Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

22.01.2017

- Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

- Jeżeli po raz kolejny mamy usiąść do stołu, po czym politycy Platformy i Nowoczesnej pobiegną pod Sejm buntować ludzi, zaczną organizować kolejne awantury, to trudno będzie ten dialog osiągnąć – mówiła premier Beata Szydło w rozmowie z Polsat News i Radiem Zet.

- Jest zupełnie nowa forma zarządu na spółkami Skarbu Państwa. Poszczególne resorty przejęły spółki. Na poziomie KPRM powstaje departament, który będzie koordynował te prace i pełnił funkcje kontroli. CBA rozpoczęło pracę i analizę i poprosiło o dokumenty do sprawdzenia nt. spółek. Pierwsze analizy już się pojawiają – mówiła premier.

Po zakończeniu tego sprawdzania zostaną wyciągnięte wnioski i opinia publiczna zostanie poinformowana. Realizujemy konsekwentnie program. Bardzo dużo zostało zrobione w 2016 roku. Większość najważniejszych obietnic została spełniona lub jest w trakcie, m.in. 500+ czy Mieszkanie+ – stwierdziła.

Mówiła też o swoich kontaktach z Jarosławem Kaczyńskim. - Staram się być z panem prezesem w stałym kontakcie, bardzo często się spotykamy – powiedziała.

Szydło zapowiedziała, że w 2017 roku nie będzie podwyżki podatku VAT. - W 2017 na pewno nie. Wszystko będzie zależało do tego jaki będzie wynik na koniec roku – stwierdziła. - Nie ukrywam, że 2018 będzie niełatwy dla finansów publicznych. Wtedy będzie już obowiązywał obniżony wiek emerytalny – dodała.

Mówiła też o prognozach na 2017 rok. - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała. - Trzeba rozmawiać o zmianach w systemie podatkowym. Chciałabym uniknąć zbędnego szumu medialnego. Jeżeli wprowadzimy zmiany w systemie podatkowym, to będą one kompleksowe – mówiła.

Następnie skomentowała polityczną awanturę wywołaną przez opozycję. - Bardzo bym sobie życzyła, by opozycja rozpoczęła wreszcie normalną pracę w parlamencie. Spieramy się i to jest normalne, ale niech to będzie spór a nie awantura. Teraz jest to awantura, wywołana przez posłów PO i Nowoczesnej, która miała doprowadzić do destabilizacji państwa i przejęcia władzy. Chciałabym żeby emocje w Polsce opadły, żeby był dialog – powiedziała.

W tej chwili wszystko zależy od polityków opozycji. Składaliśmy wiele propozycji dialogu, rozmowy. Kuchciński i Kaczyński spotykali się z opozycją. Były składane propozycje rozwiązania tego pata politycznego i wszystko było odrzucane – dodała.

Premier zapewniała, że PiS jest gotowe do rozmów. - Jesteśmy do tych rozmów gotowi. Ale żeby usiąść do stołu i rozmawiać, muszą chcieć tego wszyscy – powiedziała.

- Jeżeli po raz kolejny mamy usiąść do stołu, po czym politycy Platformy i Nowoczesnej pobiegną pod Sejm buntować ludzi, zaczną organizować kolejne awantury, to trudno będzie ten dialog osiągnąć – dodała.

Beata Szydło razem z Jarosławem Kaczyńskim odwiedziła Wawel, gdzie ich delegacja została zaatakowana przez tzw. Obywateli RP. - Miałam okazję widzieć w tych dniach rożne manifestacje i akcje organizowane przez KOD, Nowoczesną i Platformę Obywatelską i nie były to akcje pokojowe. Byłam na Wawelu z premierem Kaczyńskim i nie są to osoby, które przychodzą z wyciągnięta ręką do dialogu. To są osoby, które chcą, żeby rząd został obalony. Do tego wypowiedzi pana prezydenta Kaczyńskiego, który nie potrafił ukryć radości z tego, że zaatakowana została pani poseł Pawłowicz – mówiła.

- Opozycja chce referendum ws. reformy edukacji. Premier uważa, że nie ma takiej możliwości. Ustawa o zmianie systemu oświaty została przyjęta i podpisana przez pana prezydenta i jest wdrażana. I nie wyobrażam sobie, żeby po roku funkcjonowania nowego systemu oświaty nagle go zmieniać – powiedziała.

Szydło odpowiadała również na pytania dotyczące spraw zagranicznych, w tym ewentualnej reelekcji Angeli Merkel. - To będzie decyzja obywateli niemieckich. W tej chwili wydaje się, że nie ma polityka w Niemczech, który potrafiłby prowadzić politykę stabilizującą ten kraj w perspektywie tego co dzieje się w Europie – przekonywała pani premier. - Rząd PiS chciałby, by sytuacja polityczna w Europie się ustabilizowała – dodała.

Zdaniem polskiej premier, Merkel ma za sobą poważne błędy. - Angela Merkel na pewno popełniła błąd jeśli chodzi o politykę migracyjną. I kryzys migracyjny w dużym stopnie wstrząsnął Unią Europejską – stwierdziła.

- Niemcy muszą rozumieć, że Polska jest partnerem, że jesteśmy ważnym państwem Unii Europejskiej. Jeżeli Niemcy chcą, by polityka europejska szła w innym kierunku, to muszą z nami współpracować – mówiła.

Premier RP odniosła się również do problemu przyszłości Donalda Tuska w Europie. - Za czasów Donalda Tuska doszło do Brexitu, a jest to rzecz niesłychana. W podręcznikach historii będzie to zawsze opisywane, że doszło do tego, gdy Donald Tusk był szefem Rady Europejskiej – powiedziała. - Życzyłabym sobie i Polsce, by Prawo i Sprawiedliwość rządziło drugą, a nawet trzecią kadencję – powiedziała na koniec.

[fot. PAP/Marcin Obara]

Radio Zet/wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook