Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło o kursie na wspieranie polskiego przemysłu

22.09.2015

Beata Szydło zapowiedziała wspieranie polskiego przemysłu i przedsiębiorców, choć "zagraniczni inwestorzy będą także chętnie widziani".

- Mogę powiedzieć w ten sposób, że czas skończyć z tym myśleniem, co by tu jeszcze sprzedać, tylko trzeba zacząć myśleć, gdzie by tu jeszcze zainwestować, żeby polskie firmy się rozwijały - mówiła w Sanoku Szydło na briefingu przed zakładem Autosan.

Zauważyła, że "Szydłobus", którym przyjechała do Sanoka, został wyprodukowany właśnie przez firmę Autosan. Dodała, że mimo przejechanego miliona kilometrów jest w bardzo dobrym stanie, co świadczy o jego jakości.

- Doskonały autobus, kilkunastoletni i właśnie pan kierowca powiedział, że wczoraj licznik się przewinął. Ten samochód przejechał milion kilometrów. I jak państwo widzicie, jest w świetnym stanie, świetnie jeździ. Bo takie są produkty właśnie stąd, z tego zakładu - podkreśliła wiceprezes PiS.

Mówiła, że priorytetem gospodarczym Prawa i Sprawiedliwości jest skierowanie jak największego strumienia środków finansowych do polskiego przemysłu, do przedsiębiorców, aby można było rozbudowywać już istniejące polskie firmy i budować nowe, w których powstaną miejsca pracy.

- Priorytetem gospodarczym PiS jest budowanie i rozwój polskiej gospodarki w oparciu o polskie firmy, o polskie produkty.(…) Trzeba rozwijać polski przemysł, bo to jest szansa dla polskiej gospodarki - mówiła Szydło.

Zaznaczyła, że zagraniczni inwestorzy są także chętnie widziani, ale ważne, żeby to w Polsce produkowali swoje wyroby, tworzyli trwałe miejsca pracy.

- Te zakłady w Sanoku są najlepszym przykładem (…) doskonałe produkty, doskonała marka, tylko trzeba dobrej woli, żeby ta firma mogła funkcjonować, i takie firmy trzeba wspierać - zaznaczyła kandydatka PiS na premiera.

Po briefingu Szydło spotkała się z załogą Autosanu.

Autosan SA jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce; jej początki sięgają 1832 r. Od początku października 2013 r. Autosan jest w upadłości likwidacyjnej. Wniosek o upadłość zgłosił ówczesny zarząd spółki.

Od 2001 r. firma zaczęła projektować i produkować elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów; współpracowała m.in. z firmami PESA Bydgoszcz, NEWAG z Nowego Sącza oraz z Poznańskimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego.

Autosan oprócz autobusów produkuje też części do tramwajów oraz kabiny do pociągów. W ub.r. zakład sprzedał 50 autobusów; obecnie zatrudnia ok. 360 osób.

Fabryka niedawno uzyskała homologację na produkcję miejskich autobusów SANCITY z silnikami spełniającymi najbardziej rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6. Zakład może produkować ok. 300 sztuk tych pojazdów rocznie.

Autosan był pięć razy wystawiany na sprzedaż w przetargu. W ostatnim cena wywoławcza wynosiła 37 mln zł. Po piątym przetargu sędzia nadzorujący upadłość Autosanu zgodził się na sprzedaż fabryki z wolnej ręki.

Pod koniec maja br. Prokuratura Okręgowa w Krośnie umorzyła śledztwo ws. upadłości Autosanu wszczęte w listopadzie 2013 r. na wniosek m.in. związkowców z Solidarności. Powodem umorzenia był „brak znamion czynu zabronionego w przypadku wszystkich badanych zarzutów”.

PAP

[FOTO: PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 2. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 3. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 4. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 5. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 6. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 7. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook