Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło o górnictwie: Trzeba zmusić rząd do działań!

26.08.2015

Wierzę, że rząd podejmie konkretne działania wynikające z porozumienia ze związkami ws. górnictwa – powiedziała w Zabrzu kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Podkreśliła, będzie naciskała na rząd w tej sprawie m.in. podczas kampanii wyborczej.

Szydło zapewniła też, że Prawo i Sprawiedliwość stara się przygotowywać do tego, aby móc po wyborach podjąć dobre dla górnictwa decyzje.

Posłanka PiS odpowiedziała w ten sposób na pytanie PAP o planowane pierwsze decyzje ewentualnego rządu PiS zaraz po wyborach, w sytuacji gdyby zagrożone były wówczas kwestie płynności spółek węglowych i wypłat dla pracowników. Szydło nawiązała do porozumienia obecnego rządu ze związkami, podpisanego 17 stycznia br. wobec trudnej sytuacji górnictwa.

„Sytuacja jest zła i za tę sytuację bierze odpowiedzialność obecny rząd. Ja będę robić wszystko i moim obowiązkiem w tej chwili jest być wszędzie tam i zmuszać obecny rząd do działań. I wierzę w to głęboko, że to porozumienie, które zostało podpisane w styczniu – mimo że czas upłynął i rzeczywiście ok. 25 proc. z tego porozumienia wykonano – że będzie ten moment refleksji ze strony obecnego rządu i te konkretne działania zostaną podjęte” - wskazała Szydło.

Powtórzyła, że w kampanii za swój obowiązek będzie uważała być wszędzie tam, gdzie nacisk może okazać się skuteczny i że zamierza wzywać rząd do działań.

„Czas jest istotny i te osiem miesięcy zostało już zmarnowanych. Będą trudne decyzje do podjęcia. Przystąpiliśmy już do rozmów, do działań i robimy to w tej chwili jako posłowie. Mamy do tego mandat i moi koledzy tutaj ze Śląska, parlamentarzyści, są w stałym kontakcie z przedstawicielami załóg. Rozmawiamy, przygotowujemy też rozwiązania, przy udziale oczywiście ekspertów, przede wszystkim ludzi z branży” - zaznaczyła posłanka PiS.

„Więc staramy się przygotować również do tego, ażeby zaraz po wyborach móc podjąć decyzje, które będą dla górnictwa decyzjami dobrymi, ale nigdy nie stanie się to wbrew załogom, wbrew stronie społecznej i wbrew interesowi gospodarczemu Polski” - zapewniła kandydatka PiS na szefową rządu.

Wcześniej na pytania dotyczące przewidzianej w styczniowym porozumieniu tzw. Nowej Kompanii Węglowej odpowiadała też na środowym porannym briefingu premier Ewa Kopacz. Zaznaczyła m.in., że Kompania Węglowa już powstała, natomiast to, jakie aktywa zostaną do niej wniesione, wiadomo będzie wkrótce. „W ciągu najbliższych dni minister skarbu będzie gotowy z bardzo szczegółowym przekazem – zapowiedziała.

Dopytywana o zapowiedzi wznowienia akcji protestacyjnych w górnictwie Kopacz przypomniała, że rozmowy na temat Kompanii Węglowej prowadziła z partnerami, którzy "są twardzi w negocjacjach". "Chcę się wywiązać, tak jak wywiązałam się, jeśli chodzi o pierwszą kopalnię, z którą musiałam się zmierzyć, czyli kopalnią Kazimierz-Juliusz" – mówiła.

We wtorek przedstawiciele regionalnych central związkowych ze Śląska poinformowali, że od września rozpoczną akcję mającą informować o stanie realizacji styczniowego porozumienia. Od października ma zostać wznowione pogotowie protestacyjno-strajkowe. Jak podkreślili związkowcy, nie zamierzają już rozmawiać z rządem i nadal oczekują na realizację porozumienia. Wśród zasadniczych elementów porozumienia, „które nie są i pewnie nie zostaną wykonane", związkowcy wymienili te dotyczące powołania i późniejszego funkcjonowania tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

We wtorkowym komunikacie CIR podkreślono, iż "nie jest prawdą, że minął jakikolwiek termin zapisany w styczniowych porozumieniach z górnikami”. „Rząd z powagą i zaangażowaniem podchodzi do sytuacji w górnictwie węgla kamiennego i dlatego podejmuje wszystkie działania, aby Nowa Kompania Węglowa powstała w terminie przewidzianym w porozumieniu zawartym 17 stycznia br." Jak przypomniano, termin ten upływa 30 września. "Dotąd wszystkie postanowienia styczniowego porozumienia zostały ze strony rządowej wypełnione i intencją rządu jest dalsze prowadzenie tego procesu, dotrzymanie warunków porozumienia ze stroną społeczną.

Obecnie zarząd Kompanii Węglowej negocjuje z potencjalnymi zainteresowanymi warunki uczestnictwa w projekcie NKW – podkreśla wtorkowy komunikat CIR.

Kandydatka PiS na premiera uczestniczyła w środę rano w Zabrzu w spotkaniu z górnikami i przedstawicielami związków zawodowych w izbie pamięci przy należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Makoszowy. Potem złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tragiczny pożar 300 metrów pod ziemią w Makoszowach z 28 sierpnia 1958 r., w efekcie którego zginęło 72 górników, a 87 ciężko zatruło się czadem.

Na środowe popołudnie zaplanowano spotkania Beaty Szydło z mieszkańcami Kielc i Starachowic.

ansa/PAP

[fot: PAP/Pawel Supernak]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook