na uzyskanie dodatkowych świadczeń przez emerytów, w zamian za przeniesienie na bank praw własności do zamieszkiwanych mieszkań. Zdaniem senatorów PiS kryje się w niej jednak wiele pułapek.- To kolejny toksyczny produkt , który zostanie zaoferowany przez banki- ostrzegał na zorganizowanej w Sejmie konferencji senator Henryk Cioch.

-Według senatora Grzegorza Biereckiego z pozornych dobrodziejstw odwróconej hipoteki może zechcieć skorzystać nawet 700 tys. osób - tych którzy pobierają najniższe świadczenia emerytalne.

-Ci ludzie zmuszeni nędzą, rosnącymi cenami czynszów i innych opłat staną się łupem grup bankowych, które doprowadzą do zawarcia niekorzystnych dla nich umów. Ci ludzie pozbawią się majątków gromadzonych przez całe pokolenia- przestrzegał.

-To skandaliczna próba wywłaszczenia dużej grupy ludzi - słabo przygotowanych do obrony prawnej- mówił z kolei senator Bogdan Pęk.
Jak podkreślał, zgodnie z przygotowanym kształtem ustawy banki będą przygotowywać nie tylko treść umów, ale też przeprowadzać wyceny nieruchomości - co, pozwala przypuszczać, że będą je znacznie zaniżać.

-Odnoszę wrażenie, że rząd przygotowując tę ustawę liczył iż prawda o niej się nie przebije - mówił senator. Jak podkreślił podczas debaty sejmowej zostało wykazane, że ustawa nie gwarantuje nawet, że świadczenia dla emerytów pozbywających się mieszkań będą im wypłacane dożywotnio.

Ta ustawa jest absolutnym skandalem -- stwierdził.  Senatorowie PIS zwracali uwagę również na fakt, że starsi ludzie są często w Polsce właścicielami mieszkań usytuowanych w centrach dużych miast, co stanowi łakomy kasek dla banków i developerów.

Henryk Cioch podkreślił tez, że PiS przygotowuje alternatywne propozycje adresowane do starszych, mniej zamożnych obywateli. Jedna z nich jest wprowadzenie umów pomiędzy potencjalnymi spadkobiercami, a osobami po których mają dziedziczyć, zobowiązujące tych pierwszych do różnego rodzaju świadczeń na rzecz spadkodawców. Jak mówił tego typu rozwiązania z powodzeniem stosowane są chociażby w Niemczech, oraz wielu innych krajach zachodnich.

Senator Bierecki przypomniał też, że podczas prac nad ustawą z jej treści zniknęło ograniczenie, które zakazywało zaciągania zobowiązań w obecnej walucie.

Ta ustawa nie tylko stwarza nowe ryzyka, ale powtarza stare - mówił, nawiązując do kredytów w obcych walutach, których wartość podczas kryzysu znacznie wzrosła. Senatorowie przypomnieli też, że w 2016 roku w Polsce zniesione zostaną wszelkie ograniczenia dotyczące nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.

Ten produkt jest bardzo korzystny dla banków, a szczególnie dla grup bankowych- podkreślał senator Bierecki. Ale trudno się temu dziwić, skoro w sejmie pracowali nad nim bankowcy, w tym posłanka Skowrońska, która jest prezesem banku - dodał.

Senator zaznaczył, że sprzeciw senatorów PiS nie dotyczy samej idei odwróconej hipoteki, ale tego kształtu ustawy, której nadał mu rząd i Sejm. Jak zauważył podobne rozwiązania funkcjonują choćby w Stanach Zjednoczonych, ale w zupełnie innym otoczeniu prawnym i ekonomicznym.

Bogdan Pęk przypomniał też, że Stowarzyszenie Prawników Polskich nie zostawiło suchej nitki na rządowym projekcie.

Paradoks polega na tym, że rząd wprowadza tę ustawę pod hasłem wychodzenia na przeciw potrzebom emerytów. W istocie zaś ustawa ta doprowadzi ich do wywłaszczenia-  powiedział.

CZYTAJ TEŻ: Senator Bierecki: Odwrócona hipoteka? Rząd chce pozbawić Polaków wielopokoleniowego majątku za niewielkie pieniądze. WYWIAD

ansa

[fot.ansa]

Słowa kluczowe:

Grzegorz Bierecki

,

PiS

,

mieszkania

,

ustawa

Warto poczytać

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook