Jedynie prawda jest ciekawa


Thun o Czarneckim: jego wykrzykniki wpisują się w bezprawie, które charakteryzuje dzisiejszą Polskę

09.02.2018
Thun07022018
Thun o Czarneckim: jego wykrzykniki wpisują się w bezprawie, które charakteryzuje dzisiejszą Polskę

- Nie można sobie pozwolić na to, żeby ludzie którzy w swoim kraju łamią prawo, później tworzyli je dla 500 milionów ludzi - przekonywała Róza Thun w rozmowie w programie OnetRANO.

 - Pan Czarnecki został usunięty z tej pozycji dlatego, że posłowie do Parlamentu Europejskiego nie wyobrażają sobie żeby być reprezentowani przez człowieka, który się tak ohydnie zachowuje. On reprezentuje 751 osób wybranych w 28 krajach członkowskich. Oni reprezentują społeczeństwo europejskie, a on reprezentuje ich. Oni nie chcą, nie mogą być reprezentowani przez człowieka który tak się zachowuje – powiedziała, dodając że nie zna nazwisk europosłów, którzy głosowali za odwołaniem Czarneckiego, gdyż takie głosowanie jest anonimowe. – Przypuszczam że z jednej strony jego grupa polityczna – Europejscy Konserwatyści, ale też skrajna prawica, Le Pen i inni finansowani przez Putina, którym zależy na tym żeby rozbijać Unię Europejską – dodała europoseł PO.

- To było po prostu okropne, że Parlament Europejski przez tyle czasu musiał zajmować się tym co to słowo (szmalcownik – przyp. Stefczyk.info) znaczy, jak się je wymawia – przekonywała Róża Thun

- Teraz PiS będzie opowiadał, że Platforma nie wiadomo co zrobiła. To nie jest tak, że my w Polsce żyjemy w szklanej bańce i jak politycy opowiadają jakieś historie, to nikt o tym nie wie. Jesteśmy w przestrzeni europejskiej i to wszystko natychmiast jest wiadome, stąd jak do PE dotarło jak poseł Czarnecki się odzywa, to natychmiast zorientowano się o co chodzi – powiedziała dodając, że słyszała jak posłowie rozmawiali między sobą o „szmalcownictwie”, co psuje wizerunek Polski.

Thun odniosła się też do sporu wokół ustawy do IPN. – Wszyscy się już przyzwyczaili do tego, że Polski rząd łamie prawo. Na to się UE nie zgadza, a ustawa o IPN i wykrzykniki Pana Czarneckiego wpisują się w bezprawie, które charakteryzuje dzisiejszą Polskę – powiedziała.  

Według europosłanki PO „Nie można przywyknąć do bezprawia.” - Węgry nie mają takiego wpływu na Unię Europejską jak Polska. Jesteśmy jednym z największych krajów UE i odgrywaliśmy bardzo ważną rolę, piastowaliśmy najważniejsze funkcje, dostaliśmy ogromne pieniądze w ramach funduszu spójności, o wiele większe niż inne kraje. Mamy mocny głos w Radzie UE, a więc wpływamy na prawo które później obowiązuje we wszystkich krajach. Nie można sobie pozwolić na to, żeby ludzie którzy w swoim kraju łamią prawo, później tworzyli je dla 500 milionów ludzi – przekonywała.

Odnosząc się do premiera Węgier Viktora Orbana, zauważyła, że stosuje on tę technikę „że robi 3 kroki do przodu, a później się wycofuje” Dodała też, że węgierski premier prowadzi antyunijną i antysemicką politykę.

Według Róży Thun będą bardzo duże problemy z perspektywą budżetową UE po 2020 roku, szczególnie z polityką spójności, na której Polska bardzo mocno skorzystała. – Nie ma dzisiaj takiej motywacji, szczególnie wśród krajów które są płatnikami netto, żeby wydawać miliardy na kraje, które nie chcą współpracować, czy trzymać się wspólnych zasad. To będzie nas dużo kosztowało – podsumowała.

kh
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook