Jedynie prawda jest ciekawa

Szymański o utajnieniu opinii ws. praworządności

23.06.2016

To Komisja Europejska zdecydowała o utajnieniu opinii ws. praworządności w Polsce, nie było to związane z żadnym wnioskiem ze strony polskiej - powiedział w czwartek na posiedzeniu komisji sejmowej ds. UE wiceszef MSZ Konrad Szymański.

W ocenie Szymańskiego powodem, dla którego Komisja Europejska zdecydowała się na utajnienie treści swojej opinii, była obawa o to, że "w wirze dość intensywnych i uogólnionych, dość chaotycznych emocji politycznych jej autorytet mógłby być wciągnięty zbyt głęboko w spór polityczny w Polsce".

Wiceminister podkreślił, że zgadza się z tym stanowiskiem. "Nie powinniśmy wciągać KE zbyt daleko w spór polityczny w Polsce, ponieważ może to mieć nieproporcjonalne skutki uboczne" - powiedział na posiedzeniu komisji Szymański. Jak dodał, skutki tego mogłyby być "opłakane dla wszystkich".

"Nie było to związane z żadnym wnioskiem ze strony polskiej" - dodał, odnosząc się w ten sposób do pytań posłów PO o to, dlaczego opinia Komisji Europejskiej została utajniona i czy polski rząd o to zabiegał. Sejmowa komisja ds. UE zajęła się kwestią opinii KE na wniosek Platformy Obywatelskiej. Czwartkowe posiedzenie było kontynuacją posiedzenia z 10 czerwca.

Poseł PO Cezary Tomczyk jako przedstawiciel wnioskodawców ocenił na wstępie, że "nic lepiej nie ilustruje kłopotów z parlamentarną demokracją, jakie ma dzisiejsza partia rządząca, jak sprzeczność kryjąca się w fakcie, że wniosek, w którym PO pyta o działania rządu, jakie zamierza podjąć przed 23 maja", rozpatrywany jest dopiero miesiąc później.

Jego zdaniem to partia rządząca doprowadziła do opóźnienia posiedzenia komisji w tej sprawie. Przewodnicząca komisji Izabela Kloc (PiS) podkreślała, że komisja została zwołana w terminie przewidzianym regulaminem Sejmu.

Do 23 maja Komisja miała wydać opinię ws. sytuacji w Polsce i kryzysu wokół TK w przypadku, gdyby polskie władze nie podjęły do tego czasu działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących TK. Opinia została przyjęta 1 czerwca. Dokument podsumowuje prowadzony od stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

Posłowie Platformy w swoim wniosku z maja pytali, co rząd zamierza zrobić, by zapobiec przyjęciu przez wiceszefa KE Fransa Timmermansa "niekorzystnej opinii dotyczącej praworządności w Polsce".

Tomczyk ocenił, że niekorzystna dla Polski opinia została przyjęta wskutek "ignorancji i arogancji" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który "nie pozwolił na ustępstwa". Jak dowodził poseł PO, ustępstwa te nie byłyby jednak ustępstwami wobec UE, lecz wobec "polskiej demokracji i Polaków miłujących wolność". "To nie jest tak, że Europa próbuje nam coś narzucić. Niestety, Europa musi bronić dziś interesów Polaków przed ich własnym rządem" - podkreślił.

W odpowiedzi Szymański zaznaczył, że rząd nie odgrywa aktywnej roli w procesie wychodzenia z kryzysu wokół TK, gdyż odpowiada za to parlament, w którym spór się rozpoczął i w którym obecnie trwają prace nad rozwiązaniem. "Rada Ministrów jest adresatem różnego typu pytań czy też wątpliwości Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o stan tej sprawy i o sposób wychodzenia z tego kryzysu" - powiedział Szymański.

Podkreślał, że nikt nie zwolni polskiego parlamentu ze znalezienia rozwiązania tej kwestii, ani rząd, ani Komisja Europejska, "nawet gdyby taka intencja po stronie Komisji istniała". "Mam wrażenie, że w tej sprawie rozumiemy się z Komisją Europejską znacznie lepiej niż z posłami opozycji" - zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Posłowie PO zwracali uwagę, że rząd jest częścią tego sporu, ponieważ to on odmawia publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Poseł Platformy Marcin Święcicki podkreślał, że w opinii Komisji Weneckiej, na której opierała się również Komisja Europejska, zostało wskazane, że do rozwiązania konfliktu wokół TK niezbędne jest opublikowanie orzeczeń TK. Rząd będzie publikował tylko te dokumenty, które spełniają przesłanki formalne, by zostać uznane za wyroki TK - odpowiadał Szymański.

Poseł PiS Jan Mosiński apelował do opozycji o cierpliwość, bo - jak mówił - w Sejmie trwają obecnie prace nad ustawą ws. TK. Jacek Kurzępa (PiS) mówił, że "kondycja refleksji politycznej liderów UE jest wątpliwa", ponieważ błąkają się oni "po obrzeżach rzeczy ważnych i realnych, jakim jest kryzys uchodźczy czy głosowanie w Wielkiej Brytanii", a nadmiernie skupiają się na "wrzutkach czynionych przez wątpliwych co do wiarygodności suflerów".

 

wkt/PAP

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

 2. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 3. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 4. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 5. Pieczynski 18.01.2018

  Mówił że "oberwał za poglądy", tymczasem napastnik był chory psychicznie. Nowe fakty w sprawie pobicia Pieczyńskiego

  Aktor zdążył już oskarżyć o atak polską nietolerancyjność. - Z naszych ustaleń wynika, że choroba agresywnego mężczyzny objawia się w panicznym strachu przed osobami w czerwonych kurtkach - ujawnił portal wpolityce.pl

 6. IIWSwiki 18.01.2018

  "Nie ma żadnej zmiany stanowiska w sprawie reparacji"

  Nie ma żadnej zmiany stanowiska polskiego rządu ws. reparacji, dotychczas to nie rząd zajmował się tą sprawą, prace prowadził zespół parlamentarny a miały one na celu ocenę stanu prawnego - stwierdził w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. MariaKiszczakYT 18.01.2018

  Kiszczak wyznaje: ujawniłam teczki Wałęsy bo bałam się o życie

  - Na co miałam czekać? Bałam się o swoje życie, że stanie się ze mną to co z małżeństwem Jaroszewiczów - przekonuje Maria Kiszczak w reakcji na oskarżenia Lecha Wałęsy, że zaniesienie teczek do IPN było "prowokacją"

 8. CzarneckiThunwiki 18.01.2018

  Czarnecki: nie nazwałem Róży Thun szmalcownikiem

  Nie nazwałem europosłanki PO Róży Thun "szmalcownikiem"; nie mogę przepraszać za słowa, których nie wypowiedziałem, porównałem negatywne postawy w polskiej historii - powiedział w czwartek w Polsat News wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS)

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook