Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szykuje się kolejna grabież Lasów Państwowych

27.09.2014

PO i PSL chcą zrezygnować z ulgi w podatku leśnym. Lasy Państwowe zapłacą za to 50 mln zł – podaje „Nasz Dziennik”. Według gazety to już kolejny pomysł na to jak sięgnąć do pieniędzy lasów.

„Po zmianie ustawy o lasach, nakładającej na Lasy Państwowe obowiązek wpłacenia do państwowej kasy po 800 mln zł w tym i przyszłym roku oraz wprowadzającej 2-procentowy podatek od sprzedaży drewna od roku 2016, rząd chce po raz kolejny sięgnąć do pieniędzy lasów” - pisze „Nasz Dziennik”.  

Jak zauważył poseł Dariusz Bąk (PiS), są plany, by zrezygnować z ulgi w podatku leśnym, jaka przysługuje za prowadzenie tzw. lasów ochronnych. Są to enklawy np. otaczające miasta, ujęcia wody, obszary chronione, w których nie prowadzi się normalnej gospodarki leśnej.

„Rezygnacja z ulgi oznacza wzrost podatku leśnego dla wszystkich właścicieli lasów ochronnych, ale obciążenia tylko Lasów Państwowych z tego tytułu to kwota ponad 50 mln złotych” - mówi Bąk. I dodaje: „Wygląda na to, że rząd PO-PSL całkowicie doprowadzi Lasy Państwowe do destabilizacji finansowej. Jak będzie destabilizacja finansowa, kiedy lasy będą niewydolne, nastąpi ich prywatyzacja”.

Z tą oceną nie zgadza się Maciej Grabowski, minister środowiska, który na forum sejmowej Komisji Skarbu Państwa oznajmił, że będzie to racjonalne działanie. Zdaniem Grabowskiego, gminy, w których są lasy ochronne, mają „ograniczone możliwości rozwojowe”, a podatek leśny zasila gminy, zatem rezygnacja z ulgi będzie oznaczać większe wpływy.

Także Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, w planowanym rozwiązaniu nie widzi zagrożeń. Jak zaznaczył, w lasach ochronnych rzeczywiście prowadzona jest inna gospodarka, ale nie oznacza to całkowitej rezygnacji z dochodów. Jak dodał, jeżeli taka będzie wola parlamentu, Lasy będą płacić.

Według niego Lasy Państwowe zwiększą pozyskanie drewna oraz będą szukały sposobów na mniejsze uzależnienie od wahań cen drewna. To m.in. dochody z łowiectwa, czynszów czy dzierżawy. „Wzorem ubiegłych lat, także w roku 2015 sukcesywnie zwiększana będzie ilość pozyskiwanego przez Lasy drewna” - zapowiada Zaleski.

Jak zaznaczył Grabowski, będzie to ok. 38 mln m sześc. w stosunku do pozyskiwanych aktualnie ok. 36 mln m sześciennych. Z tej działalności Lasy czerpią 90 proc. swoich dochodów. Zwiększenie pozyskania drewna nie zakłóci gospodarki leśnej, bo obecnie wyrąbywane jest ok. 60 proc. rocznego przyrostu drewna. Grabowski wskazał, że przychody LP wynoszą ponad 7 mld zł, a w tym roku przedsiębiorstwo na sprzedaży drewna zarobi 6,6 mld złotych.

Ryb, ND

Fot. [szczecin.lasy.gov.pl]


Słowa kluczowe:

PO-PSL

,

Lasy Państwowe

,

ulgi podatkowe

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 8. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook