Jedynie prawda jest ciekawa


Termin wycofania pasz z GMO przesunięty?

27.06.2012

Bez konsultacji społecznych i bez wcześniejszych zapowiedzi dziś odbędzie się pierwsze czytanie nowej propozycji zmiany ustawy o paszach, która mówi o przesunięciu aż do roku 2017 terminu wycofania pasz z GMO.

Projekty poselskie zwolnione są z obowiązku przeprowadzania procesu konsultacji społecznych. Dlatego nie wprowadzono tego projektu przez Rząd a tylko przez posłów Platformy... a przecież powszechnie wiadomo, że Polacy podobnie jak większość Europejczyków w zdecydowanej większości nie chą GMO.

Autorzy apelu z Koalicji "Polska Wolna od GMO" wskazują, że kwestie związane z produkcją paszy mają bezpośredni wpływ nie tylko na ceny mięsa, ale i na stan zdrowia Polaków oraz tworzenie się monopoli i praktyk spekulacyjnych.

Polscy naukowcy w liście apelują o utrzymanie i egzekwowanie ustawowego zakazu stosowania pasz GMO.

Koalicja "Polska Wolna od GMO" apelowała do Pani Marszałek Ewy Kopacz o odrzucenie projektu polegającego na dalszym odsunięciu w czasie zakazu stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych...

W apelu czytamy m. in.:

''...Poprzez niewłaściwą prywatyzację sektora zaopatrzenia i produkcji pasz organy państwa całkowicie pozbawiły się kontroli nad prawidłowością jego działania, a w konsekwencji nad bezpieczeństwem żywnościowym narodu! Istnieją przecież uzasadnione obawy, że powodem podwyżek mogą być inne czynniki, w tym czysto spekulacyjne, inicjowane dowolnie przez obecnych na naszym rynku monopolistycznych dystrybutorów pasz powiązanych ze światowymi koncernami biotechnologicznymi. Powstało też realne zagrożenie głodem w przypadku strategicznego zablokowania dostaw białka sojowego...''

TLa/Koalicja "Polska Wolna od GMO"

[fot. sxc.hu]

Czytaj też: Niebezpieczny projekt ustawy paszowej

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook