Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: przystępujemy do etapu odbudowy budynków

01.09.2017

Przystępujemy w tej chwili do tego, aby jak najszybciej były odbudowane budynki, przede wszystkim mieszkalne; zbliża się jesień, potem zima, chcemy, aby jak najwięcej rodzin mogło wrócić do swoich domów - powiedziała w piątek w Gdańsku premier Beata Szydło.

W piątek premier wzięła udział w odprawie w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Spotkała się z funkcjonariuszami PSP, strażakami ochotnikami oraz policjantami biorącymi udział w akcjach ratowniczych oraz usuwaniu skutków nawałnic. W spotkaniu uczestniczyli też minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz wojewodowie pomorski, kujawsko-pomorski i wielkopolski.

Ponad 60 funkcjonariuszom PSP i policji, strażakom ochotnikom i osobom prywatnym uczestniczącym w akcji pomocy na terenach, które ucierpiały podczas nawałnicy, wręczone zostały nagrody finansowe, wyróżnienia i dyplomy. Ochotnicze Straże Pożarne z kilkunastu miejscowości otrzymały też promesy na odkupienie sprzętu zużytego podczas akcji.

Powołując się na dane przedstawione przez wojewodów, premier poinformowała o szacunkowych stratach w budynkach, "przede wszystkim gospodarczych i mieszkalnych", poniesionych w poszczególnych województwach. - To jest ok. 200 mln zł w województwie kujawsko-pomorskim, 27 mln w województwie pomorskim i 38 mln w województwie wielkopolskim - wymieniła.

Szydło podkreśliła, że "są to już wyszacowane kwoty, które będą wypłacane tym, którzy utracili swój dobytek, utracili mienie, mają uszkodzone budynki"- Przystępujemy w tej chwili do tego, aby jak najszybciej były odbudowane budynki, przede wszystkim mieszkalne. (...) To jest ten moment, gdy musimy się spieszyć; zbliża się jesień, potem zima, chcemy, aby jak najwięcej rodzin mogło z powrotem wrócić do swoich budynków - podkreśliła premier.

Podczas konferencji prasowej premier zadeklarowała, że rząd jest przygotowany na wypłatę środków finansowych, "tylko wnioski muszą być złożone przez samorządy".- Jest potrzebna współpraca i szybka synchronizacja pomiędzy samorządami i wojewodami - zaznaczyła. Powiedziała, że podczas spotkania ustalono, że "wojewodowie wypracują sposób bezpośredniego dotarcia do każdej poszkodowanej rodziny". Zadeklarowała, że "każda poszkodowana rodzina otrzyma do siebie do domu informację, jaka pomoc jej przysługuje i gdzie po nią ma się zgłosić".

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich poinformował media, że "te wypłaty realizowane są cały czas; w tej chwili każde zamówienie gminy jest realizowane na bieżąco, codziennie przekazujemy pieniądze". - Już zaczęliśmy wypłacać po 20 tys. zł na remonty, w zasadzie wszystkie kwoty do 6 tys. zł zostały wypłacone -dodał. - Początek września jest całkowicie realny do tego, aby zacząć wypłacać te kwoty do 100 i 200 tys. zł i powinniśmy szybko z tym poradzić - powiedział.

Szydło powiedziała dziennikarzom, że prywatni właściciele lasów, które zostały zniszczone podczas nawałnicy, także otrzymają pomoc. - Lasy Państwowe będą udzielały tej pomocy (...) i to już się dzieje, zostały uruchomione procedury - dodała. Powiedziała, że też w Ministerstwie Rolnictwa przygotowywana jest procedura, zgodnie z którą ramach usuwania skutków nawałnic lasy zostaną potraktowane podobnie jak uprawy rolne. Zapowiedziała, że "już wkrótce będziemy mogli powiedzieć, na jakich zasadach będzie można o tę pomoc się ubiegać".

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej poinformował, że wysokość strat poniesionych w wyniku sierpniowych nawałnic nie przekroczyła progów uprawniających do ubiegania się o środki z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej.

Zaznaczył, że "zasady ubiegania się o pomoc z Funduszu Solidarności UE są jasno sprecyzowane, są określone progi uprawniające do tej pomocy"- Mogę powiedzieć, że straty, które zostały wyszacowane na dziś, nie powodują przekroczenia tych progów. To jest dobra wiadomość - powiedział minister. Jednocześnie zaznaczył, że "każda tego rodzaju nawałnica jest dotkliwa".

Wyjaśnił, że np. w województwie pomorskim, aby można było aplikować o wsparcie, straty musiałyby wynosić więcej niż 1,5 proc. produktu krajowego brutto województwa, czyli kwoty 350 mln euro. - Tego progu straty odnotowane w województwie pomorskim z całą pewnością nie przekroczyły - powiedział Błaszczak.

Premier, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny PSP Leszek Suski podziękowali funkcjonariuszom biorącym udział w usuwaniu skutków nawałnic. - Po raz kolejny Polacy się na was nie zawiedli, po raz kolejny byliście pierwsi tam, gdzie pomoc była potrzebna - powiedziała Szydło. - To była wielka presja czasu; wielka presja, która była również wywoływana przez media, przez polityków, przez ludzi, co jest rzeczą naturalną, bo w takich sytuacjach szybkie działanie i oczekiwanie jest zawsze ogromne - dodała.

- Gdybyśmy chcieli wynagrodzić to, co zrobiliście, to nie ma, wydaje mi się, takiej ceny - oceniła. Funkcjonariuszy, którzy pomagali w zniszczonych miejscowościach nazwała "nosicielami otuchy i nadziei".

- Państwo udowodniliście, że jesteście wierni przysiędze, którą składaliście, przystępując do służby. Jesteście gotowi poświęcić własne zdrowie i życie, żeby ratować życie innych - powiedział Błaszczak do funkcjonariuszy.

W pierwszej połowie sierpnia przez Polskę przeszły nawałnice, w których wyniku zginęło sześć osób i powstały liczne zniszczenia.

PAP

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 6. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 7. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook