Jedynie prawda jest ciekawa


Thun o Czarneckim: jego wykrzykniki wpisują się w bezprawie, które charakteryzuje dzisiejszą Polskę

09.02.2018
Thun07022018
Thun o Czarneckim: jego wykrzykniki wpisują się w bezprawie, które charakteryzuje dzisiejszą Polskę

- Nie można sobie pozwolić na to, żeby ludzie którzy w swoim kraju łamią prawo, później tworzyli je dla 500 milionów ludzi - przekonywała Róza Thun w rozmowie w programie OnetRANO.

 - Pan Czarnecki został usunięty z tej pozycji dlatego, że posłowie do Parlamentu Europejskiego nie wyobrażają sobie żeby być reprezentowani przez człowieka, który się tak ohydnie zachowuje. On reprezentuje 751 osób wybranych w 28 krajach członkowskich. Oni reprezentują społeczeństwo europejskie, a on reprezentuje ich. Oni nie chcą, nie mogą być reprezentowani przez człowieka który tak się zachowuje – powiedziała, dodając że nie zna nazwisk europosłów, którzy głosowali za odwołaniem Czarneckiego, gdyż takie głosowanie jest anonimowe. – Przypuszczam że z jednej strony jego grupa polityczna – Europejscy Konserwatyści, ale też skrajna prawica, Le Pen i inni finansowani przez Putina, którym zależy na tym żeby rozbijać Unię Europejską – dodała europoseł PO.

- To było po prostu okropne, że Parlament Europejski przez tyle czasu musiał zajmować się tym co to słowo (szmalcownik – przyp. Stefczyk.info) znaczy, jak się je wymawia – przekonywała Róża Thun

- Teraz PiS będzie opowiadał, że Platforma nie wiadomo co zrobiła. To nie jest tak, że my w Polsce żyjemy w szklanej bańce i jak politycy opowiadają jakieś historie, to nikt o tym nie wie. Jesteśmy w przestrzeni europejskiej i to wszystko natychmiast jest wiadome, stąd jak do PE dotarło jak poseł Czarnecki się odzywa, to natychmiast zorientowano się o co chodzi – powiedziała dodając, że słyszała jak posłowie rozmawiali między sobą o „szmalcownictwie”, co psuje wizerunek Polski.

Thun odniosła się też do sporu wokół ustawy do IPN. – Wszyscy się już przyzwyczaili do tego, że Polski rząd łamie prawo. Na to się UE nie zgadza, a ustawa o IPN i wykrzykniki Pana Czarneckiego wpisują się w bezprawie, które charakteryzuje dzisiejszą Polskę – powiedziała.  

Według europosłanki PO „Nie można przywyknąć do bezprawia.” - Węgry nie mają takiego wpływu na Unię Europejską jak Polska. Jesteśmy jednym z największych krajów UE i odgrywaliśmy bardzo ważną rolę, piastowaliśmy najważniejsze funkcje, dostaliśmy ogromne pieniądze w ramach funduszu spójności, o wiele większe niż inne kraje. Mamy mocny głos w Radzie UE, a więc wpływamy na prawo które później obowiązuje we wszystkich krajach. Nie można sobie pozwolić na to, żeby ludzie którzy w swoim kraju łamią prawo, później tworzyli je dla 500 milionów ludzi – przekonywała.

Odnosząc się do premiera Węgier Viktora Orbana, zauważyła, że stosuje on tę technikę „że robi 3 kroki do przodu, a później się wycofuje” Dodała też, że węgierski premier prowadzi antyunijną i antysemicką politykę.

Według Róży Thun będą bardzo duże problemy z perspektywą budżetową UE po 2020 roku, szczególnie z polityką spójności, na której Polska bardzo mocno skorzystała. – Nie ma dzisiaj takiej motywacji, szczególnie wśród krajów które są płatnikami netto, żeby wydawać miliardy na kraje, które nie chcą współpracować, czy trzymać się wspólnych zasad. To będzie nas dużo kosztowało – podsumowała.

kh
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270IZRAELWOJNA 25.02.2018

  "Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan"

  Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan - powiedział rabin Abraham Skórka podczas wizyty w Łodzi, gdzie w niedzielę spotkał się z metropolitą łódzkim abp. Grzegorzem Rysiem. Łódzki hierarcha podkreślił, że "nie zrozumiemy siebie, odcinając się od Izraela"

 2. Adamowicz19022018 25.02.2018

  Adamowicz w ogniu krytyki, jednak nie ze strony PiS a... PO i Nowoczesnej

  Poseł PO Bartosz Arłukowicz i liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer krytycznie ocenili ogłoszenie przez obecnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza startu w nadchodzących wyborach samorządowych. Według nich to "solowa gra" i "egoizm", które nie są korzystne dla Gdańska

 3. Nowoczesnawiki 25.02.2018

  Nowoczesna się sypie? Kolejny polityk opuszcza partię

  Adam Kądziela zrezygnował z członkostwa w Nowoczesnej i funkcji przewodniczącego Forum Młodych Nowoczesnych. Jak poinformował w niedzielę PAP, na razie nie chce angażować się politycznie, lecz będzie odpowiadał za zarządzenie biurem poselskim byłego szefa partii Ryszarda Petru

 4. IPNwiki 25.02.2018

  Gigantyczna skala ataków na Polskę. "Monitorujemy tę sytuację"

  - Obecna krytyka Polaków dotycząca okresu niemieckiej okupacji i ich stosunku do Żydów jest głęboko niesprawiedliwa - ocenił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. "Liczba i skala ataków na Polskę stały się gigantyczne" - zaznaczył.

 5. k2norty25022018 25.02.2018

  "Nie mamy żadnego kontaktu z Denisem Urubką. Odmówił wzięcia ze sobą radiotelefonu"

  Dramatyczne wypowiedzi z wyprawy na K2. Jak poinformował kierownik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 Krzysztof Wielicki.

 6. nil23022018 24.02.2018

  Premier w 65. rocznicę śmierci "Nila": całe życie poświęcił walce o niepodległość Polski

  Premier Mateusz Morawiecki w 65. rocznicę zamordowania przez komunistów gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" podkreślił, że był to człowiek, który całe życie poświęcił walce o niepodległość i suwerenność Polski. "Cześć Jego Pamięci" - napisał premier na Twitterze.

 7. 1270konwencja 24.02.2018

  "PO proponuje Polakom dojrzały patriotyzm"

  Podstawowe wartości nowoczesnego konserwatyzmu: poszanowanie dla prawa, instytucji państwowych, tradycji są dziś obecne w PO, a nie w PiS - uważa lider PO Grzegorz Schetyna.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook