Jedynie prawda jest ciekawa


"Ta wizyta to dowód że jesteśmy w pierwszym szeregu państw europejskich"

22.12.2017
May22122017
"Ta wizyta to dowód że jesteśmy w pierwszym szeregu państw europejskich"

Fakt, że wizyta premier Wielkiej Brytanii Theresy May w Warszawie nie została odwołana i miała najwyższą rangę, to najlepszy dowód na to, że jesteśmy w pierwszym szeregu państw europejskich - ocenił w piątek wicepremier Jarosław Gowin.

Gowin pytany w piątek w TVP Info, o to, co dla Polski oznacza przyjazd brytyjskiej premier, dzień po uruchomieniu przez KE art. 7 traktatu UE, powiedział, że "termin tej wizyty był ustalony na kilka miesięcy wstecz", ale - jak dodał - "na pewno dyplomaci Wielkiej Brytanii analizowali w jakiej sytuacji znajduje się Polska po decyzji" KE.

- Fakt, że ta wizyta nie została odwołana i miała najwyższą rangę - bo z udziałem pani premier, oraz że podpisano ważne porozumienia - to najlepszy dowód na to, że jesteśmy w pierwszym szeregu państw europejskich - podkreślił wicepremier.

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki oraz Wielkiej Brytanii Theresa May podkreślali w czwartek w Warszawie wolę dalszej bliskiej współpracy, pomimo planowanego Brexitu. Fakt, że Wielka Brytania pozostanie częścią Europy, jest dla Polski "fundamentalnie ważny" - mówił Morawiecki. Spotkanie premierów i czołowych ministrów obu rządów zostało zorganizowane w formule konsultacji bilateralnych po raz drugi. Poprzedni szczyt odbył się w listopadzie ub. r. w Londynie.

W obecności szefów rządów, ministrowie obrony Polski i Wielkiej Brytanii, podpisali traktat o współpracy w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa.

Dzień wcześniej, w środę, KE zdecydowała o uruchomieniu art. 7 traktatu UE wobec Polski. Dała jednocześnie Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji ws. praworządności. Wiceszef KE Frans Timmermans mówił w środę, że niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości staje pod znakiem zapytania.

Gowin ocenił, że "jest życie po Brexicie". - Jestem przekonany, że między Unią Europejską, a Wielka Brytanią powstaną relacje bardzo szczególnego rodzaju, myślę, że ta współpraca leży w interesie Unii, Wielkiej Brytanii i na pewno w interesie Polski - podkreślił wicepremier. Jak dodał, należy pamiętać o tym, że "Wielka Brytania wychodzi z Unii, ale pozostaje w Europie i trzeba przemyśleć wzajemne relacje, aby nie krzywdzić rzeszy Polaków mieszkających na Wyspach".

Oceniając decyzję KE wobec Polski, Gowin zwrócił uwagę na "pewną nieskromną hipokryzję KE". - Jeśli mówi się o braku praworządności w Polsce, to proszę porównać sceny z demonstracji antyrządowych w Polsce i zachowanie polskiej policji, z tym, co się działo w Katalonii; brutalność policji hiszpańskiej, jak na standardy europejskie była bezprecedensowa - ocenił. Jego zdaniem, Komisja Europejska w tym wypadku "schowała głowę w piasek". Gowin przekonywał, że "nie dojdzie do sankcji" wobec Polski.

Wicepremier zapewnił też, że Polska konsekwentnie będzie realizować reformę wymiaru sprawiedliwości. - Premier Morawiecki będzie konsekwentnie tłumaczył w dialogu z KE racje, dla których reformujemy wymiar sprawiedliwości, a po drugie będziemy się powoływali na Traktat Lizboński - mówił Gowin. Jego zdaniem, "decyzja KE wyraźnie wykracza poza literę Traktatu i jego ducha".

Gowin podkreślił też, że "obecny rząd bardzo twardo zabiega o równe traktowanie" wewnątrz Unii. - Na pewno przyszłość Polski jest w Unii, ale my byśmy chcieli zerwać z tą sytuacją, że są równi i równiejsi, że Francuzi, Włosi, Niemcy mają większe prawa niż Polacy, lub Litwini - mówił wicepremier.

PAP
Fot: PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 2. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

 3. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 4. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 5. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 6. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook