Jedynie prawda jest ciekawa


Thun o Czarneckim: jego wykrzykniki wpisują się w bezprawie, które charakteryzuje dzisiejszą Polskę

09.02.2018
Thun07022018
Thun o Czarneckim: jego wykrzykniki wpisują się w bezprawie, które charakteryzuje dzisiejszą Polskę

- Nie można sobie pozwolić na to, żeby ludzie którzy w swoim kraju łamią prawo, później tworzyli je dla 500 milionów ludzi - przekonywała Róza Thun w rozmowie w programie OnetRANO.

 - Pan Czarnecki został usunięty z tej pozycji dlatego, że posłowie do Parlamentu Europejskiego nie wyobrażają sobie żeby być reprezentowani przez człowieka, który się tak ohydnie zachowuje. On reprezentuje 751 osób wybranych w 28 krajach członkowskich. Oni reprezentują społeczeństwo europejskie, a on reprezentuje ich. Oni nie chcą, nie mogą być reprezentowani przez człowieka który tak się zachowuje – powiedziała, dodając że nie zna nazwisk europosłów, którzy głosowali za odwołaniem Czarneckiego, gdyż takie głosowanie jest anonimowe. – Przypuszczam że z jednej strony jego grupa polityczna – Europejscy Konserwatyści, ale też skrajna prawica, Le Pen i inni finansowani przez Putina, którym zależy na tym żeby rozbijać Unię Europejską – dodała europoseł PO.

- To było po prostu okropne, że Parlament Europejski przez tyle czasu musiał zajmować się tym co to słowo (szmalcownik – przyp. Stefczyk.info) znaczy, jak się je wymawia – przekonywała Róża Thun

- Teraz PiS będzie opowiadał, że Platforma nie wiadomo co zrobiła. To nie jest tak, że my w Polsce żyjemy w szklanej bańce i jak politycy opowiadają jakieś historie, to nikt o tym nie wie. Jesteśmy w przestrzeni europejskiej i to wszystko natychmiast jest wiadome, stąd jak do PE dotarło jak poseł Czarnecki się odzywa, to natychmiast zorientowano się o co chodzi – powiedziała dodając, że słyszała jak posłowie rozmawiali między sobą o „szmalcownictwie”, co psuje wizerunek Polski.

Thun odniosła się też do sporu wokół ustawy do IPN. – Wszyscy się już przyzwyczaili do tego, że Polski rząd łamie prawo. Na to się UE nie zgadza, a ustawa o IPN i wykrzykniki Pana Czarneckiego wpisują się w bezprawie, które charakteryzuje dzisiejszą Polskę – powiedziała.  

Według europosłanki PO „Nie można przywyknąć do bezprawia.” - Węgry nie mają takiego wpływu na Unię Europejską jak Polska. Jesteśmy jednym z największych krajów UE i odgrywaliśmy bardzo ważną rolę, piastowaliśmy najważniejsze funkcje, dostaliśmy ogromne pieniądze w ramach funduszu spójności, o wiele większe niż inne kraje. Mamy mocny głos w Radzie UE, a więc wpływamy na prawo które później obowiązuje we wszystkich krajach. Nie można sobie pozwolić na to, żeby ludzie którzy w swoim kraju łamią prawo, później tworzyli je dla 500 milionów ludzi – przekonywała.

Odnosząc się do premiera Węgier Viktora Orbana, zauważyła, że stosuje on tę technikę „że robi 3 kroki do przodu, a później się wycofuje” Dodała też, że węgierski premier prowadzi antyunijną i antysemicką politykę.

Według Róży Thun będą bardzo duże problemy z perspektywą budżetową UE po 2020 roku, szczególnie z polityką spójności, na której Polska bardzo mocno skorzystała. – Nie ma dzisiaj takiej motywacji, szczególnie wśród krajów które są płatnikami netto, żeby wydawać miliardy na kraje, które nie chcą współpracować, czy trzymać się wspólnych zasad. To będzie nas dużo kosztowało – podsumowała.

kh
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook