Jedynie prawda jest ciekawa


Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

23.10.2017
Rodzina
Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

V sesja, trwającego od czwartku kongresu, pod hasłem "Polonia antemurale christianitatis", odbywa się w poniedziałek w Senacie RP.

Jak zaznaczył Marczuk, rodzina jest podstawą polityki państwa, "nie tylko polityki społecznej". - Tak, jak rozumiemy rodzinę, to rozumiemy że jest ona podmiotowa, traktujemy ją podmiotowo, traktujemy ją niepaternalistycznie, czyli szanujemy jej wolność i godność, mówimy o szacunku dla rodziny - podkreślił.

Dodał, że w art. 18 Konstytucji RP znajduje się zapis, że małżeństwo - jako związek kobiety i mężczyzny - oraz rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo, znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczpospolitej. - To niezwykle istotne, że tego rodzaju indywidualistyczny zapis jest w polskiej najważniejszej ustawie, w ustawie zasadniczej - Konstytucji. Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina, później wspólnota i naród - na tyle silny, na ile silna jest rodzina - a dopiero później na samym końcu, służebne wspólnocie i narodowi, państwo - zaznaczył Marczuk.

- Z punktu widzenia polityki społecznej ale również aksjologii - może to kolokwialnie zabrzmi, ale pełna rodzina, małżeństwo, z licznym potomstwem, najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie. I dlatego powinniśmy prowadzić taką politykę, która będzie na pewno do tego zachęcać, a na pewno też prowadzić taką politykę, która będzie usuwać z naszej rzeczywistości takie instrumenty, które zniechęcają np. do zawierania związku małżeńskiego - podkreślił.

Poinformował, że w roku 2014 na politykę prorodzinną przeznaczone zostało z budżetu państwa 1,75 PKB, a w 2017 roku już 3,1 proc. PKB. - Sztandarowy projekt, który wprowadziliśmy, czyli świadczenie wychowawcze "Rodzina 500plus" to 24 mld zł. Ten program dokładnie jest odzwierciedleniem tych wartości, o których mówiliśmy - podkreślił Marczuk.

Dodał, że na etapie prac w Sejmie pojawiały się głosy postulujące, by oferować rodzinom bony zamiast pieniędzy, które mogą zostać "zmarnotrawione". - Ja, jako urzędnik będę decydował, na co rodzina ma wydawać pieniądze - odrzucamy ten sposób paternalistycznego rozumowania. To jest program, który ma upodmiotowić rodzinę - wyjaśnił.

Zdaniem Marczuka, Polacy nie będą powiększać rodzin, jeśli "nie będzie im łatwiej zarabiać pieniędzy i łączyć obowiązków zawodowych i rodzinnych", dlatego poprawa sytuacji na rynku pracy to także "element układanki", który służy temu, by w Polsce "zaczęło rodzić się więcej dzieci".

Dodał, że Polacy "wciąż chcą mieć dzieci" i cenią wartości rodzinne, jednak ze względu na trudną sytuację na rynku pracy wiele osób nie realizuje marzeń o powiększeniu rodziny. - Zrobimy wszystko, żeby Polakom te bariery usunąć. To nie zmiana kulturowa, szczęśliwie jeszcze w Polsce, prowadzi do tego, że mamy niski wskaźnik dzietności. Na szczęście nie musimy przekonywać Polaków do tego, by posiadali potomstwo - wyjaśnił Marczuk.

Podkreślił, że od 1989 r. polityka rodzinna była utożsamiana z polityką socjalną, pomocą najuboższym. Jak zaznaczył Marczuk, program "Rodzina 500 Plus" zmienił podejście do tej kwestii, pokazując, że "każda rodzina jest ważna, dlatego, że posiada potomstwo".

W międzynarodowym kongresie Ruchu "Europa Christi", który w dniach 19-23 października odbywa się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie, biorą udział goście z Polski i zagranicy, wśród nich kard. Stanisław Dziwisz. Organizatorzy kongresu pod hasłem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" wskazują, że celem spotkania jest uświadomienie, iż Europa to wielkie dziedzictwo chrześcijańskie, a tożsamość kontynentu została zbudowana na filozofii greckiej, prawie rzymskim i na Ewangelii.

Organizatorem wydarzenia jest powołany w lipcu 2016 r. Ruch "Europa Christi", którego ambicją jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Inicjatywa powstała z inspiracji ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

PAP

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 5. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 6. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 7. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 8. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook