Jedynie prawda jest ciekawa


To wydarzenie wstrząśnie polskim dziennikarstwem. Twarze #metoo oskarżone o molestowanie i gwałt

27.11.2017
przemoc1
To wydarzenie wstrząśnie polskim dziennikarstwem. Twarze #metoo oskarżone o molestowanie i gwałt

W swoim tekście na portalu codziennikfeministyczny.pl pięć kobiet, przy współpracy trzech kolejnych zarzuciło dziennikarzom "Krytyki Politycznej" Jakubowi Dymkowi i szefowi stołecznej "Gazety Wyborczej" Michałowi Wybieralskiemu molestowanie

Autorki tekstu postanowiły opisać szereg sytuacji, w których dwaj publicyści mieli nie tylko proponować seks, czy używać wobec nich wulgarnego języka. Jedna z nich oskarżyła działacza lewicy o gwałt. - Od jakiegoś czasu wśród naszych przyjaciółek krąży eufemistyczne pojęcie „chłopiec lewicy”, stanowiące synonim hipokryty, który usta pełne ma feministycznych frazesów, podczas gdy jego deklaracje nie mają przełożenia na rzeczywistość - piszą autorki tekstu.

Bohaterami tekstu są Jakub Dymek i Michał Wybieralski. Pierwszy z nich pracuje w „Krytyce Politycznej”, zaś drugi w „Gazecie Wyborczej”. I choć nie są wymienieni z nazwiska podczas opisywanych zachować, to do nich skierowany jest końcowy apel„Jakubie Dymku, Michale Wybieralski. Nie chcemy takich „feministów”. Nie chcemy takiej lewicy.”

Autorki tekstu postanowiły opisać wstrząsające zachowania obydwu publicystów. To nie tylko wulgarne propozycje (,,Może pijaństwo i seks?”, ,,Dobrze wyglądasz, ale postuluje więcej dekoltów’’), ale też upokarzanie i przemoc. - Przez dłuższy czas prosił mnie o rękę. Odmawiałam, nie byłam gotowa. W końcu pan redaktor był uprzejmy mi tę rękę rozwalić. - pisze jedna z kobiet. Na uderzeniu w rękę szklanymi drzwiami się jednak nie skończyło i jakiś czas później kobieta została uderzona głową w nos. - Gdyby wycelował kilka centymetrów niżej, nos byłby złamany. Tłumaczył potem, że celował w czoło, a dostałam w nos tylko dlatego, że był pijany i nie trafił. Było to w knajpie, wśród ludzi. Zareagował jedynie zaprzyjaźniony barman i pana redaktora wyprosił. Kilka dni później redaktor znowu siedział na swoim ulubionym stołku, a historia o “przyjebaniu z bańki” zamieniła się w środowiskowy żart towarzyski - pisze.

Jak się okazało,to wciąż nie wszystko na co było stać dziennikarzy. Jeden z nich doprowadził w końcu do gwałtu.
- Byłam podejrzliwa wobec jego deklaracji i nie miałam najmniejszej ochoty na seks. Niestety, nie mógł się opanować. Zostałam zgwałcona. Okazałam niechęć i wielokrotnie prosiłam, by przestał – nie chciałam, żeby nasz pierwszy seks wyglądał w ten sposób. Reagował na to poirytowaniem, zwrócił mi uwagę, że “mogłabym zacząć być zadowolona”. Nie chciałam go wtedy obwiniać. Myślałam, że może to tak z rozpędu, z głupoty. Jakiś czas później przeprosił mnie za to, używając słowa “gwałt”. Ja sama do tamtej pory nie umiałam tego nazwać. Wypomniałam mu to później jeden jedyny raz, podczas kłótni. Wyśmiał mnie. Dziś robi ze mnie wariatkę – napisała jedna z autorek tekstu. Do sprawy dotarł już tygodnik "Do Rzeczy". - Według naszych informacji, cała sprawa dotyczy Jakuba Dymka i jego byłej dziewczyny sprzed trzech lat oraz ma charakter prywatnych relacji. Dziennikarz "Krytyki Politycznej" miał już wcześniej otrzymać informację, że może przeciwko niemu zostać wykorzystana sprawa gwałtu, zaś obecnie rozważa drogę prawną - czytamy na stronie tygodnika.

Do tekstu odniósł się już Michał Wybieralski. - Przepraszam wszystkie osoby - autorki tekstu i inne osoby, jeśli takie są - które poczuły się urażone, molestowane, czy prześladowane przez moje wypowiedzi czy zachowania. Ogromnie tego żałuję, nie było to nigdy moją intencją. Tekst każe mi przemyśleć moje postępowanie i relacje międzyludzkie. Chciałbym zadośćuczynić wyrządzonym przeze mnie krzywdom w formie, której oczekują skrzywdzone osoby – napisał na Facebooku. Z kolei Jakub Dymek przekonuje, że został pomówiony przez byłą partnerkę, a zarzuty są absurdalne. - Mam zapis mojej i Dominiki - jak myślałem - ostatniej rozmowy, w której pytam ją, czy może mi coś zarzucić i proszę o możliwość odejścia z tego związku, który stał się dla mnie zbyt trudny. Ponownie napisała, że nie została skrzywdzona przeze mnie. Nie mnie rozstrzygać, czy to są faktycznie wiadomości, jakie kieruje się do osoby, którą oskarża się o gwałt - napisał Dymek.

Michał Wybieralski, szef wydawców serwisu Wyborcza.pl, o zarzutach dot. molestowania i innych (zdjęcie via @katarynaaa). @DoRzeczy_pl dotarł też do szczegółów sprawy Jakuba Dymka: https://t.co/MhIfV8Tfip pic.twitter.com/5neoXwrVRZ

Oświadczenie w sprawie swojego dziennikarza opublikowała „Gazeta Wyborcza”. Jak wyjaśnili redaktorzy naczelni gazety, spółka „Agora” rozpoczęła procedurę wyjaśniającą sprawę. - Nie ma w naszej firmie zgody na poniżanie, wymuszenia i dyskryminację ze względu na płeć – podkreśliły władze „Gazety Wyborczej” dodając, że na czas wyjaśnienia sprawy Michał Wybieralski został zawieszony w czynnościach służbowych. To samo spotkało Jakuba Dymka, który został zawieszony przez redakcję "Krytyki Politycznej".

kh/codziennikfeministyczny.pl/dorzeczy

Warto poczytać

 1. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 2. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 3. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 4. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 5. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 6. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 7. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook