Jedynie prawda jest ciekawa


TVP pokazała serial "Nasze matki, nasi ojcowie"

20.06.2013

TVP wyemitowała trzeci i zarazem najbardziej kontrowersyjny odcinek niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", który ukazuje polskich żołnierzy AK jako antysemitów. Prof. Jerzy Eisler z PAN powiedział po emisji: "Uważam, że jest to film słaby, dość płytki w wymiarze aktorstwa i scenariusza”

Pierwszy odcinek serialu TVP wyemitowała w poniedziałek, drugi - we wtorek. Pokaz ostatniej części poprzedzono wprowadzeniem historycznym.

Wyprodukowany dla niemieckiej publicznej telewizji ZDF obraz w reż. Philippa Kadelbacha, po raz pierwszy zaprezentowany niemieckim telewidzom w marcu, ukazuje II wojnę światową przez pryzmat losów pięciorga młodych berlińczyków: oficera Wehrmachtu Wilhelma, jego młodszego brata, także powołanego do wojska Friedhelma, zakochanej w Wilhelmie pielęgniarki Charlotte, marzącej o karierze piosenkarki Grecie oraz jej chłopaka, Żyda Viktora. Akcja serialu toczy się w latach 1941-1945 – od ataku Wehrmachtu na ZSRS po kapitulację Niemiec.

Z polskimi wątkami w filmie łączą się losy Viktora, który ucieka z transportu do Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK. Bohater, pomimo wykazanej wielokrotnie odwagi w walce z Niemcami, zostaje usunięty z oddziału, gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem. Wcześniej partyzanci z AK zatrzymują po walce niemiecki pociąg, lecz gdy okazuje się, że przewożeni są nim Żydzi z obozu koncentracyjnego, zostawiają wagony zamknięte, wydając więźniów na pastwę Niemców.

Po środowej emisji trzeciego odcinka serialu TVP pokazała debatę dotyczącą sposobu przedstawienia w nim Polaków oraz problemu odpowiedzialności Niemców za zbrodnie II wojny światowej.

Według dr Thomasa Webera, niemieckiego historyka z Uniwersytetu w Aberdeen, serialowi bohaterowie zostali pokazani wielowątkowo. Sylwetki Polaków - dodał badacz - w wielu momentach zostały ujęte w niewłaściwy sposób, jednak twórcy serialu ukazali także ich dobre strony. "Rozumiem reakcję polską, ale uważam, że serial osiągnął swój cel - pokazał jak normalni Niemcy stali się mordercami na froncie" - podkreślił Weber. W jego opinii, problemem nie jest sam film, a ignorancja w Niemczech o cierpieniach Polaków.

Niemiecki historyk zaapelował, aby powołać europejską komisję ds. prawdy, która zabierałaby głos właśnie m.in. w sprawach, których dotyczyła środowa dyskusja.

Były ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss zwrócił uwagę, że serial "Nasze matki, nasi ojcowie" jest produkcją bardzo ważną, choć budzącą wątpliwości ze względu na zastosowaną w niej chronologię oraz rozpowszechniany wizerunek Polaków. "Nie pokazano m.in. poparcia niemieckiego społeczeństwa dla Adolfa Hitlera już w latach 30. XX w." - podkreślił izraelski dyplomata, akcentując, że zbrodnicza ideologia doprowadziła Niemców do stworzenia na okupowanych przez nich terytoriach fabryk śmierci. "W Polsce był antysemityzm, ale Polacy fabryki śmierci nie stworzyli" - tłumaczył Weiss.

W ujęciu prof. Tomasza Szaroty, historyka z Polskiej Akademii Nauk, niemiecki serial jest najlepszym dowodem na to, że stereotyp Polaka-antysemity jest wciąż żywy w Niemczech. "Będą problemy z odbiorem tego serialu, dla wielu Polaków będzie on czymś bolesnym i wywoła protest" - prognozował naukowiec.

"Potraktowaliśmy ten film jako obrazę Armii Krajowej, części Wojska Polskiego, formacji walczącej o wolność Rzeczypospolitej. Jeżeli ktoś powie, że w AK zdarzali się antysemici, to się zgodzimy, ale jeżeli ktoś powie, że AK była antysemicka - będziemy głośno protestować" - mówił wiceprezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ppłk Tadeusz Filipkowski. Zaznaczył, że pokazanie tendencyjnej w jego ocenie produkcji telewizji ZDF będzie kształtowało nieprawdziwy wizerunek polskiego podziemia na świecie.

"Prawda jest jedna, natomiast mogą być jej różne wizje, różne opinie na jej temat" – powiedział historyk prof. Jerzy Eisler z PAN, komentując serialowe losy Niemców. "Wersja II wojny światowej pokazana w niemieckiej produkcji utrwala coraz częściej obecny w Niemczech sposób mówienia o historii. Proces ten został zainicjowany na dobrą sprawę dopiero po zjednoczeniu dwóch państw niemieckich w 1990 r. Mniej więcej od tej chwili jesteśmy świadkami działania, które ma udowodnić, że Niemcy także byli ofiarami nazistów, że nazizm był dla nich czymś obcym, wręcz wrogim tradycji narodu filozofów" - wyjaśnił Eisler.

W jego opinii, nieuwzględnienie przez twórców serialu lat 1939-1941, kluczowych dla historii wielu państw europejskich, w tym Polski, będzie skutkować popularyzacją wypaczonego obrazu historii II wojny światowej. Poza tym - dodał Eisler - serial ma niskie walory artystyczne. "Uważam, że jest to film słaby, dość płytki w wymiarze aktorstwa i scenariusza. W tle całej tej opowieści widać stereotypowe postrzeganie świata" - ocenił historyk.

Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski przypomniał, że w 2009 r. znany niemiecki tygodnik "Der Spiegel" opublikował artykuł o europejskich pomocnikach Hitlera, z którego wynikało, że antysemityzm przed 1939 r. był w Europie powszechny, a Niemcy w czasie wojny wykonali coś, na co i tak wszyscy inni mieli ochotę. "Z niemieckiego serialu płyną podobne wnioski" - podkreślił, odnosząc się do zaprezentowanego w nim wizerunku polskich partyzantów. "Zbudowano obraz, w myśl którego Polakom tak naprawdę było na rękę, to co zrobił Hitler (...). Zapomniano jednak, że antysemityzm był ideologią armii niemieckiej, a nie AK" - podsumował badacz.

PAP, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. Aborcjawiki 19.03.2018

  Polakom uda się "zatrzymać" aborcję? To ważny moment dla ochrony życia poczętego

  Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Podczas posiedzenia dochodziło do wymiany zdań między zwolennikami a przeciwnikami proponowanych zmian

 2. Scheuring-Wielgus 19.03.2018

  Scheuring-Wielgus znów w formie. Czy ona ma świadomość tego co mówi?

  Posłanka Nowoczesnej "błysnęła" podczas debaty aborcyjnej, a następnie zarzuciła Jackowi Prusinowskiemu manipulację. - Na powtarzaniu -;p) - skomentowała jej zarzut Marzena Paczuska

 3. Merkel-Pawlowicz 19.03.2018

  Wizyta Merkel w Warszawie zostanie zakłócona? Pawłowicz ma apel do "totalnych"

  - Pod ambasadą niemiecką zapisy na ucałowanie dłoni. Ambasadora - zaapelowała do sympatyków opozycji posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. O 18:20 Angela Merkel spotka się z Mateuszem Morawieckim, zaś o 19:30 z Prezydentem Andrzejem Dudą

 4. Duda19032017 19.03.2018

  Piękne słowa Prezydenta. Głośno powiedział co sądzi o popieraniu programów prorodzinnych

  Prezydent Andrzej Duda w trakcie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Choszczna (Zachodniopomorskie) powiedział, że jest dumny, iż uczestniczy we wdrażaniu programów prorodzinnych. "Chciałbym, żeby do programu Rodzina 500 plus dołączył dobrze przygotowany program Mieszkanie plus" - mówił

 5. Gowin19032018 19.03.2018

  Gowin z silnym wsparciem studentów. Młodzieżowe organizacje poparły Ustawę 2.0

  Dziś spotkam się z premierem Mateuszem Morawieckim, aby negocjować wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. I zapewnił, że w najbliższy wtorek projektem reform uczelni zajmie się rząd

 6. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 7. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook