Jedynie prawda jest ciekawa


Tajemnicza kradzież milionów z Ukrainą w tle

20.07.2016

Podczas, gdy świat zajmował się ukraińskim Majdanem, w Polsce okradziono jeden z największych banków. Z firmowych kont zginęły miliony złotych. Pieniądze, po serii przelewów, trafiły do 29 Ukraińców mieszkających w Obwodzie Mikołajewskim. W hakerską kradzież zaangażowana była kierowana przez Turka tajemnicza spółka z Warszawy, która do UE ściągnęła 174 uchodźców, twierdząc, że są to kierowcy szukający pracy - donosi TVP Info.

Pojedyncze transakcje przekraczały 30 tys. zł, jednak żadna z instytucji nie zainteresowała się sprawą. Nie zareagował Generalny Inspektorat Informacji Finansowej, ani departament bezpieczeństwa banku. Na trop afery wpadł dopiero szeregowy policjant zwalczający przestępstwa gospodarcze i prokurator z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. W toku śledztwa analizował ciąg przelewów i nazwisk, który doprowadził do urzędów pracy, a następnie do mieszczącej się w Warszawie spółki. To jednak nie koniec łańcucha powiązań. Dalsze tropy prowadziły do ambasady RP w Ankarze i do USA.

Jak informuje TVP Info, spółka została założona w styczniu 2012 roku przez dwóch 30-latków z Warszawy. Nie uruchomili działalności, tłumacząc później w prokuraturze, że celem jej założenia była sprzedaż. W czerwcu 2012 spółka została sprzedana dwóm mężczyznom - Turkowi i Amerykaninowi. Azrak Salim S. i Tanju Dawid O. zmienili nazwę firmy z polskiej na angielskojęzyczną, sugerującą, że zajmuje się ona szeroko rozumianą logistyką. Po dokonaniu operacji wyjechali do Turcji, a spółka była nieaktywna do września 2013 roku. Firma zwróciła się wówczas do urzędów pracy na Warmii i Mazurach i w Małopolsce z ofertami pracy dla „kontrolerów przemieszczania ładunków”. Za pracę kontrolera oferowano 4,5 tys. zł pensji.

Zainteresowani pracą bezrobotni otrzymywali mailem umowę o pracę. Wśród danych był m.in. nr konta bankowego. Umowę zawierano na okres próbny, a tekst polegał na przesyłaniu dalej pieniędzy otrzymanych na własne konto.

"Od października 2013 do kwietnia 2014 spółka zatrudniła kilkadziesiąt osób. Wszyscy otrzymali później na swoje konta przelewy od 5 tys. do nawet 34 tys. zł, opisane jako „test”. Rekordzista dostał ponad 200 tys. zł. Następnie pieniądze zgodnie z instrukcją trafiły internetowymi przekazami do wskazanych osób – 29 Ukraińców mieszkających w Krzywym Rogu, Mikołajewie, Oczakowie czy Wozneseńsku w Obwodzie Mikołajewskim na Ukrainie. W tym czasie za Bugiem trwała rewolucja, a później wojna domowa. Pieniądze przekazywane na Ukrainę były w dolarach. Ale tam ślad po nich się urywa" — informuje TVP Info, dodając że pracownicy spółki za wykonane przelewy dostali od kilkuset do kilku tysięcy złotych prowizji. Po przekazaniu pieniędzy na Ukrainę spółka przestała się kontaktować z pracownikami. Jak ustaliła prokuratura, rekrutacja służyła jedynie do pozyskania „słupów”, a żadnej z umów nigdy nie zarejestrowano w Urzędzie Skarbowym ani w ZUS.

Według ustaleń Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, wszystkie pieniądze, które trafiały na Ukrainę były kradzione z kont klientów biznesowych jednego z największych banków w Polsce. W ciągu 6 miesięcy wytransferowano na wschód kilkanaście milionów złotych. Włamywano się na konta firmowe poprzez wirusa, którym były infekowane komputery klientów banku.

Prokuratura zajęła się sprawą, gdy zgłosili się do niej poszkodowani klienci banku i bezrobotny, który w ramach rekrutacji do spółki Azrak S. i Tanju O. brał udział w teście.

"Dostał na konto kilkanaście tysięcy złotych i się przestraszył. Przyszedł na policję i o tym opowiedział" – opowiada prokurator.

Śledczy banku wpadli na trop jeszcze jednej ciekawej historii związanej ze spółką.

"W 2014 roku firma Azrak S. i Tanju O. wystąpiła do Ambasady Polskiej w Ankarze o wizy dla 174 kierowców, którzy mieli być obywatelami Turcji.Z akt sprawy wiadomo, że część wniosków wizowych została rozpatrzona pozytywnie i osoby te wjechały na teren Unii Europejskiej. Tutaj ślad po nich ginie" — donosi TVP Info, podkreślając że do dziś nikt dziś nie wie, gdzie przebywają ani kim naprawdę były osoby, które wjechały na teren UE dzięki polskiej ambasadzie. Wiadomo tylko, żadna z tych osób nie była kierowcą, nigdy nie szukała pracy na terenie Unii Europejskiej.

TVP Info / frost
[Fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 2. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 3. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 4. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 5. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 6. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook