Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło o nauczycielach: nie ma zawodu, jest służba

16.10.2017

Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba - pedagoga, nauczyciela, wychowawcy; to jest wielkie poświęcenie - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów oraz odznaczeń dla nauczycieli.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej najlepsi uczniowie z całego kraju odbierają stypendia Prezesa Rady Ministrów, zaś nauczyciele zasłużeni dla polskiej edukacji - odznaczenia państwowe, medale, nagrody ministra edukacji narodowej; 20 nauczycieli otrzymało tytuł Honorowego Profesora Oświaty.

- W edukacji los nauczyciela i ucznia się splata i wasze sukcesy są także sukcesami waszych wychowawców i nauczycieli - tych, którzy postanowili poświęcić życie zawodowe, aby wychować i wykształcić ludzi, którzy będą potrafili kreatywnie, wspaniale zmieniać naszą rzeczywistość po to, żeby nam wszystkim się lepiej żyło - mówiła Szydło, zwracając się do nauczycieli i uczniów. - Można powiedzieć z jednej strony, że jest to truizm, ale z drugiej strony: nie ma zawodu nauczyciela - jest służba, pedagoga, nauczyciela, wychowawcy; służba, misja - to jest wielkie poświęcenie, to jest po prostu prawdą - dodała.

Szydło przypomniała, że wprowadzona przez rząd reforma edukacji jest jedną z najtrudniejszych reform, którą przygotował jej rząd. - To, jaka jest polska szkoła, zależy od wspólnej pracy nauczycieli, uczniów i rodziców. Wiedzieliśmy, że jedną z najważniejszych reform, jaką musimy przeprowadzić, jest reforma edukacji - podkreśliła.

Zwracając się do nauczycieli, premier życzyła, by ich praca spełniła wszystkie oczekiwania, które z nią wiążą. - Żeby była satysfakcjonująca, żebyście państwo mieli poczucie, że rzeczywiście pracujecie w dobrej szkole, dla dobrej szkoły i tę szkołę dobrą tworzycie. Bo jaka jest polska szkoła, to zależy przede wszystkim od polskich pedagogów i od polskich uczniów. A uczniowie są przecież tacy, jak wy ich przygotujecie, czego ich wy nauczycie, jakich wy stworzycie. To jest wspólna praca nauczyciela i ucznia, i rodziców. Bo trzeba bardzo mocno przypomnieć o tym, że w naszej szkole, tej szkole, którą my przygotowaliśmy - nową szkołę, bardzo ważne miejsce zajmują również rodzice - mówiła Szydło.

Premier zaznaczyła, że "tylko i wyłącznie dobra współpraca, porozumienie i możliwość tworzenia zespołu uczeń-nauczyciel-pedagog-wychowawca-rodzice da takie efekty, jakich się spodziewamy". - A tymi efektami, tak jak powiedziałam, jest to, że nasza młodzież i młodzi Polacy, którzy będą zdobywali coraz większe możliwości, coraz lepsze wykształcenie, będą konkurowali ze swoimi kolegami na całym świecie, bez kompleksów, bez jakichkolwiek zahamowań. Już dzisiaj tacy są, polska młodzież jest wspaniała, potrafi konkurować w różnych dziedzinach i są doskonale przygotowani. Ale chcemy, żeby byli jeszcze lepsi, żeby swoje talenty wykorzystywali tutaj w Polsce - powiedziała.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podziękowała nauczycielom za ich pracę. - Dziękuję za ubiegły rok. Za waszą bardzo intensywną pracę, za to, że słuchaliście, że pozwalaliście przekonywać się, słuchaliście argumentów wtedy, kiedy w szumie medialnym w sposób naturalny odczuwaliście zaniepokojenie. Zawsze byliśmy z wami i będziemy. Zależy nam na dobrej szkole i nowoczesnych podstawach programowych, bo takie są - powiedziała.

Zaznaczyła, że rząd jest dumny z polskiego nauczyciela. - Kiedy rozmawiam z ministrami edukacji na całym świecie wiemy, że jesteście wyjątkowi. Dlatego chcemy o was dbać, stąd propozycja podwyżek 15 proc. w ciągu 3 lat. Oczywiście zasługujecie na więcej - powiedziała Zalewska.

- Chcemy razem z samorządowcami budować szkołę XXI wieku. Stąd decyzja pani premier i rządu, że do 2019 roku będzie szerokopasmowy internet już w każdej szkole. W tej chwili to tylko 20 proc. Wzmacniamy wyposażenie szkół poprzez multimedialne tablice. Mają być one w każdej klasie. Polonista, matematyk, nauczyciel języka obcego ma z niej korzystać, by lekcje były atrakcyjne, by dostęp do wiedzy, sposób komunikowania się z całym światem był dostępny i na wyciągnięcie ręki - mówiła szefowa MEN.

Podczas uroczystości najlepszym uczniom i absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, którzy mieli wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2016/2017, wręczono stypendia Prezesa Rady Ministrów. W tym roku przyznano 3723 stypendiów; ponad 70 stypendystów odebrało w poniedziałek w rąk premier specjalne dyplomy.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, jak co roku, uhonorowano też nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty. W tym roku Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono 33 osoby, Srebrnym Krzyżem Zasługi - 111 osób, Brązowym Krzyżem Zasługi - 206 osób. Przyznano też Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania blisko 500 osobom przyznano najwyższe odznaczenia przyznawane przez ministra edukacji - Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Część uhonorowanych nauczycieli została odznaczona podczas poniedziałkowej uroczystości w kancelarii premiera. Podczas uroczystości 20 nauczycielom nadano tytuł Honorowego Profesora Oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

PAP

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook