Jedynie prawda jest ciekawa


"Taśm prawdy" PO - ciąg dalszy

16.11.2013

Mimo, że Platforma Obywatelska próbowała uciszyć burzę po politycznej korupcji uwiecznionej na "taśmach prawdy", okazuje się, że to dopiero początek. „Newsweek” dotarł do całego nagrania rozmowy posła Platformy Michała Jarosa i radnego Tomasza Borkowskiego z delegatem Pawłem Frostem.

Od kilkunastu dni film jest badany przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy, prowadzącą postępowanie w sprawie korupcji politycznej na Dolnym Śląsku. Na trwającym prawie półtorej godziny nagraniu widać rozmowę delegata Pawła Frosta z posłem Michałem Jarosem (który kilkukrotnie przedstawia się jako „posłaniec Protasiewicza”) i radnym polkowickim Tomaszem Borkowskim.
Po pięć tys. km jeżdżę miesięcznie i już mam dość (…) Od rana do nocy w samochodzie za średnie pieniądze, naprawdę za średnie – skarży się Borkowski - radny PO i zastępca kierownika w kontrolowanej przez państwo spółce Tauron Obsługa Klienta. Według oświadczenia majątkowego za 2012 r. jego łączne średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 10,6 tys. zł.
Ta opcja (Protasiewicz – red.) ma wejścia jakieś, dla mnie to jest istotne, bo też bym chciał w końcu jakąś pracę bliżej domu (…). Umówmy się, sprawy materialne są tak samo istotne, jak wszystkie inne i wiem na pewno, że tu jest jakaś tam szansa. (…) Tamta strona (Schetyna – red.) nic, żadne-go wejścia, wszystko zamknięte (…). Będę próbował. To będzie jakiś warunek, bo już mam dość jeżdżenia po Polsce - mówi Borkowski, a następnie przekonuje Frosta do poparcia Protasiewicza. Gdy dowiaduje się, że jego rozmówca ma egzaminy na członka rad nadzorczych, odpowiada, że możliwa byłaby opcja wejścia do jakiejś rady. - Ja na przykład nie ukrywam, ja na coś liczę. Że odmienię swoje życie.- mówi Borkowski.

Następnie do rozmowy dołącza poseł Jaros. Na początku zaznacza, że nie zamierza nikogo kupować stanowiskami, ale po chwili dodaje:Są też ludzie, którzy są wartościowi dla Platformy, którzy mają dużo do powiedzenia na temat tego regionu i mogą się realizować tu na miejscu. Na to wtrąca się Borkowski, który przypomina że ma dość tułaczki po Polsce i mógłby wreszcie "wykonywać spokojną robotę" na miejscu.

Paweł jest stąd, dlaczego ma szukać po Warszawach, po Szczecinach? Można poszukać dla człowieka tutaj (…). W średnim wieku człowiek musi zacząć myśleć o sobie i będę na to liczył.- dodaje.

W dalszej części rozmówcy podejmują dyskusję o sprawach rodzinnych. Frost mówi, że ma krewnych na Ukrainie, których chciałby ściągnąć do Polski. Nie prosi o pomoc, ale Jaros sugeruje, że Protasiewicz mógłby się za nim wstawić u szefa MSZ Radosława Sikorskiego: W MSZ Jacek (Protasiewicz – red.) ma przecież bardzo dobre relacje z Radkiem Sikorskim. Przecież on go popierał w kampanii.

Całe spotkanie kończy się obietnicą Jarosa: Jeżeli przystąpisz do naszej kompanii, to nie stracisz.
 
Newsweek zwrócił się z prośbą o komentarz do nagrania zarówno do Jacka Protasiewicza, jak i trzech bohaterów filmu. Protasiewicz odciął się od oczekiwań dolnośląskich radnych: Nie wiem, na jakiej podstawie pan Borkowski opierał swoje nadzieje na zmianę pracy. Nigdy z nim na ten temat nie rozmawiałem. Nie zajmowałem się też sprawą rodziny pana Frosta. Zresztą szef MSZ chyba nawet nie byłby w tej sprawie władny. Z samym panem Frostem rozmawiałem przed zjazdem, ale nie poruszaliśmy tematu pracy dla niego, ani sprawy jego rodziny.

Frost nie chciał komentować filmu. Zastrzegł, że wszystkie wyjaśnienia złożyłem w prokuraturze. Z kolei Jaros zapewniał, że nie prosił o interwencję Protasiewicza w sprawie rodziny Pawła Frosta. Borkowski odmówił złożenia jakichkolwiek wyjaśnień.

mall/Newsweek

[fot.michaljaros.pl]

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 5. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 6. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook