Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Potrzebna jest reforma Unii Europejskiej

24.01.2017

Premier Szydło odpowiadała na pytania dziennikarzy podczas wspólnej konferencji z Witoldem Waszczykowskim.

„Naszą ambicją jest to, by przedstawić kompleksowy projekt zmiany Unii Europejskiej, takiej zmiany i reformy, która będzie gwarantowała, że Unia przetrwa i będzie się rozwijała uwzględniając interesy wszystkich państw” – mówiła premier Beata Szydło na konferencji prasowej w KPRM.

Witold Waszczykowski odniósł się do wczorajszej publikacji przez MSZ, z której wynika, że Polska za rządów Donalda Tuska wybrała wyraźnie prorosyjski kierunek.

„Nie odsłaniamy się. Na całym świecie istnieje polityka, iż po kilku latach – w zależności od regulowań – można odtajniać materiały. Oczywiście materiały tajne są odtajniane po dłuższym czasie, poufne po krótszym, a materiały, które tracą znaczenie, po 5-7 latach można odtajnić w takim terminie. Druga kwestia to waga tej notatki. Zapowiadałem, żę będę przekazywać informacje o tym, jak doszło do katastrofy smoleńskiej, jakie przyczyny mogły spowodować takie, a nie inne zachowanie dyplomacji polskiej w 2010 roku, albo i przed. Uważam, że ta notatka ma istotne znaczenie, bo pokazuje olbrzymią woltę tamtego rządu, odejście od tradycyjnej koncepcji Polskiej polityki zagranicznej, którą kiedyś określano w skrócie jako koncepcją Giedroycia, czyli utrzymania relacji z państwami jak Ukraina, Białoruś czy Litwa. Ta notatka pokazuje, że rząd dokonał zmiany znaczącej zmiany na prorosyjską [politykę], kosztem polityki wobec tych państw” – mówił na konferencji prasowej Witold Waszczykowski.

Do sprawy odniosła się też Beata Szydło.

„Mieliśmy nie tylko prawo, ale obowiązek pokazać te dokumenty. Chcę powiedzieć, że najgłośniej krzyczą i podnoszą larum ci politycy opozycji, którzy 12 miesięcy ostatniego roku poświęcili w dużym stopniu na to, aby jeździć za granicę, przede wszystkim do Brukseli i tam organizować za granicą akcje przeciwko polskiemu państwu. Wtedy jakoś interes polskiego państwa rozumieli inaczej. Warto, by ci politycy, którzy dzisiaj mówią takie słowa, zastanowili się nad tym, jak postępują i w jaki sposób powinni podchodzić do realizacji interesu państwa” – powiedziała.

Szydło komentowała też sprawę przetargu na działkę w Łodzi. Ziemię zakupić mieli Chińczycy, a Łódź stać się ważnym fragmentem tzw. nowego jedwabnego szlaku.

„Ten przetarg został odwołany ze względu na to, że podmioty, które ubiegały się o działkę nie spełniały wymogów” – powiedziała premier Szydło.

Twierdzi jednak, że to nie koniec współpracy z chińskimi partnerami.

„On pewnie będzie podjęty jeszcze raz. Nie wycofujemy się z tej decyzji” – powiedziała.

Szydło zapowiedziała też budowę kolejnego dużego lotniska w Polsce, a udział w tej budowę mogą wziąć właśnie Chińczycy. Z Chińczykami rząd Polski ma realizować też inne projekty.

„Są to i projekty transportowe, kolejowe. Być może w tym roku dojdzie do wizyty, która w Chinach miałaby już skonkretyzować te plany gospodarcze, które zostały określone w ramach strategii umów wstępnych konferencji, które odbyły się w czasie wizyty prezydenta Chin w Polsce w ubiegłym roku. W tej chwili w naszych ministerstwach trwa przygotowywanie konkretnych projektów razem z naszymi partnerami chińskimi. Będziemy dalej przygotowywać projekty, które będą mógłby być w Polsce zrealizowane” – zapowiedziała.

Szydło odpowiedziała też na pytanie dotyczące reformy Unii Europejskiej.

„Dążymy do tego, by dyskusja o reformie Unii została w Unii podjęta. Mamy tu sukces. Jak przypomnę sobie pierwsze rozmowy na Radzie Europejskiej po Brexicie, to nawet nie było chęci do rozmowy” – powiedziała.

„Być może trzeba też rozmawiać o zmianie traktatu” – dodała.

Szydło przekonuje, że w Unii jest wola dyskusji nad zmianą.

„Naszą ambicją jest to, by przedstawić kompleksowy projekt zmiany Unii Europejskiej, takiej zmiany i reformy, która będzie gwarantowała, że Unia przetrwa i będzie się rozwijała uwzględniając interesy wszystkich państw a nie tylko grupy silniejszych państw, które do tej pory dyktowały swoje warunki wszystkim pozostałym. A więc wzmocnienie państw narodowych, wzmocnienia parlamentów narodowych, pokazanie katalogu decyzji, które mają przynależeć do państw narodowych” – powiedziała.

„Musimy myśleć o tym i pokazywać, że potrzebna jest reforma Unii Europejskiej, by inne państwa nie decydowały się na opuszczenie Unii” – dodała.

Zwróciła też uwagę na to, że Polska nie jest osamotniona w planie reformy Wspólnoty.

„Najbardziej zdeterminowanym państwem mówiącym o potrzebie reformy Unii jest właśnie Polska, są Węgry, jest Grupa Wyszehradzka, ale dołączają do nas też inne państwa. Polska jest przygotowana” – powiedziała.

Mly/polsat/300polityka

fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook