Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szydło o kursie na wspieranie polskiego przemysłu

22.09.2015

Beata Szydło zapowiedziała wspieranie polskiego przemysłu i przedsiębiorców, choć "zagraniczni inwestorzy będą także chętnie widziani".

- Mogę powiedzieć w ten sposób, że czas skończyć z tym myśleniem, co by tu jeszcze sprzedać, tylko trzeba zacząć myśleć, gdzie by tu jeszcze zainwestować, żeby polskie firmy się rozwijały - mówiła w Sanoku Szydło na briefingu przed zakładem Autosan.

Zauważyła, że "Szydłobus", którym przyjechała do Sanoka, został wyprodukowany właśnie przez firmę Autosan. Dodała, że mimo przejechanego miliona kilometrów jest w bardzo dobrym stanie, co świadczy o jego jakości.

- Doskonały autobus, kilkunastoletni i właśnie pan kierowca powiedział, że wczoraj licznik się przewinął. Ten samochód przejechał milion kilometrów. I jak państwo widzicie, jest w świetnym stanie, świetnie jeździ. Bo takie są produkty właśnie stąd, z tego zakładu - podkreśliła wiceprezes PiS.

Mówiła, że priorytetem gospodarczym Prawa i Sprawiedliwości jest skierowanie jak największego strumienia środków finansowych do polskiego przemysłu, do przedsiębiorców, aby można było rozbudowywać już istniejące polskie firmy i budować nowe, w których powstaną miejsca pracy.

- Priorytetem gospodarczym PiS jest budowanie i rozwój polskiej gospodarki w oparciu o polskie firmy, o polskie produkty.(…) Trzeba rozwijać polski przemysł, bo to jest szansa dla polskiej gospodarki - mówiła Szydło.

Zaznaczyła, że zagraniczni inwestorzy są także chętnie widziani, ale ważne, żeby to w Polsce produkowali swoje wyroby, tworzyli trwałe miejsca pracy.

- Te zakłady w Sanoku są najlepszym przykładem (…) doskonałe produkty, doskonała marka, tylko trzeba dobrej woli, żeby ta firma mogła funkcjonować, i takie firmy trzeba wspierać - zaznaczyła kandydatka PiS na premiera.

Po briefingu Szydło spotkała się z załogą Autosanu.

Autosan SA jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce; jej początki sięgają 1832 r. Od początku października 2013 r. Autosan jest w upadłości likwidacyjnej. Wniosek o upadłość zgłosił ówczesny zarząd spółki.

Od 2001 r. firma zaczęła projektować i produkować elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów; współpracowała m.in. z firmami PESA Bydgoszcz, NEWAG z Nowego Sącza oraz z Poznańskimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego.

Autosan oprócz autobusów produkuje też części do tramwajów oraz kabiny do pociągów. W ub.r. zakład sprzedał 50 autobusów; obecnie zatrudnia ok. 360 osób.

Fabryka niedawno uzyskała homologację na produkcję miejskich autobusów SANCITY z silnikami spełniającymi najbardziej rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6. Zakład może produkować ok. 300 sztuk tych pojazdów rocznie.

Autosan był pięć razy wystawiany na sprzedaż w przetargu. W ostatnim cena wywoławcza wynosiła 37 mln zł. Po piątym przetargu sędzia nadzorujący upadłość Autosanu zgodził się na sprzedaż fabryki z wolnej ręki.

Pod koniec maja br. Prokuratura Okręgowa w Krośnie umorzyła śledztwo ws. upadłości Autosanu wszczęte w listopadzie 2013 r. na wniosek m.in. związkowców z Solidarności. Powodem umorzenia był „brak znamion czynu zabronionego w przypadku wszystkich badanych zarzutów”.

PAP

[FOTO: PAP/Darek Delmanowicz]

Słowa kluczowe:

Beata Szydło

,

przemysł

Warto poczytać

 1. 20017123 23.01.2017

  Kaczyński: "Będziemy próbowali przekonać TK"

  - Bierzemy pod uwagę, że Trybunał Konstytucyjny może zakwestionować część zmian w ordynacji wyborczej do samorządów dot. kadencyjności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 2. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 3. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 4. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 5. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 6. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 7. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 8. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook