Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Potrzebna jest reforma Unii Europejskiej

24.01.2017

Premier Szydło odpowiadała na pytania dziennikarzy podczas wspólnej konferencji z Witoldem Waszczykowskim.

„Naszą ambicją jest to, by przedstawić kompleksowy projekt zmiany Unii Europejskiej, takiej zmiany i reformy, która będzie gwarantowała, że Unia przetrwa i będzie się rozwijała uwzględniając interesy wszystkich państw” – mówiła premier Beata Szydło na konferencji prasowej w KPRM.

Witold Waszczykowski odniósł się do wczorajszej publikacji przez MSZ, z której wynika, że Polska za rządów Donalda Tuska wybrała wyraźnie prorosyjski kierunek.

„Nie odsłaniamy się. Na całym świecie istnieje polityka, iż po kilku latach – w zależności od regulowań – można odtajniać materiały. Oczywiście materiały tajne są odtajniane po dłuższym czasie, poufne po krótszym, a materiały, które tracą znaczenie, po 5-7 latach można odtajnić w takim terminie. Druga kwestia to waga tej notatki. Zapowiadałem, żę będę przekazywać informacje o tym, jak doszło do katastrofy smoleńskiej, jakie przyczyny mogły spowodować takie, a nie inne zachowanie dyplomacji polskiej w 2010 roku, albo i przed. Uważam, że ta notatka ma istotne znaczenie, bo pokazuje olbrzymią woltę tamtego rządu, odejście od tradycyjnej koncepcji Polskiej polityki zagranicznej, którą kiedyś określano w skrócie jako koncepcją Giedroycia, czyli utrzymania relacji z państwami jak Ukraina, Białoruś czy Litwa. Ta notatka pokazuje, że rząd dokonał zmiany znaczącej zmiany na prorosyjską [politykę], kosztem polityki wobec tych państw” – mówił na konferencji prasowej Witold Waszczykowski.

Do sprawy odniosła się też Beata Szydło.

„Mieliśmy nie tylko prawo, ale obowiązek pokazać te dokumenty. Chcę powiedzieć, że najgłośniej krzyczą i podnoszą larum ci politycy opozycji, którzy 12 miesięcy ostatniego roku poświęcili w dużym stopniu na to, aby jeździć za granicę, przede wszystkim do Brukseli i tam organizować za granicą akcje przeciwko polskiemu państwu. Wtedy jakoś interes polskiego państwa rozumieli inaczej. Warto, by ci politycy, którzy dzisiaj mówią takie słowa, zastanowili się nad tym, jak postępują i w jaki sposób powinni podchodzić do realizacji interesu państwa” – powiedziała.

Szydło komentowała też sprawę przetargu na działkę w Łodzi. Ziemię zakupić mieli Chińczycy, a Łódź stać się ważnym fragmentem tzw. nowego jedwabnego szlaku.

„Ten przetarg został odwołany ze względu na to, że podmioty, które ubiegały się o działkę nie spełniały wymogów” – powiedziała premier Szydło.

Twierdzi jednak, że to nie koniec współpracy z chińskimi partnerami.

„On pewnie będzie podjęty jeszcze raz. Nie wycofujemy się z tej decyzji” – powiedziała.

Szydło zapowiedziała też budowę kolejnego dużego lotniska w Polsce, a udział w tej budowę mogą wziąć właśnie Chińczycy. Z Chińczykami rząd Polski ma realizować też inne projekty.

„Są to i projekty transportowe, kolejowe. Być może w tym roku dojdzie do wizyty, która w Chinach miałaby już skonkretyzować te plany gospodarcze, które zostały określone w ramach strategii umów wstępnych konferencji, które odbyły się w czasie wizyty prezydenta Chin w Polsce w ubiegłym roku. W tej chwili w naszych ministerstwach trwa przygotowywanie konkretnych projektów razem z naszymi partnerami chińskimi. Będziemy dalej przygotowywać projekty, które będą mógłby być w Polsce zrealizowane” – zapowiedziała.

Szydło odpowiedziała też na pytanie dotyczące reformy Unii Europejskiej.

„Dążymy do tego, by dyskusja o reformie Unii została w Unii podjęta. Mamy tu sukces. Jak przypomnę sobie pierwsze rozmowy na Radzie Europejskiej po Brexicie, to nawet nie było chęci do rozmowy” – powiedziała.

„Być może trzeba też rozmawiać o zmianie traktatu” – dodała.

Szydło przekonuje, że w Unii jest wola dyskusji nad zmianą.

„Naszą ambicją jest to, by przedstawić kompleksowy projekt zmiany Unii Europejskiej, takiej zmiany i reformy, która będzie gwarantowała, że Unia przetrwa i będzie się rozwijała uwzględniając interesy wszystkich państw a nie tylko grupy silniejszych państw, które do tej pory dyktowały swoje warunki wszystkim pozostałym. A więc wzmocnienie państw narodowych, wzmocnienia parlamentów narodowych, pokazanie katalogu decyzji, które mają przynależeć do państw narodowych” – powiedziała.

„Musimy myśleć o tym i pokazywać, że potrzebna jest reforma Unii Europejskiej, by inne państwa nie decydowały się na opuszczenie Unii” – dodała.

Zwróciła też uwagę na to, że Polska nie jest osamotniona w planie reformy Wspólnoty.

„Najbardziej zdeterminowanym państwem mówiącym o potrzebie reformy Unii jest właśnie Polska, są Węgry, jest Grupa Wyszehradzka, ale dołączają do nas też inne państwa. Polska jest przygotowana” – powiedziała.

Mly/polsat/300polityka

fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook