Jedynie prawda jest ciekawa

Tajemnicza kradzież milionów z Ukrainą w tle

20.07.2016

Podczas, gdy świat zajmował się ukraińskim Majdanem, w Polsce okradziono jeden z największych banków. Z firmowych kont zginęły miliony złotych. Pieniądze, po serii przelewów, trafiły do 29 Ukraińców mieszkających w Obwodzie Mikołajewskim. W hakerską kradzież zaangażowana była kierowana przez Turka tajemnicza spółka z Warszawy, która do UE ściągnęła 174 uchodźców, twierdząc, że są to kierowcy szukający pracy - donosi TVP Info.

Pojedyncze transakcje przekraczały 30 tys. zł, jednak żadna z instytucji nie zainteresowała się sprawą. Nie zareagował Generalny Inspektorat Informacji Finansowej, ani departament bezpieczeństwa banku. Na trop afery wpadł dopiero szeregowy policjant zwalczający przestępstwa gospodarcze i prokurator z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. W toku śledztwa analizował ciąg przelewów i nazwisk, który doprowadził do urzędów pracy, a następnie do mieszczącej się w Warszawie spółki. To jednak nie koniec łańcucha powiązań. Dalsze tropy prowadziły do ambasady RP w Ankarze i do USA.

Jak informuje TVP Info, spółka została założona w styczniu 2012 roku przez dwóch 30-latków z Warszawy. Nie uruchomili działalności, tłumacząc później w prokuraturze, że celem jej założenia była sprzedaż. W czerwcu 2012 spółka została sprzedana dwóm mężczyznom - Turkowi i Amerykaninowi. Azrak Salim S. i Tanju Dawid O. zmienili nazwę firmy z polskiej na angielskojęzyczną, sugerującą, że zajmuje się ona szeroko rozumianą logistyką. Po dokonaniu operacji wyjechali do Turcji, a spółka była nieaktywna do września 2013 roku. Firma zwróciła się wówczas do urzędów pracy na Warmii i Mazurach i w Małopolsce z ofertami pracy dla „kontrolerów przemieszczania ładunków”. Za pracę kontrolera oferowano 4,5 tys. zł pensji.

Zainteresowani pracą bezrobotni otrzymywali mailem umowę o pracę. Wśród danych był m.in. nr konta bankowego. Umowę zawierano na okres próbny, a tekst polegał na przesyłaniu dalej pieniędzy otrzymanych na własne konto.

"Od października 2013 do kwietnia 2014 spółka zatrudniła kilkadziesiąt osób. Wszyscy otrzymali później na swoje konta przelewy od 5 tys. do nawet 34 tys. zł, opisane jako „test”. Rekordzista dostał ponad 200 tys. zł. Następnie pieniądze zgodnie z instrukcją trafiły internetowymi przekazami do wskazanych osób – 29 Ukraińców mieszkających w Krzywym Rogu, Mikołajewie, Oczakowie czy Wozneseńsku w Obwodzie Mikołajewskim na Ukrainie. W tym czasie za Bugiem trwała rewolucja, a później wojna domowa. Pieniądze przekazywane na Ukrainę były w dolarach. Ale tam ślad po nich się urywa" — informuje TVP Info, dodając że pracownicy spółki za wykonane przelewy dostali od kilkuset do kilku tysięcy złotych prowizji. Po przekazaniu pieniędzy na Ukrainę spółka przestała się kontaktować z pracownikami. Jak ustaliła prokuratura, rekrutacja służyła jedynie do pozyskania „słupów”, a żadnej z umów nigdy nie zarejestrowano w Urzędzie Skarbowym ani w ZUS.

Według ustaleń Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, wszystkie pieniądze, które trafiały na Ukrainę były kradzione z kont klientów biznesowych jednego z największych banków w Polsce. W ciągu 6 miesięcy wytransferowano na wschód kilkanaście milionów złotych. Włamywano się na konta firmowe poprzez wirusa, którym były infekowane komputery klientów banku.

Prokuratura zajęła się sprawą, gdy zgłosili się do niej poszkodowani klienci banku i bezrobotny, który w ramach rekrutacji do spółki Azrak S. i Tanju O. brał udział w teście.

"Dostał na konto kilkanaście tysięcy złotych i się przestraszył. Przyszedł na policję i o tym opowiedział" – opowiada prokurator.

Śledczy banku wpadli na trop jeszcze jednej ciekawej historii związanej ze spółką.

"W 2014 roku firma Azrak S. i Tanju O. wystąpiła do Ambasady Polskiej w Ankarze o wizy dla 174 kierowców, którzy mieli być obywatelami Turcji.Z akt sprawy wiadomo, że część wniosków wizowych została rozpatrzona pozytywnie i osoby te wjechały na teren Unii Europejskiej. Tutaj ślad po nich ginie" — donosi TVP Info, podkreślając że do dziś nikt dziś nie wie, gdzie przebywają ani kim naprawdę były osoby, które wjechały na teren UE dzięki polskiej ambasadzie. Wiadomo tylko, żadna z tych osób nie była kierowcą, nigdy nie szukała pracy na terenie Unii Europejskiej.

TVP Info / frost
[Fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 2. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 3. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 4. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 5. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 6. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook