Jedynie prawda jest ciekawa

Szydło o spotkaniu premierów V4 i Beneluksu: dwie wyraziste grupy w UE

19.06.2017

- To była ciekawa rozmowa dwóch bardzo wyrazistych grup w Unii Europejskiej - powiedziała premier Beata Szydło odnosząc się do poniedziałkowego spotkania w Warszawie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu.

Podczas spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu poruszono tematy dotyczące m.in. przyszłości UE, Brexitu, kryzysu migracyjnego i wspólnej polityki obronnej. 

"To jest bardzo ciekawe spotkanie (...). Spotykają się dwie bardzo wyraziste grupy, bo i Wyszehrad i Beneluks to są dwa bardzo silne podmioty w UE. Bardzo mocno zdefiniowane, szczególnie w ostatnim okresie kryzysu migracyjnego mocno wyrażające swoje stanowiska" - podkreśliła Beata Szydło w wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce.pl.

"Takie rozmowy są właśnie potrzebne, abyśmy wypracowywali konsensus, rozumieli się nawzajem, abyśmy szukali takich rozwiązań, które będą akceptowalne dla większości" - dodała.

Szydło zwróciła uwagę, że nie zawsze wszystkie 27 państw Unii zgadza się na wszystko i będzie zgadzać się na wszystko w przyszłości. "Jeżeli UE i państwa członkowskie nie będą ze sobą rozmawiały, tylko będzie siłą próba narzucania różnych rozwiązań poprzez straszenie, poprzez szantaż i takie najbardziej niskie argumenty jakimi są sprawy finansowe (...), to UE ma przed sobą słabą przyszłość" - oceniła premier.

"Jeżeli będziemy realizować politykę europejską w ramach przyjętych przez wszystkich traktatów i szanować się wzajemnie, to Unia Europejska ma szanse na to, by poradzić sobie z kryzysami i pójść do przodu. Do tego potrzebna jest m.in. rozmowa" - dodała.  

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział wcześnie PAP że poniedziałkowe spotkanie szefów rządów Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Belgii, Holandii i Luksemburga odbyło się z inicjatywy premier Szydło. "Szczyt stanowi podniesienie na wyższy poziom polityczny relacji, które dotychczas odbywały się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych" - wskazał. "To doskonała okazja do zacieśnienia współpracy i dialogu o najważniejszych sprawach europejskich" - dodał. 

PAP/rbk/par/

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook