Jedynie prawda jest ciekawa


Timmermans odmówił Gronkiewicz-Waltz

21.04.2016

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie przyjedzie do Warszawy, bo ma inne zobowiązania - poinformowały w czwartek źródła unijne. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaprosiła Timmermansa na Paradę Schumana i Koncert Europejski, które odbędą się 7 maja w stolicy.

"Zaprosiłam Timmermansa na wspólne świętowanie Dnia Europy na Paradzie Schumana i Koncercie Europejskim 7 maja" - napisała Gronkiewicz-Waltz wczoraj na Twitterze. Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk dodał, że zaproszenie dla wiceszefa KE zostało wysłane już kilka tygodni temu.

Szef dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział wcześniej, że być może w maju wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans zdecyduje się odwiedzić Polskę. Jak dodał szef polskiego MSZ, do tej pory nie została potwierdzona chęć złożenia ponownej wizyty przez Timmermansa w naszym kraju.

Rzecznik KE Margaritis Schinas podkreślił, odnosząc się do słów szefa polskiej dyplomacji, że Timmermans uda się do Polski, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przyznał jednocześnie, że nie ma jeszcze daty tej wizyty. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zapowiadała, że dojdzie do niej "wkrótce".

Wiceszef Komisji Europejskiej był w Warszawie 5 kwietnia, aby przeprowadzić rozmowy w ramach rozpoczętej w styczniu przez KE procedury ochrony państwa prawa wobec Polski.

Procedura związana jest z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Spotkał się on wówczas z przedstawicielami rządu oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po tych rozmowach wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni będzie mógł odwiedzić Warszawę ponownie, aby kontynuować dialog.

Ryb, PAP, onet.pl

Fot. [csee-etuce.org]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook