Jedynie prawda jest ciekawa


"Takiego papieża Bóg daje nam raz na tysiąc lat"

15.10.2017

- Mamy obowiązek, żeby przez różnego rodzaju jubileusze, dni papieskie, wspomnienia, konferencje przywoływać niezwykłość postaci i pontyfikatu Jana Pawła II - powiedział ks. prof. Witold Kawecki. "Jestem przekonany, ze takiego papieża Bóg daje nam raz na tysiąc lat" - dodał.

Dzień papieski obchodzony od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża (16 października 1978 roku).

"Napisano tysiące książek, zrobiono tysiące filmów i audycji radiowych mówiących o fenomenie Jana Pawła II" - powiedział ks. prof. Witold Kawecki. "Ja może bym spojrzał na to z perspektywy własnej, tego, który bliżej znał papieża przez lata mojego pobytu w Rzymie, także w Watykanie. Fenomen papieża polegał przede wszystkim na niezwykłej prostocie życia papieża. Był wielkim intelektualistą, a jednocześnie był niezwykle prostym człowiekiem" - opowiadał ks. prof. Kawecki.

Ksiądz Kawecki wspomina papieża Jana Pawła II jako człowieka dobrego, prostolinijnego i bezpośredniego. "Miał w sobie coś, co emanowało z niego, co było dobrocią, co było świętością, co było niepowtarzalnością. Miał też znakomitą pamięć, pamiętał ludzi, których choć raz w życiu spotkał, wracał do rozmów, które były pięć, dziesięć lat temu toczone. To stwarzało klimat prywatności dla każdego, nawet dla tych spotykanych nieznajomych" - mówił.

Jak dodał: "kiedy jeszcze nie było mowy o tym, że będzie błogosławionym czy świętym, miałem absolutne, nieodparte wrażenie, że jest to człowiek święty".

Duchownego martwi jednak fakt, że świat powoli zapomina o Janie Pawle II. "Będąc w wakacje w Rzymie odwiedziłem kilka znanych księgarni katolickich i nie tylko. Ze zdumieniem odkryłem, że w zasadzie Jan Paweł II zniknął. Jest Benedykt - minimalnie, też nie za dużo i Franciszek" - mówił.

Jak podkreślił: "Mamy obowiązek, żeby, choćby przez różnego rodzaju jubileusze, dni papieskie, wspomnienia, konferencje przywoływać niezwykłość postaci i pontyfikatu. Jestem przekonany, ze takiego papieża Bóg daje nam raz na tysiąc lat".

Jego zdaniem Jan Paweł II był "wyjątkowy i nadzwyczajny". "Nie dlatego, że był Polakiem i ja jestem Polakiem, ale moim zdaniem on był wyjątkowym papieżem, był wszechstronny, nawiązywał kontakt ze światem, był pełen kultury osobistej, zjednujący sobie ludzi, uwielbiany przez media, co jest rzeczą bardzo trudną" - tłumaczył.

PAP

Warto poczytać

 1. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 2. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 3. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 4. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 5. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

 6. 1270odszkodowanie 19.05.2018

  Nowe otwarcie w sprawie reparacji? "Najbliższe miesiące i lata to będzie wielki test dla państwa niemieckiego"

  Działania Polski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz możliwe otwarcie przez polski Trybunał Konstytucyjny sądowej ścieżki dochodzenia odszkodowań za straty wojenne mogą być ważnymi elementami presji na Niemcy w sprawie reparacji - ocenił poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

 7. DeoYT 19.05.2018

  Tanzańczyk zaszokował Polaków. Ten film robi furorę w sieci! [WIDEO]

  Trzyminutowe nagranie wywołało furorę w Polsce. Mieszkaniec Zanzibaru postanowił nie tylko nauczyć się języka polskiego, ale też naszej kinematografii

 8. BlokadaWaweluYT 19.05.2018

  Z nienawiści blokowali Kaczyńskiemu wjazd na Wawel by odwiedzić trumnę brata. Trwa ich proces

  Krakowski sąd w środę podejmie decyzję, czy w procesie siedmiu osób obwinionych o blokadę Wawelu podczas przejazdu polityków PiS w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich 18 grudnia 2016 r. przesłucha w charakterze świadków polityków PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook