Jedynie prawda jest ciekawa


To wydarzenie wstrząśnie polskim dziennikarstwem. Twarze #metoo oskarżone o molestowanie i gwałt

27.11.2017
przemoc1
To wydarzenie wstrząśnie polskim dziennikarstwem. Twarze #metoo oskarżone o molestowanie i gwałt

W swoim tekście na portalu codziennikfeministyczny.pl pięć kobiet, przy współpracy trzech kolejnych zarzuciło dziennikarzom "Krytyki Politycznej" Jakubowi Dymkowi i szefowi stołecznej "Gazety Wyborczej" Michałowi Wybieralskiemu molestowanie

Autorki tekstu postanowiły opisać szereg sytuacji, w których dwaj publicyści mieli nie tylko proponować seks, czy używać wobec nich wulgarnego języka. Jedna z nich oskarżyła działacza lewicy o gwałt. - Od jakiegoś czasu wśród naszych przyjaciółek krąży eufemistyczne pojęcie „chłopiec lewicy”, stanowiące synonim hipokryty, który usta pełne ma feministycznych frazesów, podczas gdy jego deklaracje nie mają przełożenia na rzeczywistość - piszą autorki tekstu.

Bohaterami tekstu są Jakub Dymek i Michał Wybieralski. Pierwszy z nich pracuje w „Krytyce Politycznej”, zaś drugi w „Gazecie Wyborczej”. I choć nie są wymienieni z nazwiska podczas opisywanych zachować, to do nich skierowany jest końcowy apel„Jakubie Dymku, Michale Wybieralski. Nie chcemy takich „feministów”. Nie chcemy takiej lewicy.”

Autorki tekstu postanowiły opisać wstrząsające zachowania obydwu publicystów. To nie tylko wulgarne propozycje (,,Może pijaństwo i seks?”, ,,Dobrze wyglądasz, ale postuluje więcej dekoltów’’), ale też upokarzanie i przemoc. - Przez dłuższy czas prosił mnie o rękę. Odmawiałam, nie byłam gotowa. W końcu pan redaktor był uprzejmy mi tę rękę rozwalić. - pisze jedna z kobiet. Na uderzeniu w rękę szklanymi drzwiami się jednak nie skończyło i jakiś czas później kobieta została uderzona głową w nos. - Gdyby wycelował kilka centymetrów niżej, nos byłby złamany. Tłumaczył potem, że celował w czoło, a dostałam w nos tylko dlatego, że był pijany i nie trafił. Było to w knajpie, wśród ludzi. Zareagował jedynie zaprzyjaźniony barman i pana redaktora wyprosił. Kilka dni później redaktor znowu siedział na swoim ulubionym stołku, a historia o “przyjebaniu z bańki” zamieniła się w środowiskowy żart towarzyski - pisze.

Jak się okazało,to wciąż nie wszystko na co było stać dziennikarzy. Jeden z nich doprowadził w końcu do gwałtu.
- Byłam podejrzliwa wobec jego deklaracji i nie miałam najmniejszej ochoty na seks. Niestety, nie mógł się opanować. Zostałam zgwałcona. Okazałam niechęć i wielokrotnie prosiłam, by przestał – nie chciałam, żeby nasz pierwszy seks wyglądał w ten sposób. Reagował na to poirytowaniem, zwrócił mi uwagę, że “mogłabym zacząć być zadowolona”. Nie chciałam go wtedy obwiniać. Myślałam, że może to tak z rozpędu, z głupoty. Jakiś czas później przeprosił mnie za to, używając słowa “gwałt”. Ja sama do tamtej pory nie umiałam tego nazwać. Wypomniałam mu to później jeden jedyny raz, podczas kłótni. Wyśmiał mnie. Dziś robi ze mnie wariatkę – napisała jedna z autorek tekstu. Do sprawy dotarł już tygodnik "Do Rzeczy". - Według naszych informacji, cała sprawa dotyczy Jakuba Dymka i jego byłej dziewczyny sprzed trzech lat oraz ma charakter prywatnych relacji. Dziennikarz "Krytyki Politycznej" miał już wcześniej otrzymać informację, że może przeciwko niemu zostać wykorzystana sprawa gwałtu, zaś obecnie rozważa drogę prawną - czytamy na stronie tygodnika.

Do tekstu odniósł się już Michał Wybieralski. - Przepraszam wszystkie osoby - autorki tekstu i inne osoby, jeśli takie są - które poczuły się urażone, molestowane, czy prześladowane przez moje wypowiedzi czy zachowania. Ogromnie tego żałuję, nie było to nigdy moją intencją. Tekst każe mi przemyśleć moje postępowanie i relacje międzyludzkie. Chciałbym zadośćuczynić wyrządzonym przeze mnie krzywdom w formie, której oczekują skrzywdzone osoby – napisał na Facebooku. Z kolei Jakub Dymek przekonuje, że został pomówiony przez byłą partnerkę, a zarzuty są absurdalne. - Mam zapis mojej i Dominiki - jak myślałem - ostatniej rozmowy, w której pytam ją, czy może mi coś zarzucić i proszę o możliwość odejścia z tego związku, który stał się dla mnie zbyt trudny. Ponownie napisała, że nie została skrzywdzona przeze mnie. Nie mnie rozstrzygać, czy to są faktycznie wiadomości, jakie kieruje się do osoby, którą oskarża się o gwałt - napisał Dymek.

Michał Wybieralski, szef wydawców serwisu Wyborcza.pl, o zarzutach dot. molestowania i innych (zdjęcie via @katarynaaa). @DoRzeczy_pl dotarł też do szczegółów sprawy Jakuba Dymka: https://t.co/MhIfV8Tfip pic.twitter.com/5neoXwrVRZ

Oświadczenie w sprawie swojego dziennikarza opublikowała „Gazeta Wyborcza”. Jak wyjaśnili redaktorzy naczelni gazety, spółka „Agora” rozpoczęła procedurę wyjaśniającą sprawę. - Nie ma w naszej firmie zgody na poniżanie, wymuszenia i dyskryminację ze względu na płeć – podkreśliły władze „Gazety Wyborczej” dodając, że na czas wyjaśnienia sprawy Michał Wybieralski został zawieszony w czynnościach służbowych. To samo spotkało Jakuba Dymka, który został zawieszony przez redakcję "Krytyki Politycznej".

kh/codziennikfeministyczny.pl/dorzeczy

Warto poczytać

 1. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 2. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 3. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 4. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 5. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 6. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 7. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 8. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook