Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło o spotkaniu premierów V4 i Beneluksu: dwie wyraziste grupy w UE

19.06.2017

- To była ciekawa rozmowa dwóch bardzo wyrazistych grup w Unii Europejskiej - powiedziała premier Beata Szydło odnosząc się do poniedziałkowego spotkania w Warszawie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu.

Podczas spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu poruszono tematy dotyczące m.in. przyszłości UE, Brexitu, kryzysu migracyjnego i wspólnej polityki obronnej. 

"To jest bardzo ciekawe spotkanie (...). Spotykają się dwie bardzo wyraziste grupy, bo i Wyszehrad i Beneluks to są dwa bardzo silne podmioty w UE. Bardzo mocno zdefiniowane, szczególnie w ostatnim okresie kryzysu migracyjnego mocno wyrażające swoje stanowiska" - podkreśliła Beata Szydło w wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce.pl.

"Takie rozmowy są właśnie potrzebne, abyśmy wypracowywali konsensus, rozumieli się nawzajem, abyśmy szukali takich rozwiązań, które będą akceptowalne dla większości" - dodała.

Szydło zwróciła uwagę, że nie zawsze wszystkie 27 państw Unii zgadza się na wszystko i będzie zgadzać się na wszystko w przyszłości. "Jeżeli UE i państwa członkowskie nie będą ze sobą rozmawiały, tylko będzie siłą próba narzucania różnych rozwiązań poprzez straszenie, poprzez szantaż i takie najbardziej niskie argumenty jakimi są sprawy finansowe (...), to UE ma przed sobą słabą przyszłość" - oceniła premier.

"Jeżeli będziemy realizować politykę europejską w ramach przyjętych przez wszystkich traktatów i szanować się wzajemnie, to Unia Europejska ma szanse na to, by poradzić sobie z kryzysami i pójść do przodu. Do tego potrzebna jest m.in. rozmowa" - dodała.  

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział wcześnie PAP że poniedziałkowe spotkanie szefów rządów Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Belgii, Holandii i Luksemburga odbyło się z inicjatywy premier Szydło. "Szczyt stanowi podniesienie na wyższy poziom polityczny relacji, które dotychczas odbywały się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych" - wskazał. "To doskonała okazja do zacieśnienia współpracy i dialogu o najważniejszych sprawach europejskich" - dodał. 

PAP/rbk/par/

Warto poczytać

 1. walter21022018 21.02.2018

  Symboliczny koniec Waltera. Rozpoczęła się rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

  Rozpoczął się demontaż pomnika gen. Karola Świerczewskiego "Waltera" w Jabłonkach. Pozwolenie na jego demontaż wydał starosta leski. Prace ruszyły w środę przed godz. 11.

 2. 1270jaruzelskimend 21.02.2018

  W końcu! Już wkrótce Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie!

  W czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów będzie dyskutowany projekt ustawy umożliwiającej odebranie stopni generalskich - zapowiedział w środę szef Komitetu Jacek Sasin

 3. 1270IZRAELWOJNA 21.02.2018

  Zybertowicz: konflikt izraelsko-polski jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem

  To nie my zainicjowaliśmy konflikt izraelsko-polski, który jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem - ocenił doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz

 4. 1270wolyn 20.02.2018

  Zakaz prowadzenia ekshumacji będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie

  Zakaz prowadzenia ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie dopóki nie zostanie zniesiony - uważa wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jesteśmy zdeterminowani, żeby prowadzić rozmowy ze stroną ukraińską, by wspólnie osiągnąć ten cel - dodał.

 5. 1270degradacja 20.02.2018

  "Odebranie stopni generalskich Jaruzelskiemu i Kiszczakowi to elementarna uczciwość"

  Należy odebrać stopnie generalskie m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi ze względu na elementarną uczciwość; dziś musimy młodemu pokoleniu wskazać, jakie postawy są godne, a jakie trzeba określić mianem zdrady - podkreślił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

 6. 1270pseudohist 20.02.2018

  Historyk Jan Grabowski przestrzega Tel Awiw przed dialogiem z Polską

  Polski historyk Jan Grabowski powiedział w Tel Awiwie, że przystępowanie do dialogu z Polską na temat "ustawy o Holokauście" (nowelizacji ustawy o IPN) jest ostatnią rzeczą, jaką Izrael powinien zrobić - informuje we wtorek "Haarec" w wydaniu online.

 7. 1270dudalitwa 20.02.2018

  Polacy murem za prezydentem i premierem

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (72 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Premier Mateusz Morawiecki ma 64 proc. zaufanie, a wicepremier Beata Szydło - 58 proc.

 8. ukraina20022018 20.02.2018

  Ambasador Ukrainy po spotkaniu ze Schetyną: "Nowela ustawy o IPN tworzy antypolskie nastroje"

  "Nowela ustawy o IPN tworzy antypolskie nastroje na Ukrainie; trzeba stworzyć warunki do tego, żeby nie było barier między narodami"

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook