Jedynie prawda jest ciekawa


Te słowa wielu rozwścieczą! "Nikt nie jest właścicielem daru życia"

08.09.2017

Nikt z nas nie jest właścicielem daru życia, jesteśmy tylko jego zarządcami - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia. Jak podkreślał, jest to narzędzie do rozwiązywania codziennych dylematów w pracy medycznej.

Konferencja poświęcona Karcie odbyła się w piątek w siedzibie episkopatu. Jak zaznaczył przewodniczący KEP, w prezentowanym dokumencie najważniejsze jest odniesienie do daru życia i stwierdzenie, że nikt z nas nie jest jego właścicielem. Arcybiskup stwierdził, że człowiekowi stojącemu poza chrześcijaństwem, może się wydawać, iż jest właścicielem swojego życia, i może robić z nim, co mu się żywnie podoba. - A przecież my jesteśmy tyko zarządcami daru Bożego, który został nam powierzony i o który powinniśmy roztropnie dbać - powiedział hierarcha.

Dodał że Karta jest "bardzo dobrym narzędziem dla wszystkich pracowników służby zdrowia w odniesieniu do pacjenta i rozwiązywania dylematów, które powstają w pacy medycznej i okołomedycznej", a szczególną wartość ma ta część, która odnosi się do nowych odkryć w świecie medycznym.

- Pośród nowych studentów medycyny poszerza się motyw czysto ekonomiczny w odniesieniu do przyszłej swojej pracy. To nie jest patrzenie jako na misję medyka, tylko zawód, w którym można najszybciej, najwięcej zarobić. Powracanie do tego, że lekarz jest sługą życia i że ma się zainteresować całym człowiekiem, a nie tylko jego chorobą - to jest według mnie bardzo cenne - powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący zespołu KEP ds. bioetycznych abp Henryk Hoser zaznaczył, że Karta to dokument niezwykle potrzeby, ponieważ "wchodzimy w okres chaosu etycznego". - W okresie posthumanizmu nie istnieje już pojęcie normy jakiejkolwiek, cierpi z tego powodu medycyna - mówił abp Hoser dodając, że sformułowanie powszechnie przyjętego kodeksu etycznego staje się coraz trudniejsze.

Hierarcha stwierdził, że nowa Karta nawiązuje do tradycji hipokratejskiej. - To jest etyka powszechna, ponieważ jest etyką personalistyczną, gdzie w centrum jest osoba ludzka w jej integralności, która stanowi jedność ducha, psychiki i ciała. Jest to Karta, która odpowiada rzeczywistości - postuluje realizm poznawczy a nie subiektywizm - powiedział abp Hoser. Dodał, że mogą pojawić się głosy, iż Karta jest wyznaniowa, ale - w jego ocenie - tak nie jest. - Karta jest obroną natury ludzkiej, która się nie zmienia, przechodzi z pokolenia na pokolenie. Dlatego Karta nie jest adresowana do wąskich kręgów wywodzących się z Kościoła katolickiego, ale ma charakter uniwersalizmu i może być wzorcem dla żyjących w innych kulturach - podkreślił arcybiskup. Dodał, że jest to dokument "rehumanizacji medycyny, w centrum której jest człowiek".

Przewodniczący zespołu KEP ds. służby zdrowia bp Stefan Regmunt zaznaczył, że "w obliczu rozmywających się zasad etycznych i subiektywizmu sumień, relatywizacji wartości, ten dokument jest bardzo potrzebny, ponieważ przypomina ten wymiar moralny, duchowy, jako istotny element całej struktury człowieka". - Powodem dla którego nowa Karta powstała była potrzeba poświęcenia więcej miejsca dylematom moralnym, które wiążą się z takimi problemami jak: eutanazja, sztuczne odżywianie, używanie środków znieczulających, testament biologiczny, uporczywa terapia - wyjaśnił.

O. prof. Maurizio Faggioni, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, konsultor Papieskiej Rady ds. Zdrowia, zaznaczył że nowa Karta to nie jest tylko zestaw norm i zasad. - Są to wskazania dotyczące pracowników służby zdrowia i lekarzy - problemów, decyzji, wyborów - podkreślił. - Nauka i technika winny być sprzymierzeńcami mądrości - to jest zasadniczy cel Karty - powiedział o. Faggioni.

Zastrzegł, że "Kościół nie chce narzucać moralności", ale "stawia pytanie: czy to, co chcesz zrobić jest dla dobra osoby ludzkiej"? Przyznał, że Karta porusza m.in. problem aborcji. - Kobiety w ciąży mają liczne problemy, ale nie możemy ich rozwiązywać przez unicestwianie życia. Powinniśmy je rozwiązywać w sposób sprawiedliwy. To nie jest kwestia praw, ale odpowiedzialności - zaznaczył o. Faggione. Dodał, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za życie. - Odpowiedzialność i służba to zasadnicze pojęcia w Karcie. Lekarz, pielęgniarka, pracownicy służby zdrowia - to osoby, które służą życiu - wyjaśnił.

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia została przygotowana przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, powołaną w 1985 r. przez papieża Jana Pawła II. Pierwsze wydanie karty opublikował w 1994 r. pierwszy przewodniczący tej dykasterii kard. Fiorenzo Angelini.

Decyzja o przygotowaniu polskiego tłumaczenia karty zapadła podczas Międzynarodowej Konferencji "Fides et ratio w służbie człowiekowi choremu, czyli o spotkaniu teologii i medycyny", która odbyła się w dniach 27-28 lutego 2017 r. w Katowicach. Jest to pierwsze tłumaczenie nowej karty z języka włoskiego.

PAP

Warto poczytać

 1. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 2. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 3. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 4. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 5. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 6. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 7. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 8. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook