Jedynie prawda jest ciekawa


Komunistyczna Partia Polski do delegalizacji."To skandal, że taka partia istnieje w Polsce"

14.12.2017
KPPyt
Komunistyczna Partia Polski do delegalizacji."To skandal, że taka partia istnieje w Polsce"

To skandal, że w Polsce istnieje Komunistyczna Partia Polski - powiedział PAP rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski. "To partia, która odwołuje się do ideologii komunistycznej, która na swojej stronie internetowej pokazuje sierp i młot" - dodał.

- Jest jakimś dziwnym paradoksem, a powiedziałbym mocniej - skandalem, że w Polsce istnieje nadal Komunistyczna Partia Polski - powiedział PAP rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski.

Jednocześnie zaznaczył, że "w dodatku nie jest to jakaś reaktywacja przedwojennej KPP, którą sami komuniści moskiewscy rozwiązali", ale partia, która została zarejestrowana w 2002 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Jak tłumaczył, jest to "partia, która odwołuje się do ideologii komunistycznej, która na swojej stronie internetowej pokazuje sierp i młot oraz hasło: proletariusze wszystkich krajów łączcie się".

W ocenie Bukowskiego, "to jest zupełnie tak, jakby w tej chwili powstała w Polsce nazistowska partia Polski albo faszystowska partia Polski", której jego zdaniem nikt by nie zarejestrował.

- Dlatego właśnie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwracało się do kolejnych ministrów sprawiedliwości, aby oni wystąpili do Trybunału Konstytucyjnego, bo Trybunał konstytucyjny jest władny tego, żeby delegalizować partie polityczne, o wykreślenie Komunistycznej Partii Polski z rejestru partii - powiedział Bukowski.

Jak podkreślił tę sprawę podjął dopiero minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro,"który w czerwcu tego roku przekazał ją Prokuraturze Krajowej, a ta powołała specjalny zespół śledzący działalność tej bardzo nielicznej organizacji, ale jednak mającej swoje różne jaczejki w różnych częściach kraju".

Bukowski wyraził nadzieję, że kiedy Prokuratura Krajowa przedstawi wyniki swojej analizy, wtedy Zbigniew Ziobro "sformułuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i Komunistyczna Partia Polski, będąca hańbą dla niepodległej Rzeczpospolitej, zniknie już na trwałe z krajobrazu naszego kraju".

Jak podsumował: "jest to rzecz zupełnie niebywała, abyśmy w roku 2017, 28 lat po pożegnaniu komunizmu mieli w Polsce partię o takiej właśnie nazwie - Komunistyczna Partia Polski".

Delegalizacja jest możliwa

- Art. 13 Konstytucji RP wskazuje, że w Polsce zakazane jest istnienie partii politycznych, organizacji i zrzeszeń, które w swojej praktyce odwołują się do totalitarnych metod - nazizmu, faszyzmu i komunizmu - powiedział PAP mec. Maciej Kryczka z Instytutu Ordo Iuris.

Kryczka powiedział, że "ten artykuł stanowi realizację pewnej koncepcji "militant democracy" czyli "demokracji walczącej", która powstała w latach 30-40-tych XX w. w Stanach Zjednoczonych".

Jak tłumaczył: "ta koncepcja zakłada, że państwo demokratyczne może być wyposażone w instrument zwalczania pewnych organizacji, które - można powiedzieć - pod przykrywką podstawowych praw, zasad państwa prawnego tworzą pewne struktury, które mogłyby doprowadzić do obalenia tego państwa demokratycznego".

Kryczka podkreślił, że w polskiej konstytucji wyrazem tej koncepcji jest właśnie artykuł 13. - Bez wątpienia jest to taki najostrzejszy instrument ingerujący w tę zasadę swobody zrzeszania się - powiedział.

Mecenas wyjaśniał, że "nasza konstytucja również określa tryb, w jakim można stwierdzić niezgodność danej organizacji, partii politycznej, zrzeszenia, która w swoich działaniach odwołuje się do tych totalitarnych praktyk komunizmu".

Jak tłumaczył Kryczka, podmioty określone w art. 191, w szczególności Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, 50 posłów, 30 senatorów i inne podmioty wymienione w tym artykule, mogą zgłosić się do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten zweryfikował, czy działania takiej organizacji politycznej są zgodne z Konstytucją Rzeczpospolitej.

Następnie - jak wyjaśniał - Trybunał Konstytucyjny bada przede wszystkim status tej partii i jeżeli stwierdzi, że ta organizacja odwołuje się do totalitarnych praktyk komunizmu, wydaje orzeczenie, że działa w sposób sprzeczny z Konstytucją Rzeczpospolitej.

Kryczka podkreślił, że na podstawie takiego orzeczenia "sąd, który prowadzi ewidencję partii politycznych - w Polsce jest to Sąd Okręgowy w Warszawie - wydaje postanowienie o wykreśleniu takiej partii z ewidencji partii politycznych, a następnie taka partia polityczna podlega likwidacji".

Kryczka zapytany o ewentualny tryb delegalizacji Komunistycznej Partii Polski przypomniał, że Prokurator Generalny może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zweryfikowanie, czy Komunistyczna Partia Polski w swoich praktykach i metodach działania nie odwołuje się do totalitarnego państwa komunistycznego.

PAP
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 2. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 3. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 4. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 5. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 6. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 7. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook