Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło o nauczycielach: nie ma zawodu, jest służba

16.10.2017

Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba - pedagoga, nauczyciela, wychowawcy; to jest wielkie poświęcenie - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów oraz odznaczeń dla nauczycieli.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej najlepsi uczniowie z całego kraju odbierają stypendia Prezesa Rady Ministrów, zaś nauczyciele zasłużeni dla polskiej edukacji - odznaczenia państwowe, medale, nagrody ministra edukacji narodowej; 20 nauczycieli otrzymało tytuł Honorowego Profesora Oświaty.

- W edukacji los nauczyciela i ucznia się splata i wasze sukcesy są także sukcesami waszych wychowawców i nauczycieli - tych, którzy postanowili poświęcić życie zawodowe, aby wychować i wykształcić ludzi, którzy będą potrafili kreatywnie, wspaniale zmieniać naszą rzeczywistość po to, żeby nam wszystkim się lepiej żyło - mówiła Szydło, zwracając się do nauczycieli i uczniów. - Można powiedzieć z jednej strony, że jest to truizm, ale z drugiej strony: nie ma zawodu nauczyciela - jest służba, pedagoga, nauczyciela, wychowawcy; służba, misja - to jest wielkie poświęcenie, to jest po prostu prawdą - dodała.

Szydło przypomniała, że wprowadzona przez rząd reforma edukacji jest jedną z najtrudniejszych reform, którą przygotował jej rząd. - To, jaka jest polska szkoła, zależy od wspólnej pracy nauczycieli, uczniów i rodziców. Wiedzieliśmy, że jedną z najważniejszych reform, jaką musimy przeprowadzić, jest reforma edukacji - podkreśliła.

Zwracając się do nauczycieli, premier życzyła, by ich praca spełniła wszystkie oczekiwania, które z nią wiążą. - Żeby była satysfakcjonująca, żebyście państwo mieli poczucie, że rzeczywiście pracujecie w dobrej szkole, dla dobrej szkoły i tę szkołę dobrą tworzycie. Bo jaka jest polska szkoła, to zależy przede wszystkim od polskich pedagogów i od polskich uczniów. A uczniowie są przecież tacy, jak wy ich przygotujecie, czego ich wy nauczycie, jakich wy stworzycie. To jest wspólna praca nauczyciela i ucznia, i rodziców. Bo trzeba bardzo mocno przypomnieć o tym, że w naszej szkole, tej szkole, którą my przygotowaliśmy - nową szkołę, bardzo ważne miejsce zajmują również rodzice - mówiła Szydło.

Premier zaznaczyła, że "tylko i wyłącznie dobra współpraca, porozumienie i możliwość tworzenia zespołu uczeń-nauczyciel-pedagog-wychowawca-rodzice da takie efekty, jakich się spodziewamy". - A tymi efektami, tak jak powiedziałam, jest to, że nasza młodzież i młodzi Polacy, którzy będą zdobywali coraz większe możliwości, coraz lepsze wykształcenie, będą konkurowali ze swoimi kolegami na całym świecie, bez kompleksów, bez jakichkolwiek zahamowań. Już dzisiaj tacy są, polska młodzież jest wspaniała, potrafi konkurować w różnych dziedzinach i są doskonale przygotowani. Ale chcemy, żeby byli jeszcze lepsi, żeby swoje talenty wykorzystywali tutaj w Polsce - powiedziała.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podziękowała nauczycielom za ich pracę. - Dziękuję za ubiegły rok. Za waszą bardzo intensywną pracę, za to, że słuchaliście, że pozwalaliście przekonywać się, słuchaliście argumentów wtedy, kiedy w szumie medialnym w sposób naturalny odczuwaliście zaniepokojenie. Zawsze byliśmy z wami i będziemy. Zależy nam na dobrej szkole i nowoczesnych podstawach programowych, bo takie są - powiedziała.

Zaznaczyła, że rząd jest dumny z polskiego nauczyciela. - Kiedy rozmawiam z ministrami edukacji na całym świecie wiemy, że jesteście wyjątkowi. Dlatego chcemy o was dbać, stąd propozycja podwyżek 15 proc. w ciągu 3 lat. Oczywiście zasługujecie na więcej - powiedziała Zalewska.

- Chcemy razem z samorządowcami budować szkołę XXI wieku. Stąd decyzja pani premier i rządu, że do 2019 roku będzie szerokopasmowy internet już w każdej szkole. W tej chwili to tylko 20 proc. Wzmacniamy wyposażenie szkół poprzez multimedialne tablice. Mają być one w każdej klasie. Polonista, matematyk, nauczyciel języka obcego ma z niej korzystać, by lekcje były atrakcyjne, by dostęp do wiedzy, sposób komunikowania się z całym światem był dostępny i na wyciągnięcie ręki - mówiła szefowa MEN.

Podczas uroczystości najlepszym uczniom i absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, którzy mieli wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2016/2017, wręczono stypendia Prezesa Rady Ministrów. W tym roku przyznano 3723 stypendiów; ponad 70 stypendystów odebrało w poniedziałek w rąk premier specjalne dyplomy.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, jak co roku, uhonorowano też nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty. W tym roku Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono 33 osoby, Srebrnym Krzyżem Zasługi - 111 osób, Brązowym Krzyżem Zasługi - 206 osób. Przyznano też Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania blisko 500 osobom przyznano najwyższe odznaczenia przyznawane przez ministra edukacji - Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Część uhonorowanych nauczycieli została odznaczona podczas poniedziałkowej uroczystości w kancelarii premiera. Podczas uroczystości 20 nauczycielom nadano tytuł Honorowego Profesora Oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

PAP

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook