Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

22.01.2017

- Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

- Jeżeli po raz kolejny mamy usiąść do stołu, po czym politycy Platformy i Nowoczesnej pobiegną pod Sejm buntować ludzi, zaczną organizować kolejne awantury, to trudno będzie ten dialog osiągnąć – mówiła premier Beata Szydło w rozmowie z Polsat News i Radiem Zet.

- Jest zupełnie nowa forma zarządu na spółkami Skarbu Państwa. Poszczególne resorty przejęły spółki. Na poziomie KPRM powstaje departament, który będzie koordynował te prace i pełnił funkcje kontroli. CBA rozpoczęło pracę i analizę i poprosiło o dokumenty do sprawdzenia nt. spółek. Pierwsze analizy już się pojawiają – mówiła premier.

Po zakończeniu tego sprawdzania zostaną wyciągnięte wnioski i opinia publiczna zostanie poinformowana. Realizujemy konsekwentnie program. Bardzo dużo zostało zrobione w 2016 roku. Większość najważniejszych obietnic została spełniona lub jest w trakcie, m.in. 500+ czy Mieszkanie+ – stwierdziła.

Mówiła też o swoich kontaktach z Jarosławem Kaczyńskim. - Staram się być z panem prezesem w stałym kontakcie, bardzo często się spotykamy – powiedziała.

Szydło zapowiedziała, że w 2017 roku nie będzie podwyżki podatku VAT. - W 2017 na pewno nie. Wszystko będzie zależało do tego jaki będzie wynik na koniec roku – stwierdziła. - Nie ukrywam, że 2018 będzie niełatwy dla finansów publicznych. Wtedy będzie już obowiązywał obniżony wiek emerytalny – dodała.

Mówiła też o prognozach na 2017 rok. - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała. - Trzeba rozmawiać o zmianach w systemie podatkowym. Chciałabym uniknąć zbędnego szumu medialnego. Jeżeli wprowadzimy zmiany w systemie podatkowym, to będą one kompleksowe – mówiła.

Następnie skomentowała polityczną awanturę wywołaną przez opozycję. - Bardzo bym sobie życzyła, by opozycja rozpoczęła wreszcie normalną pracę w parlamencie. Spieramy się i to jest normalne, ale niech to będzie spór a nie awantura. Teraz jest to awantura, wywołana przez posłów PO i Nowoczesnej, która miała doprowadzić do destabilizacji państwa i przejęcia władzy. Chciałabym żeby emocje w Polsce opadły, żeby był dialog – powiedziała.

W tej chwili wszystko zależy od polityków opozycji. Składaliśmy wiele propozycji dialogu, rozmowy. Kuchciński i Kaczyński spotykali się z opozycją. Były składane propozycje rozwiązania tego pata politycznego i wszystko było odrzucane – dodała.

Premier zapewniała, że PiS jest gotowe do rozmów. - Jesteśmy do tych rozmów gotowi. Ale żeby usiąść do stołu i rozmawiać, muszą chcieć tego wszyscy – powiedziała.

- Jeżeli po raz kolejny mamy usiąść do stołu, po czym politycy Platformy i Nowoczesnej pobiegną pod Sejm buntować ludzi, zaczną organizować kolejne awantury, to trudno będzie ten dialog osiągnąć – dodała.

Beata Szydło razem z Jarosławem Kaczyńskim odwiedziła Wawel, gdzie ich delegacja została zaatakowana przez tzw. Obywateli RP. - Miałam okazję widzieć w tych dniach rożne manifestacje i akcje organizowane przez KOD, Nowoczesną i Platformę Obywatelską i nie były to akcje pokojowe. Byłam na Wawelu z premierem Kaczyńskim i nie są to osoby, które przychodzą z wyciągnięta ręką do dialogu. To są osoby, które chcą, żeby rząd został obalony. Do tego wypowiedzi pana prezydenta Kaczyńskiego, który nie potrafił ukryć radości z tego, że zaatakowana została pani poseł Pawłowicz – mówiła.

- Opozycja chce referendum ws. reformy edukacji. Premier uważa, że nie ma takiej możliwości. Ustawa o zmianie systemu oświaty została przyjęta i podpisana przez pana prezydenta i jest wdrażana. I nie wyobrażam sobie, żeby po roku funkcjonowania nowego systemu oświaty nagle go zmieniać – powiedziała.

Szydło odpowiadała również na pytania dotyczące spraw zagranicznych, w tym ewentualnej reelekcji Angeli Merkel. - To będzie decyzja obywateli niemieckich. W tej chwili wydaje się, że nie ma polityka w Niemczech, który potrafiłby prowadzić politykę stabilizującą ten kraj w perspektywie tego co dzieje się w Europie – przekonywała pani premier. - Rząd PiS chciałby, by sytuacja polityczna w Europie się ustabilizowała – dodała.

Zdaniem polskiej premier, Merkel ma za sobą poważne błędy. - Angela Merkel na pewno popełniła błąd jeśli chodzi o politykę migracyjną. I kryzys migracyjny w dużym stopnie wstrząsnął Unią Europejską – stwierdziła.

- Niemcy muszą rozumieć, że Polska jest partnerem, że jesteśmy ważnym państwem Unii Europejskiej. Jeżeli Niemcy chcą, by polityka europejska szła w innym kierunku, to muszą z nami współpracować – mówiła.

Premier RP odniosła się również do problemu przyszłości Donalda Tuska w Europie. - Za czasów Donalda Tuska doszło do Brexitu, a jest to rzecz niesłychana. W podręcznikach historii będzie to zawsze opisywane, że doszło do tego, gdy Donald Tusk był szefem Rady Europejskiej – powiedziała. - Życzyłabym sobie i Polsce, by Prawo i Sprawiedliwość rządziło drugą, a nawet trzecią kadencję – powiedziała na koniec.

[fot. PAP/Marcin Obara]

Radio Zet/wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 2. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 3. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 4. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 5. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 6. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 7. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 8. 1270gawlowskiareszt 17.04.2018

  Wałęsa i grupa opozycjonistów z czasu PRL: wierzymy w niewinność Gawłowskiego

  Wierzymy w niewinność posła PO Stanisława Gawłowskiego - napisała we wtorek w oświadczeniu grupa b. opozycjonistów z czasu PRL, w tym Lech Wałęsa. Zdaniem autorów pisma, zgoda sejmowej większości PiS-u, na aresztowanie polityka Platformy ma służyć "wywołaniu strachu" i "sianiu terroru".

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook