Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło spotkała się z premierem Finlandii

12.01.2017

Szefowie rządów dyskutowali m.in. o problemie bezpieczeństwa międzynarodowego.

W 2017 roku będziemy musieli wielokrotnie podejmować temat bezpieczeństwa oraz wielkich i ważnych wyzwań dotyczących jego wzmocnienia - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło, podsumowując rozmowy ze swoim fińskim odpowiednikiem Juhą Sipilą.

Na zorganizowanej w Warszawie wspólnej konferencji prasowej premierów, Szydło podkreślała wagę wzajemnych stosunków obu krajów i zbieżność poglądów między nimi - m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa. Zapowiedziała też, że Polska zaangażuje się w tworzenie w Finlandii, powstającego w ramach współpracy z NATO, europejskiego centrum zajmującego się zwalczaniem zagrożeń hybrydowych.

Jak zaznaczyła szefowa polskiego rządu, temat bezpieczeństwa "będzie zapewne absorbował państwa europejskie i przywódców europejskich w najbliższym, nadchodzącym roku". "Będziemy zapewne wielokrotnie musieli mierzyć się z wielkimi i ważnymi wyzwaniami dotyczącymi wzmocnienia bezpieczeństwa Europy, wzmocnienia bezpieczeństwa naszego regionu, naszych państw i wreszcie (prowadzić) dyskusje na temat światowego pokoju" - mówiła.

„Pragnę wyrazić podziękowanie za podjęcie przez Finlandię inicjatywy utworzenia unijnego centrum doskonalenia w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych. Polska będzie aktywnie włączała się w realizację tego przedsięwzięcia i będziemy tutaj współpracować” - zapowiedziała Szydło.

Wśród tematów czwartkowych rozmów - jak mówili na konferencji prasowej Szydło i Sipila'e – znalazły się również m.in. sprawy Unii Europejskiej i jej przyszłości w kontekście Brexitu.

Premier Szydło podkreślała, że Polsce zależy szczególnie na zapewnieniu dobrej współpracy z Wielką Brytanią, opartej na zasadach wzajemności oraz na rozwiązywaniu trawiącego Unię kryzysu migracyjnego poza jej granicami - poprzez m.in. wzmacnianie pomocy humanitarnej, a nie przymusową relokację uchodźców.

Z kolei Sipila'e wskazywał, iż Polskę i Finlandię łączy przywiązanie do wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony w UE oraz przekonanie o konieczności jej rozwijania, zwłaszcza w obszarze zagrożeń hybrydowych. Wyraził zadowolenie z deklaracji polskiej premier, dotyczącej polskiego zaangażowania w tworzenie w Finlandii europejskiego centrum zajmującego się ich zwalczaniem.

Według Szydło premierzy rozmawiali również o wzajemnych stosunkach gospodarczych. Jak zapowiedziała, premier Sipila'e w ramach czwartkowej wizyty weźmie jeszcze udział m.in. w okrągłym stole innowacyjności z udziałem wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli polskich i fińskich przedsiębiorstw. Szef fińskiego rządu ma też rozmawiać z Morawieckim m.in. o współpracy gospodarczej w dziedzinie energetyki.

Szefowa rządu zaznaczyła, że innowacyjność jest dla Polski niezwykle ważna. "W realizowanym przez nas Planie Odpowiedzialnego Rozwoju stawiamy na innowacyjność; chcemy, żeby innowacyjność była tym wyznacznikiem przyszłych kierunków rozwoju gospodarczego Polski, ale żeby stała się również takim symbolem polskiej gospodarki w najbliższym czasie" - mówiła.

Z kolei wieczorem, o godzinie 19 premierzy Sipila'e i Szydło wezmą udział w otwarciu wystawy "Echa-100 lat fińskiej architektury i wzornictwa" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Premier pytana dlaczego Polska nie jest w stanie porozumieć się z Komisją Europejską w sprawie sporu dotyczącego m.in. Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedziała, że problem leży po stronie Komisji Europejskiej.

"Ja też nie potrafię zrozumieć, dlaczego Komisja Europejska nie jest w stanie przyjąć argumentów Polski i już odejść od tych ciągłych zapytań, które ma w sprawach wewnętrznych, bo trzeba zaznaczyć bardzo wyraźnie, że są to kwestie wewnętrzne" - powiedziała Szydło.

Szefowa rządu dodała, że "Polska jest bardzo otwarta". "Jesteśmy nastawieni na dialog z Komisją Europejską" - zapewniła.

Premier poinformowała również, że wszystkie odpowiedzi na pytania, które zostały do polskiego rządu wystosowane, przekazano KE.

"Trybunał Konstytucyjny w Polsce funkcjonuje doskonale, został już zakończony proces legislacyjny wprowadzający zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, zostały uwzględnione w ramach tego procesu również zalecenia i opinie, które instytucje europejskie nam przekazywały" - mówiła premier.

Dodała, że została wybrana nowa prezes TK i nie ma powodu do tego, aby w tej chwili interesować się funkcjonowaniem TK. "Mam wrażenie, że Komisja Europejska niezbyt wnikliwie śledzi na bieżąco sytuację w Polsce, tylko opiera swoje stanowiska na informacjach, które ma niepełne lub sprzed kilku miesięcy" - stwierdził szefowa rządu.

Szydło podkreśliła, że w innych sprawach w Polsce nie dzieje się nic, co wykraczałoby poza prawo

UE.

"Oczywiście mamy problem z opozycją, z klubami opozycyjnymi, z partiami opozycyjnymi, które niestety próbują wewnętrzne konflikty, wewnętrzne spory polityczne przekładać na arenę międzynarodową, ale to jest nasz wewnętrzny problem Polski i na pewno sobie z nim również świetnie poradzimy" - podsumowała.

Premier Finlandii Juha Sipili w swoim oświadczeniu po spotkaniu z premier Beatą Szydło w czwartek wyraził nadzieję, że Polska i KE osiągną porozumienie w ramach wszczętej przez KE procedury ochrony praworządności.

Od stycznia ub. roku Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu wydała opinię krytyczną wobec polskich władz, a pod koniec lipca opublikowała rekomendacje, zalecając rządowi m.in. opublikowanie wszystkich wyroków TK i zastosowanie się do nich.

Polski rząd odpowiedział 27 października ub. roku na te zalecenia, oświadczając, że są one niezasadne i nie widzi prawnych możliwości ich wdrożenia. 21 grudnia ub. roku KE wydała dodatkowe rekomendacje i oczekuje od polskich władz odpowiedzi w ciągu dwóch miesięcy.

Rekomendacje KE były drugim etapem procedury praworządności. W trzecim etapie możliwe jest uruchomienie artykułu 7. traktatu UE, który umożliwia nałożenie sankcji na kraj UE za łamanie zasad rządów prawa, w tym zawieszenie prawa głosu takiego kraju.

Mly/PAP

fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook