Jedynie prawda jest ciekawa

Szydło o spotkaniu premierów V4 i Beneluksu: dwie wyraziste grupy w UE

19.06.2017

- To była ciekawa rozmowa dwóch bardzo wyrazistych grup w Unii Europejskiej - powiedziała premier Beata Szydło odnosząc się do poniedziałkowego spotkania w Warszawie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu.

Podczas spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu poruszono tematy dotyczące m.in. przyszłości UE, Brexitu, kryzysu migracyjnego i wspólnej polityki obronnej. 

"To jest bardzo ciekawe spotkanie (...). Spotykają się dwie bardzo wyraziste grupy, bo i Wyszehrad i Beneluks to są dwa bardzo silne podmioty w UE. Bardzo mocno zdefiniowane, szczególnie w ostatnim okresie kryzysu migracyjnego mocno wyrażające swoje stanowiska" - podkreśliła Beata Szydło w wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce.pl.

"Takie rozmowy są właśnie potrzebne, abyśmy wypracowywali konsensus, rozumieli się nawzajem, abyśmy szukali takich rozwiązań, które będą akceptowalne dla większości" - dodała.

Szydło zwróciła uwagę, że nie zawsze wszystkie 27 państw Unii zgadza się na wszystko i będzie zgadzać się na wszystko w przyszłości. "Jeżeli UE i państwa członkowskie nie będą ze sobą rozmawiały, tylko będzie siłą próba narzucania różnych rozwiązań poprzez straszenie, poprzez szantaż i takie najbardziej niskie argumenty jakimi są sprawy finansowe (...), to UE ma przed sobą słabą przyszłość" - oceniła premier.

"Jeżeli będziemy realizować politykę europejską w ramach przyjętych przez wszystkich traktatów i szanować się wzajemnie, to Unia Europejska ma szanse na to, by poradzić sobie z kryzysami i pójść do przodu. Do tego potrzebna jest m.in. rozmowa" - dodała.  

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział wcześnie PAP że poniedziałkowe spotkanie szefów rządów Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Belgii, Holandii i Luksemburga odbyło się z inicjatywy premier Szydło. "Szczyt stanowi podniesienie na wyższy poziom polityczny relacji, które dotychczas odbywały się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych" - wskazał. "To doskonała okazja do zacieśnienia współpracy i dialogu o najważniejszych sprawach europejskich" - dodał. 

PAP/rbk/par/

Warto poczytać

 1. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 2. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 3. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 4. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 5. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook