Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański o utajnieniu opinii ws. praworządności

23.06.2016

To Komisja Europejska zdecydowała o utajnieniu opinii ws. praworządności w Polsce, nie było to związane z żadnym wnioskiem ze strony polskiej - powiedział w czwartek na posiedzeniu komisji sejmowej ds. UE wiceszef MSZ Konrad Szymański.

W ocenie Szymańskiego powodem, dla którego Komisja Europejska zdecydowała się na utajnienie treści swojej opinii, była obawa o to, że "w wirze dość intensywnych i uogólnionych, dość chaotycznych emocji politycznych jej autorytet mógłby być wciągnięty zbyt głęboko w spór polityczny w Polsce".

Wiceminister podkreślił, że zgadza się z tym stanowiskiem. "Nie powinniśmy wciągać KE zbyt daleko w spór polityczny w Polsce, ponieważ może to mieć nieproporcjonalne skutki uboczne" - powiedział na posiedzeniu komisji Szymański. Jak dodał, skutki tego mogłyby być "opłakane dla wszystkich".

"Nie było to związane z żadnym wnioskiem ze strony polskiej" - dodał, odnosząc się w ten sposób do pytań posłów PO o to, dlaczego opinia Komisji Europejskiej została utajniona i czy polski rząd o to zabiegał. Sejmowa komisja ds. UE zajęła się kwestią opinii KE na wniosek Platformy Obywatelskiej. Czwartkowe posiedzenie było kontynuacją posiedzenia z 10 czerwca.

Poseł PO Cezary Tomczyk jako przedstawiciel wnioskodawców ocenił na wstępie, że "nic lepiej nie ilustruje kłopotów z parlamentarną demokracją, jakie ma dzisiejsza partia rządząca, jak sprzeczność kryjąca się w fakcie, że wniosek, w którym PO pyta o działania rządu, jakie zamierza podjąć przed 23 maja", rozpatrywany jest dopiero miesiąc później.

Jego zdaniem to partia rządząca doprowadziła do opóźnienia posiedzenia komisji w tej sprawie. Przewodnicząca komisji Izabela Kloc (PiS) podkreślała, że komisja została zwołana w terminie przewidzianym regulaminem Sejmu.

Do 23 maja Komisja miała wydać opinię ws. sytuacji w Polsce i kryzysu wokół TK w przypadku, gdyby polskie władze nie podjęły do tego czasu działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących TK. Opinia została przyjęta 1 czerwca. Dokument podsumowuje prowadzony od stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

Posłowie Platformy w swoim wniosku z maja pytali, co rząd zamierza zrobić, by zapobiec przyjęciu przez wiceszefa KE Fransa Timmermansa "niekorzystnej opinii dotyczącej praworządności w Polsce".

Tomczyk ocenił, że niekorzystna dla Polski opinia została przyjęta wskutek "ignorancji i arogancji" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który "nie pozwolił na ustępstwa". Jak dowodził poseł PO, ustępstwa te nie byłyby jednak ustępstwami wobec UE, lecz wobec "polskiej demokracji i Polaków miłujących wolność". "To nie jest tak, że Europa próbuje nam coś narzucić. Niestety, Europa musi bronić dziś interesów Polaków przed ich własnym rządem" - podkreślił.

W odpowiedzi Szymański zaznaczył, że rząd nie odgrywa aktywnej roli w procesie wychodzenia z kryzysu wokół TK, gdyż odpowiada za to parlament, w którym spór się rozpoczął i w którym obecnie trwają prace nad rozwiązaniem. "Rada Ministrów jest adresatem różnego typu pytań czy też wątpliwości Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o stan tej sprawy i o sposób wychodzenia z tego kryzysu" - powiedział Szymański.

Podkreślał, że nikt nie zwolni polskiego parlamentu ze znalezienia rozwiązania tej kwestii, ani rząd, ani Komisja Europejska, "nawet gdyby taka intencja po stronie Komisji istniała". "Mam wrażenie, że w tej sprawie rozumiemy się z Komisją Europejską znacznie lepiej niż z posłami opozycji" - zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Posłowie PO zwracali uwagę, że rząd jest częścią tego sporu, ponieważ to on odmawia publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Poseł Platformy Marcin Święcicki podkreślał, że w opinii Komisji Weneckiej, na której opierała się również Komisja Europejska, zostało wskazane, że do rozwiązania konfliktu wokół TK niezbędne jest opublikowanie orzeczeń TK. Rząd będzie publikował tylko te dokumenty, które spełniają przesłanki formalne, by zostać uznane za wyroki TK - odpowiadał Szymański.

Poseł PiS Jan Mosiński apelował do opozycji o cierpliwość, bo - jak mówił - w Sejmie trwają obecnie prace nad ustawą ws. TK. Jacek Kurzępa (PiS) mówił, że "kondycja refleksji politycznej liderów UE jest wątpliwa", ponieważ błąkają się oni "po obrzeżach rzeczy ważnych i realnych, jakim jest kryzys uchodźczy czy głosowanie w Wielkiej Brytanii", a nadmiernie skupiają się na "wrzutkach czynionych przez wątpliwych co do wiarygodności suflerów".

 

wkt/PAP

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook