Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Taśm prawdy" PO - ciąg dalszy

16.11.2013

Mimo, że Platforma Obywatelska próbowała uciszyć burzę po politycznej korupcji uwiecznionej na "taśmach prawdy", okazuje się, że to dopiero początek. „Newsweek” dotarł do całego nagrania rozmowy posła Platformy Michała Jarosa i radnego Tomasza Borkowskiego z delegatem Pawłem Frostem.

Od kilkunastu dni film jest badany przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy, prowadzącą postępowanie w sprawie korupcji politycznej na Dolnym Śląsku. Na trwającym prawie półtorej godziny nagraniu widać rozmowę delegata Pawła Frosta z posłem Michałem Jarosem (który kilkukrotnie przedstawia się jako „posłaniec Protasiewicza”) i radnym polkowickim Tomaszem Borkowskim.
Po pięć tys. km jeżdżę miesięcznie i już mam dość (…) Od rana do nocy w samochodzie za średnie pieniądze, naprawdę za średnie – skarży się Borkowski - radny PO i zastępca kierownika w kontrolowanej przez państwo spółce Tauron Obsługa Klienta. Według oświadczenia majątkowego za 2012 r. jego łączne średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 10,6 tys. zł.
Ta opcja (Protasiewicz – red.) ma wejścia jakieś, dla mnie to jest istotne, bo też bym chciał w końcu jakąś pracę bliżej domu (…). Umówmy się, sprawy materialne są tak samo istotne, jak wszystkie inne i wiem na pewno, że tu jest jakaś tam szansa. (…) Tamta strona (Schetyna – red.) nic, żadne-go wejścia, wszystko zamknięte (…). Będę próbował. To będzie jakiś warunek, bo już mam dość jeżdżenia po Polsce - mówi Borkowski, a następnie przekonuje Frosta do poparcia Protasiewicza. Gdy dowiaduje się, że jego rozmówca ma egzaminy na członka rad nadzorczych, odpowiada, że możliwa byłaby opcja wejścia do jakiejś rady. - Ja na przykład nie ukrywam, ja na coś liczę. Że odmienię swoje życie.- mówi Borkowski.

Następnie do rozmowy dołącza poseł Jaros. Na początku zaznacza, że nie zamierza nikogo kupować stanowiskami, ale po chwili dodaje:Są też ludzie, którzy są wartościowi dla Platformy, którzy mają dużo do powiedzenia na temat tego regionu i mogą się realizować tu na miejscu. Na to wtrąca się Borkowski, który przypomina że ma dość tułaczki po Polsce i mógłby wreszcie "wykonywać spokojną robotę" na miejscu.

Paweł jest stąd, dlaczego ma szukać po Warszawach, po Szczecinach? Można poszukać dla człowieka tutaj (…). W średnim wieku człowiek musi zacząć myśleć o sobie i będę na to liczył.- dodaje.

W dalszej części rozmówcy podejmują dyskusję o sprawach rodzinnych. Frost mówi, że ma krewnych na Ukrainie, których chciałby ściągnąć do Polski. Nie prosi o pomoc, ale Jaros sugeruje, że Protasiewicz mógłby się za nim wstawić u szefa MSZ Radosława Sikorskiego: W MSZ Jacek (Protasiewicz – red.) ma przecież bardzo dobre relacje z Radkiem Sikorskim. Przecież on go popierał w kampanii.

Całe spotkanie kończy się obietnicą Jarosa: Jeżeli przystąpisz do naszej kompanii, to nie stracisz.
 
Newsweek zwrócił się z prośbą o komentarz do nagrania zarówno do Jacka Protasiewicza, jak i trzech bohaterów filmu. Protasiewicz odciął się od oczekiwań dolnośląskich radnych: Nie wiem, na jakiej podstawie pan Borkowski opierał swoje nadzieje na zmianę pracy. Nigdy z nim na ten temat nie rozmawiałem. Nie zajmowałem się też sprawą rodziny pana Frosta. Zresztą szef MSZ chyba nawet nie byłby w tej sprawie władny. Z samym panem Frostem rozmawiałem przed zjazdem, ale nie poruszaliśmy tematu pracy dla niego, ani sprawy jego rodziny.

Frost nie chciał komentować filmu. Zastrzegł, że wszystkie wyjaśnienia złożyłem w prokuraturze. Z kolei Jaros zapewniał, że nie prosił o interwencję Protasiewicza w sprawie rodziny Pawła Frosta. Borkowski odmówił złożenia jakichkolwiek wyjaśnień.

mall/Newsweek

[fot.michaljaros.pl]

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook