Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: "ŚDM to będzie piękny i bezpieczny czas"

25.07.2016

Mam nadzieję, że w trudnym czasie, kiedy jest tyle wydarzeń, które nas martwią, wsłuchamy się w słowa Jana Pawła II "Nie lękajcie się", którymi papież dodał kiedyś otuchy polskiemu narodowi - mówiła premier Beaty Szydło podczas otwarcia Parku Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Premier Szydło wzięła w poniedziałek udział w otwarciu Parku Miłosierdzia w Sanktuarium Świętego Jana Pawła. Jak podkreśliła, uroczystość, która odbywa się w przeddzień Światowych Dni Młodzieży ma znaczenie symboliczne - "Jadąc do Łagiewnik po drodze spotykałam roześmiane grupy pielgrzymów - pielgrzymi są już w Polsce: cieszą się, bawią, spotykają, modlą" - mówiła. "Cieszymy się, że jesteście, zapraszamy, przyjeżdżajcie czekamy na was. Światowe Dni Młodzieży to będzie piękny i bezpieczny czas. Wierzę w to głęboko, że da nam wielką naukę, która +odmieni oblicze tej ziemi+" - mówiła premier do pielgrzymów. 

Szefowa rządu przypomniała wezwanie Jana Pawła II: "Nie lękajcie się". Mam nadzieję, że w dzisiejszym bardzo trudnym czasie, kiedy jest tyle różnego rodzaju niebezpieczeństw, wydarzeń, które nas martwią, wsłuchamy się w te słowa, którymi papież dodał kiedyś otuchy polskiemu narodowi - mówiła. "Mam nadzieję, że wsłuchamy się w głos ojca świętego Franciszka i wsłuchamy się w głos Jana Pawła II, który cały czas jest z nami; patronuje nam i jego nauka, jego myśli; to jest ta ogromna wartość, ogromne bogactwo, które dla nas, dla polskiego narodu i dla wszystkich wierzących na świecie, dla naszych gości w Polsce są niezwykle istotne" - powiedziała premier. 

Zwracając się do wolontariuszy, którzy pomagali w sadzeniu drzew w Parku Miłosierdzia, Szydło podkreśliła, że to jest ich święto i czas. "Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla Was. Chcemy razem z Wami spotykać się, rozmawiać, bawić się i uczyć się tego, o czym mówił Jan Paweł II, tego, o czym mówi ojciec święty Franciszek - żebyśmy byli razem, żebyśmy byli jedno i żebyśmy potrafili w tym trudnym świecie odnajdować przede wszystkim dobro" - zaznaczyła. Według niej stworzenie parku w Centrum Jana Pawła II ma znaczenie symboliczne - tu widoczna jest troska o to, żeby "nauczanie papieża Polaka, wielkiego świętego, cały czas płynęło do ludzi, płynęło w świat". "Wszyscy jesteśmy z pokolenia JP2, Jan Paweł II wywarł na nas ogromne wrażenie. Chcemy mieć cały czas w sercu słowa Jana Pawła II +nie lękajcie się+ - nie lękamy się, chcemy pokonywać trudności, chcemy iść do przodu, chcemy być razem, uczyć się wzajemnie miłości i pomagać sobie w trudnych czasach" - zaznaczyła Szydło. 

Uczestniczący w uroczystości sadzenia drzewek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaproponował, aby patronem parku został papież Franciszek. "Słyszałem, że nazywacie to miejsce Parkiem Miłosierdzia. A ja jeszcze dodam Park Miłosierdzia papieża Franciszka" - podkreślił kard. Dziwisz, nawiązując do faktu, że sanktuaria w krakowskich Łagiewnikach odwiedzi papież podczas pielgrzymki do Polski. "Papież Franciszek upomniał się o szacunek do natury, więc tutaj realizujemy tę myśl i to nauczanie ojca świętego i pragniemy szanować naturę, a jednocześnie tworzyć te piękne parki, lasy dla naszego dobra i przyszłości" - powiedział kardynał. Nawiązał równocześnie do encykliki Franciszka "Laudato si". Dodał, że park cisów, który powstanie "będzie przypominał Jana Pawła II i historię tego miejsca". "Nasiona poświęcił Benedykt XVI. Dlatego łączy nas ta pamięć papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI" - zaznaczył. "Nawiązując do słów: +Nie lękajcie się+, chcę powiedzieć, że młodzież się nie lęka. Lękają się ci, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo, ale widzę, i premier to potwierdziła, że ci, którzy są odpowiedzialni nie lękają się, ponieważ to bezpieczeństwo jest zapewnione ze strony ludzi, a jeszcze dodam, że zapewnione ze strony opatrzności bożej i Jana Pawła II. Jeśli on chciał Światowych Dni Młodzieży i je rozpoczął, to niech czuwa. Jestem przekonany, że on czuwa" - powiedział kard. Dziwisz. 

Pierwsze drzewka w Parku Miłosierdzia, który powstanie przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie - kilkadziesiąt cisów - zostało posadzonych przez wolontariuszy ŚDM z całego świata. Towarzyszyli im m.in. premier Szydło, kard. Dziwisz, minister środowiska Jan Szyszko wraz ze swoim odpowiednikiem z Włoch. Z inicjatywą założenia Parku Miłosierdzia na pamiątkę Światowych Dni Młodzieży 2016 i spotkania młodych z papieżem Franciszkiem wystąpili leśnicy. Pierwsze drzewka to sadzonki wiecznie zielonego drzewa, jakim jest cis pospolity. Sadzonki te wyrosły z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI. Wyhodowali je leśnicy z Nadleśnictwa Syców na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Nasiona pochodziły z blisko 800-letniego, najstarszego owocującego cisa w Polsce, rosnącego na terenie opactwa cystersów w Henrykowie koło Ząbkowic. Leśnicy zebrali nasiona z tego cisa i w 2012 roku, podczas ogólnopolskiej pielgrzymki leśników, zawieźli je do Watykanu, gdzie podczas audiencji generalnej papież Benedykt XVI je poświęcił. Jak podkreślają przedstawiciele Lasów Państwowych, wybór drzewa, z którego leśnicy zebrali nasiona, nie był przypadkowy. 

W 2000 roku Polskę odwiedził ówczesny kardynał Joseph Ratzinger. W ramach tej wizyty przebywał w henrykowskim opactwie cystersów, gdzie oglądał sędziwe cisy. W trakcie uroczystości w Parku Miłosierdzia odsłonięto i poświęcono także pamiątkowy kamień z okolicznościową tablicą. Dwutonowy głaz w kształcie łzy, wydobyto ze stoków góry Wdżar w Kluszkowcach, położonej w paśmie przejściowym między Pieninami a Gorcami w Małopolsce. Głaz został zwieńczony miniaturą krzyża z Giewontu.

kk/PAP

[fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook