Jedynie prawda jest ciekawa


Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

26.10.2016

Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek uważa, że PO być może chce "zamataczyć prawdziwy obraz wyjaśnienia katastrofy".

Powołany przez PO zespół parlamentarny ds. "badania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej w celu osiągnięcia korzyści politycznej" zebrał się po raz pierwszy w środę rano.

"Koledzy z PO: za późno. Mieliście na to czas, mieliście możliwości, nie zrobiliście nic, a zrobiliście wiele złego. Teraz oczywiste jest, że strach zagląda wam w oczy i ten strach sprawia, że mamy do czynienia ze swego rodzaju kabaretem politycznym" - powiedział Terlecki na briefingu prasowym w Sejmie.

Terlecki mówił też o latach "krętactw, zaniechań, celowo puszczanych dezinformacji, nieudolności" dot. wyjaśniania katastrofy smoleńskiej podczas rządów poprzedniej ekipy.

Według wicemarszałka Sejmu, zespół PO to "zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata". "Po sześciu latach PO, która straciła władzę mówi, że teraz zabierze się do pracy i będzie coś wyjaśniać jest po prostu śmieszne" - podkreślił.

"PO boi się odpowiedzialności za to wszystko co działo się przed katastrofą, po katastrofie od pierwszych chwil, a także przez następne tygodnie, miesiące i lata. Myślę, że to jest uzasadniony strach, ale oczywiście czekamy na dalsze badania" - powiedział Terlecki.

Zaznaczył, że państwo kierowane przez PO miało możliwości, żeby zbadać katastrofę, ale nie zrobiło tego m.in. nie wykorzystując pomocy zagranicznej.   

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek skierowała pytanie do szefa PO Grzegorza Schetyny, "co sądzi o dotychczasowych nieprawidłowościach w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej?". Pytała też, dlaczego katastrofa była wyjaśniana w oparciu o konwencję chicagowską, oraz jak Schetyna odniesie się do słów byłej premier Ewy Kopacz, że sekcje zwłok były dokonywane przy obecności polskich lekarzy, a "ziemia była przekopana metr w głąb".

"Pytamy, dlaczego wycofano notę ambasadora Włodzimierza Marciniaka w sprawie eksterytorialności terenu, na którym doszło do katastrofy smoleńskiej? Pytamy, dlaczego przedstawiciele PO w Radzie Europy głosowali przeciwko zwrotowi wraku do Polski? Jeśli chcą cokolwiek wyjaśniać, niech wyjaśnia podstawowe kwestie" - oświadczyła Mazurek.  

Jak oceniła, politycy PO "próbują rozmydlić odpowiedzialność, być może uniknąć odpowiedzialności, i zamataczyć prawdziwy obraz wyjaśnienia katastrofy".

Terlecki zaznaczył, że sejmowy zespół, którym kierował w poprzedniej kadencji Sejmu Antoni Macierewicz (PiS) "reagował na rozmaite informacje", które się pojawiały ws. katastrofy. "Ta materia jest na tyle trudna, że różne elementy tych zdarzeń były w różny sposób komentowane, opisywane, badane. Teraz jesteśmy na tym etapie, w którym, zdaje się, zapowiadać dobre rozwiązanie, które przybliży nas do prawdy" - podkreślił wicemarszałek. W tym kontekście nawiązał do śledztwa prokuratury.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. duda24062018 25.06.2018

  Ważne słowa prezydenta po meczu Polski z Kolumbią!

  Prezydent Andrzej Duda obejrzał w niedzielę mecz Polska-Kolumbia (0:3) w Gdyni w "marynarskiej" Strefie Kibica na ORP Generał Kazimierz Pułaski.

 2. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 3. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 4. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 5. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 6. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 7. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook