Jedynie prawda jest ciekawa


Te słowa wielu rozwścieczą! "Nikt nie jest właścicielem daru życia"

08.09.2017

Nikt z nas nie jest właścicielem daru życia, jesteśmy tylko jego zarządcami - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia. Jak podkreślał, jest to narzędzie do rozwiązywania codziennych dylematów w pracy medycznej.

Konferencja poświęcona Karcie odbyła się w piątek w siedzibie episkopatu. Jak zaznaczył przewodniczący KEP, w prezentowanym dokumencie najważniejsze jest odniesienie do daru życia i stwierdzenie, że nikt z nas nie jest jego właścicielem. Arcybiskup stwierdził, że człowiekowi stojącemu poza chrześcijaństwem, może się wydawać, iż jest właścicielem swojego życia, i może robić z nim, co mu się żywnie podoba. - A przecież my jesteśmy tyko zarządcami daru Bożego, który został nam powierzony i o który powinniśmy roztropnie dbać - powiedział hierarcha.

Dodał że Karta jest "bardzo dobrym narzędziem dla wszystkich pracowników służby zdrowia w odniesieniu do pacjenta i rozwiązywania dylematów, które powstają w pacy medycznej i okołomedycznej", a szczególną wartość ma ta część, która odnosi się do nowych odkryć w świecie medycznym.

- Pośród nowych studentów medycyny poszerza się motyw czysto ekonomiczny w odniesieniu do przyszłej swojej pracy. To nie jest patrzenie jako na misję medyka, tylko zawód, w którym można najszybciej, najwięcej zarobić. Powracanie do tego, że lekarz jest sługą życia i że ma się zainteresować całym człowiekiem, a nie tylko jego chorobą - to jest według mnie bardzo cenne - powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący zespołu KEP ds. bioetycznych abp Henryk Hoser zaznaczył, że Karta to dokument niezwykle potrzeby, ponieważ "wchodzimy w okres chaosu etycznego". - W okresie posthumanizmu nie istnieje już pojęcie normy jakiejkolwiek, cierpi z tego powodu medycyna - mówił abp Hoser dodając, że sformułowanie powszechnie przyjętego kodeksu etycznego staje się coraz trudniejsze.

Hierarcha stwierdził, że nowa Karta nawiązuje do tradycji hipokratejskiej. - To jest etyka powszechna, ponieważ jest etyką personalistyczną, gdzie w centrum jest osoba ludzka w jej integralności, która stanowi jedność ducha, psychiki i ciała. Jest to Karta, która odpowiada rzeczywistości - postuluje realizm poznawczy a nie subiektywizm - powiedział abp Hoser. Dodał, że mogą pojawić się głosy, iż Karta jest wyznaniowa, ale - w jego ocenie - tak nie jest. - Karta jest obroną natury ludzkiej, która się nie zmienia, przechodzi z pokolenia na pokolenie. Dlatego Karta nie jest adresowana do wąskich kręgów wywodzących się z Kościoła katolickiego, ale ma charakter uniwersalizmu i może być wzorcem dla żyjących w innych kulturach - podkreślił arcybiskup. Dodał, że jest to dokument "rehumanizacji medycyny, w centrum której jest człowiek".

Przewodniczący zespołu KEP ds. służby zdrowia bp Stefan Regmunt zaznaczył, że "w obliczu rozmywających się zasad etycznych i subiektywizmu sumień, relatywizacji wartości, ten dokument jest bardzo potrzebny, ponieważ przypomina ten wymiar moralny, duchowy, jako istotny element całej struktury człowieka". - Powodem dla którego nowa Karta powstała była potrzeba poświęcenia więcej miejsca dylematom moralnym, które wiążą się z takimi problemami jak: eutanazja, sztuczne odżywianie, używanie środków znieczulających, testament biologiczny, uporczywa terapia - wyjaśnił.

O. prof. Maurizio Faggioni, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, konsultor Papieskiej Rady ds. Zdrowia, zaznaczył że nowa Karta to nie jest tylko zestaw norm i zasad. - Są to wskazania dotyczące pracowników służby zdrowia i lekarzy - problemów, decyzji, wyborów - podkreślił. - Nauka i technika winny być sprzymierzeńcami mądrości - to jest zasadniczy cel Karty - powiedział o. Faggioni.

Zastrzegł, że "Kościół nie chce narzucać moralności", ale "stawia pytanie: czy to, co chcesz zrobić jest dla dobra osoby ludzkiej"? Przyznał, że Karta porusza m.in. problem aborcji. - Kobiety w ciąży mają liczne problemy, ale nie możemy ich rozwiązywać przez unicestwianie życia. Powinniśmy je rozwiązywać w sposób sprawiedliwy. To nie jest kwestia praw, ale odpowiedzialności - zaznaczył o. Faggione. Dodał, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za życie. - Odpowiedzialność i służba to zasadnicze pojęcia w Karcie. Lekarz, pielęgniarka, pracownicy służby zdrowia - to osoby, które służą życiu - wyjaśnił.

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia została przygotowana przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, powołaną w 1985 r. przez papieża Jana Pawła II. Pierwsze wydanie karty opublikował w 1994 r. pierwszy przewodniczący tej dykasterii kard. Fiorenzo Angelini.

Decyzja o przygotowaniu polskiego tłumaczenia karty zapadła podczas Międzynarodowej Konferencji "Fides et ratio w służbie człowiekowi choremu, czyli o spotkaniu teologii i medycyny", która odbyła się w dniach 27-28 lutego 2017 r. w Katowicach. Jest to pierwsze tłumaczenie nowej karty z języka włoskiego.

PAP

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook