Jedynie prawda jest ciekawa


To już koniec Nowoczesnej. Odejście Petru zatopiło partię

14.05.2018
1270ryszardopetro
To już koniec Nowoczesnej. Odejście Petru zatopiło partię

Po odejściu Ryszarda Petru, Joanny Scheuring-Wielgus i Joanny Schmidt przed Nowoczesną nie ma już przyszłości. Takie wnioski wynikają z najnowszego sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Na czele sondażu nieprzerwanie znajduje się Zjednoczona Prawica.

Kryzys wzmocnił Prawo i Sprawiedliwość - partia Jarosława Kaczyńskiego osiągnęła wzrost w wysokości niemal 6 punktów procentowych, co oznacza że zamierza na nią zagłosować 37,6% badanych. Wzmocniona - zapewne kosztem Nowoczesnej - została również Platforma Obywatelską (27,3%). 

Po 4-letniej nieobecności w Sejmie znalazłby się, i to z silną reprezentacją, Sojusz Lewicy Demokratycznej. Choć poparcie dla SLD spadło o 1,7 punkta procentowego, to wciąż to ugrupowanie może liczyć na dwucyfrowy wynik (10,4%). W Sejmie znalazłby się jeszcze Kukiz'15 (6,3%) i PSL (5,3%).

A co z Nowoczesną? Po ostatnim badaniu, w którym partia znalazła się na granicy progu wyborczego (5,1%), partia ostro zapikowała w dół. Dziś na ugrupowanie Katarzyny Lubnauer zagłosowałoby zaledwie 2,9% badanych. - Sondaż wykonano w dniach, w których głównym tematem było odejście posłanek Joanny Scheuring-Wielgus i Joanny Schmidt, a także dalsze spekulacje o losach Ryszarda Petru. Ostatecznie Petru odszedł z partii w piątek. Dał też do zrozumienia, że jeśli będzie tworzyć nowe ugrupowanie, to stanie się to po wyborach samorządowych - komentuje "Rzeczpospolita".

Sondaż wykonano na próbie 1100 osób. Niezdecydowanych było 7,7 procent badanych. 

kh/rp.pl
Fot: PAP

Warto poczytać

 1. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 2. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 3. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 4. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 5. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 6. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 7. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook